Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Barış Öneş Paylaştı

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Barış Öneş’in, Ağustos ayında Almanya’daki önemli değişiklerle ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

Değerli vatandaşlarımız,

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona pandemisiyle etkin mücadele için, vaka sayılarına göre kural ve önlemler de sürekli değişmekte. Sizleri 1 Ağustos 2021 itibarıyla yürürlüğe giren yeni uygulamalar hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Almanya’da Korona vakalarındaki artışa bağlı olarak, 1 Ağustos 2021 itibarıyla Almanya’ya girişlerde kovid testi zorunluğu yürürlüğe girdi. Uygulama kara, hava ya da deniz yoluyla ülkeye giriş yapacak olan herkes için geçerli olacak. Federal Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre ülkeler artık eskiden olduğu gibi 3 değil, iki risk grubuna ayrılıyor: “Yüksek riskli bölgeler” sınıflamasında yer alan ülkeler ve “virüs varyantlı bölgeler”. Yani artık Türkiye ‘riskli bölge’ listesinde değil, ‘yüksek riskli bölgeler” listesinde yer alıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu “Yüksek riskli bölgeler” listesindeki ülkelerden gelenler Almanya’ya girerken:

  • Avrupa Birliği (AB) tarafından kabul gören Covid-19 aşısının tamamlandığına dair belge
  • Veya Covid-19 hastalığının geçirildiğine dair belge (en az 28 gün, en çok 6 aylık Covid-19 pozitif test sonucu)
  • Veya numunesi Almanya’ya varıştan önceli 72 saat içinde alınmış negatif PCR testi
  • Veya numunesi Almanya’ya varıştan önceki 48 saat içinde alınmış negatif antijen test sonucu ibraz edilmesi gerekiyor.

Şu an Brezilya ve Uruguay’ın listede olduğu “Virüs varyantlı bölgeler” listesindeki ülkelerden gelenleri ise daha katı kurallar bekliyor. Bu ülkelerden gelenler aşılarını tam yaptırmış olsalar veya hastalığı atlatmış olsalar dahi negatif test ibraz etmek durumundalar.  Hızlı antijen testin 24 saatten, PCR testinin ise 72 saatten eski olmaması gerekiyor. Bu bölgelerden gelenler için ayrıca 14 gün karantinada kalmaları isteniyor. 12 yaş altı çocuklar bu uygulamalardan muaf.

Hangi bölgeden gelinirse gelinsin, tüm testlerin ücretini kişilerin kendileri ödemeleri gerekiyor. Ayrıca Almanya’ya girmeden en erken 72 saat önce www.einreiseanmeldung.de adresinden ülkeye giriş kaydının yapılması gerekiyor. Negatif test yaptırmış olanların ülkeye girişlerinden hemen sonra test sonuçlarını dataportantragsverfahren@dataport.de adresine E-Posta ile göndermeleri gerekiyor.

Tüm bu uygulamalar şimdilik yıl sonuna kadar geçerli olacak fakat vaka sayılarının artması durumunda bu uygulamalar sertleştirilebilecek.

Dikkatinizi çekmek istediğim iki konu daha var:

  1. Önümüzdeki günlerde uyarı grevine gitmeye hazırlanan Alman Demiryolları’nın (DB) planlarıyla ilgili:

Ağustos ayında Deutsche Bahn (DB) ile seyahat etmek isteyenlerin bazı aksamaları da hesaba katmaları gerekiyor. DB ile Alman Makinistler Sendikası (GDL) arasında anlaşma sağlanamaması durumunda GDL, 9 Ağustos’tan itibaren grev ilan etti. GDL, diğer bazı taleplerin yanı sıra bu yıl yüzde 1,4 ve gelecek yıl 1,8 daha fazla ücret talep ediyor. Bu nedenle trenle seyahat planı yaparken mağduriyet yaşamamanız için gündemi takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Federal Meclisin geçen yıl Kasım ayında aldığı karar doğrultusunda, kimlik kartlarının artık sadece parmak izi ile alınması uygulaması 2 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe giriyor. Yani artık kimlik başvurusu yapanların hepsi parmak izlerini de vermek zorunda. Bildiğiniz gibi bu konu, ‘kişilik haklarına saldırı’ olduğu iddiasıyla uzun zamandan beri tartışılmakta olan bir konu.

Tatilden döndüğünüz şu günlerde sizleri güzel haberlerle karşılayamadığımız için üzgünüz fakat yine de güzel bir tatil yapıp sağlıkla dönmüş olmanız umuduyla hepinize ‘memleketinize hoş geldiniz’ diyorum.

Saygı ve sevgilerimle

Barış Öneş

Hamburg SPD Milletvekili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir