Alman vatandaşlığına geçişi kolaylaştıran tasarı hazır

Alman hükümeti, yabancıların vatandaşlığa geçmesini kolaylaştırmayı planlıyor. İçişleri Bakanlığının hazırladığı tasarıya göre, çifte vatandaşlık mümkün olacak.

Alman hükümeti, yabancıların vatandaşlığa geçişini kolaylaştırmayı planlıyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarının onay için ilgili bakanlıklara gönderildiği bildirildi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oluşturduğu hükümetin koalisyon sözleşmesinde vatandaşlık yasasında reform yapılması öngörülmüştü.

Alman haber ajansı dpa‘nın haberine göre, planlanan yasal değişiklikle birlikte, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar, sahip oldukları vatandaşlığı bırakmak zorunda kalmayacak. Böylelikle, Alman vatandaşlığına geçmek isteyen göçmen kökenlilerin çifte vatandaş olabilmesinin önü açılıyor.

Almanca bilme şartı esnetilecek

Bunun yanı sıra, Alman vatandaşlığına geçiş için gereken Almanca bilme şartının esnetilmesi öngörülüyor. Tasarıya göre, vatandaşlığa geçmek isteyenlerin Almanca bildiğini kanıtlaması kolaylaştırılacak ve 67 yaş üzerindekiler için vatandaşlık testi kaldırılacak. Böylece, “misafir işçi” olarak adlandırılan ve Almanya’ya geldikleri ilk yıllarda Almanca ve uyum kursu gibi imkanlara sahip olmayan kuşağın vatandaşlığa geçişi kolaylaşacak. Almanya’ya iş gücü göçü anlaşmalarıyla gelmemiş olan 67 yaş üzerindekiler için de aynı kolaylıkların geçerli olması planlanıyor.

Almanca şartı konusunda istisnai durumlarda genç yabancılara da kolaylıklar öngörülüyor. Örneğin, bir aile bireyinin bakıma muhtaç olması hâlinde, vatandaşlığa başvuran kişinin günlük hayatta Almanca olarak kendini ifade edebilmesi yeterli sayılabilecek.

Beş yıl Almanya’da yaşayan vatandaş olabilecek

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı tasarı ile yasal olarak Almanya’da beş yıldır yaşayan yabancılara vatandaşlığa geçiş hakkı tanınması öngörülüyor. Hâlen geçerli olan yasal düzenlemede, Almanya’da sekiz yıldır yasal olarak yaşayan ve süresiz oturma izni olan yabancılara vatandaşlığa geçiş hakkı tanınıyordu. Öğrenim sırasında veya meslekte sıra dışı başarılar göstermek, gönüllü sosyal faaliyetlerde bulunmak veya Almanca’yı çok iyi bilmek gibi uyum konusunda özel çabaları olanlar içinse bu sürenin üç yıl olması planlanıyor.

kaynak : DW TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir