Gurbetçinin uçak biletlerine gizli ‘bagaj zammı’ yapan THY’ye CHP’li Çakırözer’den sert tepki

Avrupa’dan Türkiye’ye gelmek isteyen milyonlarca yurttaşın tercih ettiği Türk Hava Yolları (THY), çıkardığı yeni uygulamayla yurtdışı biletlerine bagaj tarifesi getirdi. Uygulama tepkilere neden olurken, TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de bagaj hakkındaki tarifelendirmeye karşı çıkarak, TBMM Genel Kurulu’nda yurtdışı uçuş biletlerindeki gizli zam tarifesine son verilmesi çağrısında bulundu. Çakırözer, “İktidarı ve onun kontrolündeki THY yönetimini on yıllardır gurbette alın teri döken Avrupa’daki kardeşlerimizi yolunacak kaz gibi görmekten vazgeçmelidir. Bu tarife kurnazlığı mutlaka ama mutlaka bir an önce sona erdirilmelidir” dedi.

BİLETLERDEKİ BAGAJ HAKKINA TARİFELİ GİZLİ ZAM!

Türk Hava Yolları 1 Haziran itibariyle yurtdışı uçuşlarında sunduğu 38 kilogramlık bagaj hakkında değişikliğe giderek, bagaj kilogramına göre biletlerde gizli zamma gitti. Yeni getirilen sistemle THY, ‘EcoFly’, ‘ExtraFly’ ve ‘PrimeFly’ olmak üzere 3 bagaj paketi sunmaya başladı. En düşük fiyata sahip olan EcoFly paketinde yolculara sadece 8 kilo bagaj hakkı sunulurken, orta paket olan ExtraFly paketinde yolcular kabin bagajının yanı sıra 23 kiloluk bagaj hakkı, PrimeFly ile de 30 kilo bagaj hakkı sunuluyor. PrimeFly en yüksek ücret tarifesini kapsarken, en düşük tarife olan EcoFly arasında 50 avro’yu bulan fiyat farkı bulunuyor. Türk Hava Yolları’nı kullanarak Avrupa’dan Türkiye’ye uçan Avrupalı Türkler de yapılan bu değişikliğe tepki gösterdi. 

ÇAKIRÖZER’DEN TEPKİ: “DERHAL VAZGEÇİN!”

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, THY’nin uygulamasını TBMM Genel Kurulu’na taşıyarak, karşı çıktı.

Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yaz mevsimiyle yurt dışından yüz binlerce vatandaşımız tatil için memleketlerine gelmekte ama sıkıntıları büyük; uçak biletleri el yakıyor, fahiş bilet fiyatlarına indirim bekleyen gurbetçilerimiz şimdi Türk Hava Yollarının bagaj hakkına ilişkin yeni uygulamasıyla bilet fiyatlarına gizli zamla karşı karşıya. Bu yeni uygulama doğrudan Avrupa’dan Türkiye’ye gelecek gurbetçilerimizi vurmakta. 4 kişilik bir aile bu uygulama sonrasında neredeyse 1 bilet kadar fark ödemek durumunda kalacak. İktidarı ve onun kontrolündeki THY yönetimini on yıllardır gurbette alın teri döken Avrupa’daki kardeşlerimizi yolunacak kaz gibi görmekten vazgeçmeye davet ediyorum. Bu tarife kurnazlığı mutlaka ama mutlaka bir an önce sona erdirilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir