AB VE İNGİLTERE BREXİT TİCARET ANLAŞMASINDA UZLAŞTI

Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere, Brexit sonrası ticari ilişkileri belirleyecek anlaşma müzakerelerinde uzlaşı sağladı. Taraflar, “çok zorlu geçtiği” belirtilen görüşmeler sonrasında fikir birliğine vardıkları için memnuniyetlerini dile getirdi; sevincini sosyal medyada yayınladığı fotoğrafla paylaştı.

Böylece Haziran 2016’da başlayan İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) sürecinde büyük bir engel ortadan kalkmış oldu. Ancak süreç henüz sona ermiş sayılmaz.

Peki şimdi ne mi olacak? Brexit’in kesin olarak tamamlanması için hala atılması gereken bazı adımlar var.

Anlaşma 30 Aralık’ta İngiliz parlamentosunda oylanacak

İşte o adımların ilki, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, AB ile anlaşma sağlanmasının ardından Başbakanlık ofisi 10 Numara’da yaptığı açıklamada, milletvekillerinin anlaşmayı 30 Aralık’ta oylamasını umduğunu dile getirdi.

“Yasalarımızın ve kaderimizin kontrolünü geri aldık, düzenlemelerimizin her detayının kontrolünü geri aldık” diyen Başbakan, “Bugüne kadarki en büyük ticari anlaşma 30 Aralık’ta parlamentoda oylanacak” şeklinde konuştu.

Daha önce birçok kez reddedilen Brexit yasa tasarısı en son ocak ayında kabul edilmişti.

AB düzeyinde de onaylanması gerekiyor

Anlaşmalı Brexit’in uygulanması için Avrupa Birliği düzeyinde de adımlar atılması gerekecek.

Anlaşmanın ilk görüşüleceği yer ise 27 AB liderinin tümünün desteğinin gerekli olduğu Avrupa Konseyi.

Daha sonra da Avrupa Parlamentosu anlaşmayı inceleyecek, milletvekillerinin anlaşmayı değiştirme hakkı yok ancak tamamen reddetme hakkına sahipler.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu’nun anlaşmaya onay vermesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili euronews’e konuşan Avrupa Halk Partisi lideri Manfred Weber de milletvekillerine herhangi bir anlaşmayı gözden geçirmeleri için zaman verilmesi gerektiğini söylemiş, “Demokrasinin zamana ihtiyacı var” demişti.

Brexit süreci

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta, Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmış, referandumda, İngiltere ve Galler “evet”, İskoçya ve Kuzey İrlanda ise “hayır” oyu vermişti.

AB’den resmen 31 Ocak’ta ayrılan Birleşik Krallık, Birlik ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

Zorlu müzakerelerin ardından varılan anlaşmayla ayrılık süreci “neredeyse” tamamlanmış oldu.

Kaynak : EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir