Bingöl’de 5,2 büyüklüğünde deprem

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde saat 21.28’te, 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD’ın verilerine göre saat 21.28’te meydana gelen depremin derinliği 15.51 kilometre olarak ölçüldü. 5,2 büyüklüğündeki deprem çevre illerde de hissedildi.

ŞÜKRÜ ERSOY’DAN İLK AÇIKLAMA

Prof. Dr. Şükrü Ersoy Twitter’dan depremle ilgili açıklama yaptı. Ersoy yaptığı açıklamada, “Elazığ Karakoçan dolayında M5.3 büyüklüğünde deprem. Geniş bir alanda hissedilmiş. DAF ya da KAF üzerinde değil” ifadelerine yer verdi.

Kuzey Anadolu Fayı (KAF) île Doğu Anadolu Fayı (DAF) Türkiye’nin etkin iki fayını oluşturmaktadır. KAF sağ yönlü, DAF ise sol yönlü doğrultu atanadır. Her iki fay Karlıova doğusunda kesişmektedir. Kesişme alanı Kariıova-Varto-Sollıan arasında yer alır.

“OLUMSUZ BİR İHBAR ULAŞMADI”

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, depremle ilgili Twitter’dan açıklama yaptı. Çataklı, “Bingöl – Kiğı’da saat 21:28’de 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. An itibariyle Bingöl, Erzurum, Erzincan, Elazığ ve Diyarbakır’dan olumsuz bir ihbar ulaşmamıştır. Ekiplerin mahallinde tarama çalışması devam ediyor.Ayrıntılı bilgi ayrıca verilecektir. Geçmiş olsun” dedi.

VALİ EKİNCİ’DEN AÇIKLAMA

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Kiğı ilçesinde saat 21.28’de 5,2 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili şu ana kadar herhangi bir olumsuzluğun olmadığını, AFD ekiplerinin sahada çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 21.28’de Bingöl’ün Kiğı ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Depremin 15,51 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi. Bingöl merkez ve ilçeleri ile çevredeki bazı illerde deprem hissedildi. İl merkezinde depremi hisseden bazı vatandaşlar evlerinden çıktı. Vali Kadir Ekinci, AA muhabirine, depreme ilişkin çalışmanın sürdüğünü belirterek, “Jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz durum gelmedi. Herhangi bir hasar kaydı yok” ifadelerini kullandı.

kaynak:BirGün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir