Köln’de sahte aşı cüzdanı operasyonu

Köln’de polis rutin bir trafik kontrolünde sahte aşı kimlikleri ele geçirdi. Köln’de sahte aşı belgeleri üretme ve sunma şüphesiyle yürüyen toplam 9 dava dosyası bulunduğu kamuoyuna yansıdı.

Köln’de rutin bir trafik kontrolünde sahte aşı cüzdanları ele geçir emniyet birimlerinin aşı kimliği sahteciliği iddialarını izini sürmek ve kalpazanları yakalamak için “Stempel” (Damga) adlı bir soruşturma grubu kurduğu açıklandı.

“Kölnischer Rundschau” gazetesi haberine göre, polis rutin kontrol için durdurduğu aracın içinde çok sayıda sahte boş aşı cüzdanı ile Köln’lü bir doktorun adının yer aldığı sahte aşı kimlikleri ortaya yakaladı. Sahte aşı belgelerinde adı geçen doktorun, konunun aydınlatılması için polise şikayet dilekçesi verdiği de kaydedildi.

BASIN SÖZCÜSÜ SORUŞTURMAYI DOĞRULADI

Emniyet basın sözcüsü Cumartesi günü yaptığı açıklama ile soruşturmayı doğruladı. Soruşturma grubunun sorumlusu Nicole Gentner de, Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine yaptığı açıklamada, “Suç bağlantılarını daha hızlı tespit etmek için çeşitli soruşturmaları tek bir dosya halinde bir araya getirmek istiyoruz” dedi.

SAHTE NEGATİF TEST DE DÜZENLEMİŞLER

BirGün’e ulaşan bilgiye göre, geçtiğimiz aylarda acil Türkiye’ye uçmak isteyen bir ailenin sahte negatif test sertifikası ile Covid testi yaptırmadan uçağa bindikleri ortaya çıktı. Ani bir ölüm nedeni ile cenazeye yetişmek için acil Türkiye’ye uçmak isteyen bir ailenin bu yola başvurduğu kaydedildi. Köln kentinin farklı semtlerinde konumlandırılan mobil özel ve resmi test uygulayıcıları, Nisan ayının ortasından beri yaygın bir şekilde hizmet veriyor. İhtiyaç duyan her birey, haftada ücretsiz iki hızlı test yaptırma hakkına sahip. Uçuşlar için şart koşulan PCR testinin sonucunu ise almak 24 saati bulurken acil durumlarda, SARS-CoV-2’nin viral nükleik asitlerinin tespiti için hızlı bir PCR testi laboratuvarda gerçekleştiriliyor. Bu yöntemle test süresi bir ise saatten kısa bir zaman alıyor.

Kaynak : BİRGÜN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir