Erasmus’a gidenler kaçıp geri dönmüyor. 

Yetkililer ‘Şöyle uçuyoruz böyle konuyoruz’ diyor ama gençler ülkeden kaçıyor. Dışişleri Bakanlığında kırmızı alarm… Erasmus başta olmak üzere AB’nin öğrenci değişim programlarına katılan öğrenci ve öğretmenlerin, uluslararası projeleri yarıda terk edip AB ülkelerine iltica ettiği ortaya çıkmasının ardından harekete geçildi.

Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığı, AB Başkanlığı, AB Dış İlişkiler Daire Başkanlığı ve Ulusal Ajans, “Erasmus Programı ve Staj Programları” konulu resmi bir yazı yazdı ve proje gruplarını terk eden öğrenci ve öğretmenlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığına uyarıda bulundu.

Uyarılar üzerine MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, 81 il milli eğitim müdürüne ve bakanlık merkez teşkilatına resmi yazı gönderdi.

Genel Müdür Ünsal’ın resmi yazısında şu ifadeler yer alıyor:

“Erasmus kapsamında yer alan hareketlilik faaliyetleri ve staj programlarına yönelik son zamanlarda Genel Müdürlüğümüze şikayetler gelmektedir. İletilen şikayetlerde, program kapsamındaki hareketlilik ve staj planlamasının dışına çıkıldığı, gidilen ülkede kalmaya meyledildiği ifade ediliyor. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı resmi yazıyla bize son aylarda özellikle meslek lisesi öğrencilerinin programa üye ülkelerde (Özellikle Almanya, Avusturya ve Çekya) gerçekleştirmekte oldukları staj faaliyetleri sırasında, okul yönetimine haber vermeksizin programı terk ettikleri hatta ülkemize geri dönmeyen öğrenci ve öğretmen vakalarının bulunduğu bildirdi. Bu tür vakaların artması ülkemizin, yürütmekte olduğu programların ve resmi pasaportlarımızın saygınlığı açısından olumsuz bir durum oluşturuyor. Uyarılarımız dikkate alınarak, Erasmus programı başta olmak üzere, uluslararası fon kaynaklı projelerde yapılacak her türlü çalışma ziyareti veya staj uygulamasına dahil olacak katılımcıların, seçim süreçlerinin titizlikle takip edilmesi gerekmektedir.”

Kaynak : https://www.yenicaggazetesi.com.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir