Hamburg’da 3 partiden Milletvekilleriyle tarihi toplantı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) bünyesinde kurulan “Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi” Alt Komisyonu üyesi AKP, CHP ve MHP’li 4 Milletvekili, Hamburg’da İş adamları ve Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileriyle bir araya geldi.

Haber: Mehmet Atak (Gazetem.eu)

AKP Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur başkanlığındaki “Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi” Alt Komisyonu” Heyetinde Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil(AKP-), Hülya Nergis (AKP), Neslihan Hancıoğlu (CHP) ve  Arzu Erdem (MHP) yer alırken, T.C. Hamburg Başkonsolosu Emine Derya Kara da Harburg semtindeki MEKAN restoranda gerçekleşen etkinlikte ev sahibi olarak yer aldı. Program 3 STK Başkanı Ali Ekinci (UID), Erol Buldak (CHP Birliği) ve Şahin Almaoğlu (Türk Kültür Merkezi) tarafından ortaklaşa şekilde organize edildi. Katılımcı sayısı 40 olarak açıklandı.

İş dünyası ve STK kesiminden toplantıya katılan bazı isimler:

Erol Ceylan, Şuayip Karakuş, İrfan Gündoğan, Serdal Atıcı, Mehmet Emin Süzen, İlhan Yılmaz, Ruhi Özer, Ekmel Yalçın,  Halis Başbuğ, Erol Buldak, Zeynep Arslan, Turgut Ağaçlı, İrfan Yeşilmen, Şahin Almaoğlu, Ali Ekinci, Osman Kayaoğlu,  Özcan Duman, Avukat Süleyman Çelik, Aysel Duman, Sümbül Tarakçılar, Olcay Köksal, Nur Şerife Atamtürker, Zeynep Yaylaoğlu, Seyhan Dülger, Sevil Mut, Aynur Özüsakız.

BAŞKONSOLOS KARA’DAN AÇILIŞ VE TAKDİM KONUŞMASI

Toplantının açılış konuşmasını yapan T.C. Hamburg Başkonsolsu Emine Derya Kara, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında TBMM Komisyon üyelerini tanıttı ve organizede görev alan 3 STK başkanı Ekinci, Buldak ve Almaoğlu‘na teşekkür etti.

MİLLETVEKİLİ BELGİN UYGUR, TOPLANTILARIN AMACINI AÇIKLADI

Kadınların İş ve Aile Yaşamlarının Uyumlaştırılmasında Karşılaşılan Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi” Alt Komisyonu heyeti başkanı Belgin Uygur, Avrupa ülkeleri ve Almnya’nın muhtelif şehirlerinde düzenlenen bu toplantıların amaçlarını açıkladığı  konuşmasında, Alt Komisyon olarak kadın, erkek, işçi ve işveren ile sendika, STK, Spor Kulüpleri gibi toplumun her kesimiyle görüşüp, çözüm yolları üretmek ve kendilrine yardımcı olmak üzere konuları kısa adı KEFEK olan Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na aktaracaklarını ifade etti. Diğer milletvekilleri Nergis, Hancıoğlu, Erdem ve Karahocagil de zaman zaman vatandaşlarımızın konuşmalarına yönelik konulara açıklık getirdiler ve yaşanan olumsuzluklar karşısında her zaman için kendilerine başvuralabileceğini belirttiler.

KATILIMCILARDAN MEMNUNİYET SÖZLERİ
Kısa adı UID olan Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nın Hamburg bölge başkanı Başkanı Ali Ekinci, “bazı gurbetçilerin Türkiye’de Tarım işine girmek üzere destek beklemektelr” ifadesinde bulundu. CHP Birliği Hamburg ve Schleswih-Holstein bölge başkanı Erol Buldak, “Derneğimiz içerisinde kadın-erkek eşitliğine önem veriyoruz. Kota konusu  siyasette eşitliğe aykırı gibi durmaktadır” dedi. Türk Kültür Derneği Başkanı Şahin Almaoğlu ise, tüm heyeti ve katılımcıları selamlayarak başarı dileğinde bulundu.

EC Boxing Kulübü Başkanı Erol Ceylan, kadın-erkek eşitliğinin toplumun her kesiminde uygulanmasından yana olduğunu ifade ederek, Türkiye’den gelen heyetin çok olumlu bir konu üzerinde çalışıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Milletvekili Karahocağil, “Koruyucu Ailelik” konusunun yaşam boyunca çok önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti.

Youtube üzerinden yaptığı TV yayınlarındaki söyleşi programlarıyla dikkat çeken Mühendis, Aile Danışmanı ve Yaşam Koçu Olcay Köksal, Türkler için özellikle yabancı dil ve sağlıklı bir yaşamın önem taşıdığına vurgu yaptı.

Organize ve Danışmanlık firmasıyla hizmet veren Sümbül Tarakçılar, Türkiye’dan Almanya’ya işçi getirmede çekilen zorlukları dile getirdi ve AVET adlı engelliler derneğindeki çalışmalarına binaen de Engellilere İş imkanı verilmesinin önemine değindi.

SEVGİ, SAYGI, MERHAMET, DÜRÜTLÜK, MUKADDESAT ŞARTI
Avukat Süleyman Çevik, “Kadınların farklılığı ailede başlar” diyerek, “Eşitliğin de yükümlülükleri var.  Almanya’da..Kızların kendinde özgüven görmeyişinin çaresi ise eğitimdir. Tabii şiddetin de bunda rolü var. Başka saygı ve sevgi olmak üzere merhamet, dürüstlük, mukaddesat gibi kavramlar kadın-erkek anlaşmazlıklarının çözümünde en önemli faktörlerdir” şeklinde konuştu.

Hamburg Atatürkçü Düşünce Derneği eski Başkanı Zeynep Arslan ve toplantı akışı içersinde konuşan diğer kadın konuşmacılar da, Ankara’dan kalkıp, Kadınların her alandaki yaşamı üzerine düzenlenen böylesine önemli bir toplantıya katılan Alt Komisyon üyelerine teşekkür ederek, karşılaştıkları aksaklıklardan örnekler sundular.

TBMM Komisyon Heyeti, toplantı sonrasında Başkonsolos Emine Derya Kara‘ya bir nezaket ziyaretinde bulundu ve ertesi gün de Kurban Bayramı tatili vesilesiyle Berlin üzerinden Türkiye’ye uçtu.

TOPLANTI HAKKINDA DÜŞÜNCELER

Oldukça güzel bir amaçla düzenlenip gerçekleştirilen Hamburg toplantısının bir de diğer yönlerine bakalım:

* Türkiye’de her Allah’ın günü birbirlerini sert kritiklerle eleştiren AKP, CHP ve MHP’ye mensup 5 değerli Milletvekili, liderlerinin bir yuvarlak masa toplantısında dense TV’ye çıkmadıkları bir ortamda, yurt dışında aynı masada defalarca bir arada oturmaları, sohbet etmeleri, toplantılara katılmak üzere o şehirden bu şehire seyahat etmeleri uzun zamandır hasret kaldığımız güzel bir tablo görünümünde idi. 

* Hâl böyleyken, böylesine önemli bir toplantının 2 gün içinde alelacele ve çevresiyle birlikte 130 bini aşkın insanımızın yaşadığı Başkonsolosluk bölgesinde ancak  40-50 katılımcıyla düzenlenmiş olmasının mâkul bir gerekçesi olamaz. 

* Gerek Başkonsolos Kara ve gerekse 3 STK Başkanın iyi niyetlerinden asla şüphemiz asla şüphemiz olmaksızın şu noktayı da belirmeliyiz: Hamburg’da bu türden bir toplantı ve TBMM Komisyon üyeleri  için bulunmaz bir malzeme niteliğinde sayılabilecek türden, mesela Kadın Sığınma Evi yöneticisi, Psikolog Doktor, Cesaretli Kadınlar Derneği, Hoşgörülü Kadınlar Grubu, Sosyal Danışman, onlarca kadın işçi çalıştıran işyeri yöneticisi gibi kesimlerden insanların da davet edilmesi halinde bu toplantının verim yüzdesi hayli yüksek olabilirdi.

* Toplantı Divanına bakıldığında, 4 kadın Milletvekili yan yana, 1 Erkek Milletvekili ise en sağ tarafta oturmaktaydı. En solda ise Başkonsolos Emine Derya Kara’ya yer verilmişti.

Milletvekilleri halkın seçtiği temsilciler olarak önemli bir konuma sahiptirler ama Başkonsolos Kara, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurt dışındaki bu eyaletteki temsilcisidir. Ayrıca da bu toplantının ev sahibi pozisyonunda olması nedeniyle da kendisine Komisyon Başkanı’nın yanında  yer verilmeliydi.

* Kadın Erkek eşitliği meselesine ters düşen başka bir görüntü de, Milletvekili Mustafa Levent Karahocağil’in de divan masasının en kenarında oturuyor olmasıyla göze çarpmaktaydı. Bu konudaki çarpıcı bir örnek ise, anlattıklarından anlaşılacaığı üzere on parmağında hüner sahibi olan Kadın katılımcıların, erkeklerden  ayrı bir bölümde oturuyor olmaları idi.

* 13.30 olarak duyurulan toplu yemek saati, Milletvelillerinin bayağı gecikmeleri sebebiyle başlayamazken, toplantının akışı içersinde yemek servisi yapılması da “Yemek sohbeti”ne dönüşen yeni toplantı şeklinin yaşanması dikkat çekti.

* Günün en beğenilen bölümü nedir diye sorulacak olursa, tereddütsüz şekilde “Toplantı sonrasında salon dışında Milletvekilleri ile çeşitli partili sempatizanlar arasındaki sıcak sohbet” olarak ifade edilebilir.

Hamburg’da 3 partiden Milletvekilleriyle tarihi toplantı” için bir yorum

  1. Toplantıya katılan ve adı verilen 3 politik STK bu konuyla ilgili şimdiye kadar hangi projeri kamu oyu ile paylaştılar?
    Dostlar alışverişte görsün türünde bir toplantı
    Hamburg ta konuya hakim o kadar çok kuruluş araştırmacı yazar sosyal pedagog VS varken bayram yemeği toplantısı gibi bir buluşma ancak bu kadar olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir