Ak Parti İstanbul Mllletvekili Zafer Sırakaya’dan “Dövizle Askerlik” Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili  Zafer Sırakaya,  Dövizle Askerlik konusunda  sosyal medyadaki asılsız haberlerle ilgili olarak yurt dışında yaşayanlara yönelik açıklama yayınladı. Açıklamada şöyle denildi: 

“5 Ağustos 2023 tarihinde “Askeralma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte özellikle sosyal medyada, yurt dışında yaşayan ve Türk vatandaşlığından çıkan-çıkarılanların yeniden Türk vatandaşlığı hakkını kazanmaları durumunda dövizle askerlikten faydalanamayacakları yönünde çeşitli haber, yorum ve söylentiler yer almıştır. 

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkeleriyle olan güçlü bağlarına zarar verebilecek bu haber, söylenti ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. 

@tcsavunma Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik; 

SADECE BEDELLİ ASKERLİĞE Yönelik olup, DÖVİZLE ASKERLİĞİ kapsamadığı açıkça belirtilmiştir

Saygılarımla. 

Zafer Sırakaya 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı 

Dış İlişkiler Başkanı

İstanbul Milletvekili

***

İŞTE DEĞİŞİKLİK MADDELERİ:

Konu : Vatandaşlıktan Çıkarılanların Bedelli (07.08.2023) Askerlik İşlemleri  hakkında AÇIKLAMA

Bedelli Askerlik hizmetinden yararlanma şartları ile bunların sınıflandırma, celp ve sevk işlemleri 22 Temmuz 2020 tarihli 31193 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Askeralma Yönetmeliği’nin 61’inci madde esaslarına göre yürütülmektedir.

Askeralma Yönetmeliği’nin 61’inci maddesinin üçüncü fıkrasının (g) bendinde yer alan “Bu fıkranın (b) bendi kapsamında yararlanma hakkı elde edenlerden temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkan veya çıkarılan yükümlülere, tekrar Türk vatandaşlığını kazandıklarında bedelli askerlikten yararlanabilmeleri için yeni bir hak verilmez.” hükmü 05/8/2023 tarihli ve 32270 sayılı Resmî Gazete ile yürürlüğe Yönetmelikte aynen korunmuş ancak söz konusu bent Yönetmelikte yapılan değişiklikler sonrası 10’uncu maddenin (f) fıkrası olarak teselsül edilmiş ve bu konuda yeni bir uygulama getirilmemiştir.

Türk vatandaşlığından çıkan veya çıkarılandan tekrar Türk vatandaşlığı kazananların Askeralma Yönetmeliği’nin 73’üncü maddesinde belirlenen şartları sağlamaları halinde dövizle askerlik hizmetinden yararlanmalarına engel bir durum bulunmamaktadır.

ASAL Gn.Md

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir