COVID-19 AŞISI % 90 BAŞARI SAĞLADI

Pfizer ve BioNTech şu ana kadar 1,2 milyon insanın ölümüne neden olmuş olan korona virüse karşı geliştirdikleri aşının yüzde 90 üzeri olumlu sonuç verdiğini açıkladı.

İlaç şirketi Pfizer bugün yaptığı açıklamada Covid-19’e karşı geliştirdiği aşı testlerinin yüzde 90 üzeri bir oranda başarılı olduğunu duyurdu.

Aşı konusunda, kurucuları arasında Türk asıllı bilim insanlarının bulunduğu Alman BioNTech firması ile birlikte çalışan Pfizer, ilk klinik testlere ilişkin çok detaylı bilgiler paylaşmasa da alanda uzman kişilerden oluşan bir panel tarafından incelenen sonuçların umut verici olduğu saptandı.

Aşı daha önce koronavirüsle enfekte olmamış gönüllüler üzerinde test edildi ve hiçbir ciddi yan etki tespit edilmedi.

Pfizer yetkilileri Amerikan FDA (Food and Drug Administration) kurumuna iki dozluk aşı üretimi için ekim ayının sonunda acil otorizasyon için başvuracak. Bu süre içerisinde aşıya dair iki aylık minimum güvenlik verisi de toplanmış olacak.

Yıl sonuna kadar 20 milyon doz

Yetki verildiği takdirde 2020 yılı sonuna kadar 15-20 milyon insana yetecek kadar aşı üretilebileceği kaydediliyor. Pfizer ile daha önceden anlaşma yapmış birçok devletin alacakları aşıları ilk olarak sağlık çalışanlarına vermesi planlanıyor.

Pfizer ilk oldu

Pfizer bu duyuru ile klinik deneylerde en son aşamaya ilişkin olumlu sonuçlar açıklayan şirket oldu. Aynı şekilde son aşamalarında olan 4’ü ABD’de toplam 11 aşı çalışması daha bulunuyor. Pfizer’ın ardından onunla benzer teknolojilere sahip Moderna firmasının da kasım ayı sonuna doğru kendi aşı çalışmalarıyla ilgili sonuç açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir