Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock CHP, İYİ Parti ve HDP ile görüştü!

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, CHP, İYİ Parti ve HDP temsilcileriyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, Türkiye ve dünya gündemindeki konular ele alındı.

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, CHP, İYİ Parti ve HDP temsilcileriyle de ayrı ayrı bir araya geldi.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz ve CHP PM üyesi Yunus Emre, Ankara’da bulunan bir otelde Baerbock ile görüştü.

CHP’den yapılan açıklamada, Alman Parlamentosu’ndaki siyasi parti temsilcilerinden oluşan bir grup milletvekili ile Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Baerbock’un muhalefet partileri temsilcileri ile de görüşmeler yaptığı belirtildi.

Görüşmeye ilişkin CHP’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

CHP: 6’LI MASANIN GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTIK

“Görüşmede, Türkiye’nin seçime doğru gitmekte olduğu önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmelerimiz Sayın Bakana aktarılmış, bu çerçevede CHP’nin ve 6’lı masanın görüşleri, Sayın Bakan ile paylaşılmıştır. Ayrıca, Avrupa’da ve bölgemizde yaşanan gelişmeler hakkında taraflar arasında dış politika ve güvenlik konularına ilişkin karşılıklı görüş değişiminde bulunulmuştur.”

HDP GÖRÜŞMESİNDE, KAPATMA DAVASI GÜNDEME GELDİ

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar başkanlığındaki heyetle de görüştü. Görüşmeye HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüsü Feleknas Uca ve Muş Milletvekili Şevin Coşkun katıldı.

Yaklaşık 35 dakika süren görüşmede, HDP’ye yönelik kapatma davası, Kobane davası, tutuklu siyasiler başta olmak üzere ‎ Suriye’ye yönelik askeri ‎operasyon ihtimaline dair görüş alışverişinde bulunuldu.

İYİ PARTİ: TEMASLARI SÜRDÜRECEĞİZ

Baerbock, HDP’nin ardından İYİ Parti Uluslararası Politikalar Başkanı Ahmet Kamil Erozan başkanlığındaki heyeti kabul etti. Görüşmeye İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli ile Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı da katıldı.

İYİ Parti’den yapılan açıklamada, görüşmede ulusal ve uluslararası gündemin değerlendirildiği, ileride benzer temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Kaynak:Birgün

https://www.birgun.net/haber/almanya-disisleri-bakani-baerbock-muhalefet-partileriyle-gorustu-397200

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir