ALMANYA’DA OKULLARIN KADEMELİ AÇILMASI ÖNERİLDİ

Almanya’da hükümete tavsiyelerde bulunan Ulusal Bilim Akademisi Leopoldina, toplu taşımada maske takılmasını ve okulların kademeli olarak açılmasını önerdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu Çarşamba günü eyalet başbakanları ile koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemlerin etkilerini değerlendireceği bir toplantı yapacak. Bu toplantı öncesinde Almanya’nın önemli Ulusal Bilim Akademisi Leopoldina salgınla mücadelede normale dönülmesi konusundaki tavsiyelerini yazılı olarak açıkladı.

Leopoldina belirli koşullar altında ilkokullar ile bazı eyaletlerde 9, bazılarında ise 10’uncu sınıfa kadar devam eden orta dereceli okulların kademeli olarak açılmasını önerdi. Uzmanlara göre, küçük yaştaki öğrenciler eğitim sisteminde destek ve yönlendirmeye daha fazla ihtiyaç duyuyor. Daha büyük yaştaki, örneğin 11 ve 12’inci sınıftaki öğrenciler ise uzaktan eğitimi daha iyi kullanma şansına sahip. Ancak akademi, ilk ve orta dereceli okullarda, bütün sınavların mümkün olduğu kadar yapılması gerektiği görüşünü bildirdi.

ÇOCUK YUVALARI KONUSUNDA ÇEKİNCE

Çocuk yuvalarıyla ilgili olarak ise “Küçük çocuklar hijyen kuralları ve korunma önlemlerine uyamayabileceği için salgın yayılabilir, bu nedenle çocuk yuvaları çok kısıtlı bir biçimde yeniden açılabilir” ifadesine yer verildi.

TOPLU TAŞIMADA MASKE ÖNERİSİ

Leopoldina, salgının mümkün olduğunca düşük seviyede kalması için şimdiye dek açıklanan bilinen hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayarak, buna ek olarak otobüs ve tramvay gibi toplu taşımada maske zorunluluğu getirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Leopoldina’dan uzmanlar birçok alanda belirli koşullarda kademeli olarak yeniden normale dönülebileceği açıklamasını da yaptı. Bunun için öncelikle perakende satış yapan dükkanlarla, oteller ve resmi dairelerin açılması tavsiye edildi. Bunun yanı sıra özel ya da iş seyahatleri ile kültürel ve spor etkinliklerinin mesafe kuralları gözetilmek suretiyle kademeli olarak yeniden hayata geçirilebileceği de belirtildi.

Ancak bilim insanları klinik ve hastanelerde gerekli ek kapasitenin inşa edilmesi gerektiğini ve COVID-19 dışındaki hastaların da yeniden alınabilecek hale getirilmesinin zorunlu olduğuna vurgu yaptı.

Enfeksiyona ve bağışıklığa dair veri toplamanın iyileştirilmesi için temsili ve bölgesel araştırmaların önemine dikkat çeken Leopoldina, verilerin daha güvenilir olacak, kısa vadeli tahminler yapılmasını mün kılacağını kaydetti. Bilim insanları, cep telefonlarında gönüllü olarak kullanılacak  koronavirüs aplikasyonlarının yararlı olabileceği görüşünde.

SAĞLIK SEKTÖRÜNE YATIRIM

Vatandaşlara vergi kolaylıkları getirilmesi de tavsiyeler arasında yer aldı. Ayrıca, devletin sağlık sektörü, dijital altyapı ya da iklimin korunmasına ek yatırımlar yapması da tavsiye edildi. Açıklamada bu krizin “Avrupa’nın en üst düzeyde dayanışma içinde hareket etmesini” zaruri kıldığı belirtildi.

Bilim akademisi tavsiyelerinde devletin kamu ortaklığının, şirketlerin ayakta tutulması için çok acil durumlarda gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. Halihazırda salgın nedeniyle alınan önlemlerin sona ermesi sonrasında da orta vadede sağlık alanında kapsamlı mali teşviğin gerekli olduğuna işaret edildi. 

Leopoldina’dan uzmanlar devletin borçlanması konusunda şu an geçerli olan kuralların korunmasını, koronavirüs krizi gibi dönemlerde yüksek borçlanmanın mümkün olabileceğini ancak normale dönülmesiyle eski kuralların da uygulanmasını önerdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Leopoldina’nın koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı araştırmayı, hükümetin bundan sonra atacağı adımlar açısından “çok önemli” diye nitelendirmişti.

Kaynak: Deutsche Welle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir