Hastalıklardan koruyan 10 besin

Obezite Uzmanı Dr. Fevzi Özgönül, hem hastalıklardan korunmak hem de sağlıklı beslenip bedenin küçülmesi için mutlaka tüketilmesi gereken besinleri anlattı.

İşte ŞOK gazetesinin haberi: 

Elma: Antioksidan gücü vardır. C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir. Bir dahaki sefere elma yerken süper sağlıklı bir besin yediğinizi unutmayın ve keyfini çıkarın.

Tatlı patates: A vitamini açısından zengin olduğu için cildi gençleştirir, bağışıklığı güçlendirir.

Havuç: Bu tür köklü sebzelerle güzel çorbalar yapabilirsiniz. Lifli ve son derece sağlıklıdır.

Turp yaprağı: Turp çok fantastik ve lezzetli bir sebzedir. İçerdiği beta-karoten, C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açısından çok iyi bir sebzedir. Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır.

Balkabağı: Balkabağı olmadan sağlıklı kış besinleri listesi olamaz. Her çeşit vitamin açısından zengin olmasının yanısıra özellikle A vitamini deposudur. Balkabağı çok sağlıklıdır ve kış ayları boyunca sizi soğuktan koruyacak her çeşit minerali barındırır.

Domates: Domates her ne kadar yaz mevsimi sebzesi ise de kışın sıcacık bir domates çorbasına kim hayır diyebilir. Bu nedenle önerimiz yazın hazırladığınız ve derin dondurucuya attığınız domatesleri kışın kullanmanız. Domates kalp hastalıkları riskini azaltır.

Pazı: Kemik sağlığı için faydalı olan K vitamini barındırır. Diyetinize çok faydalıdır, içerisinde tüm vitaminleri barındırır.

Nar: Nar tüketen kişiler vücutlarının ihtiyacı olan tüm vitaminleri nardan aldıkları için bağışıklık sistemleri güçlenir, daha sağlıklı insanlar olurlar.

Şalgam: C vitaminiyle dolu köklü bir bitkidir. Her çeşit kanser riskini azaltır ve son derece lezzetlidir.

Brüksel Lahanası: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Demir, potasyum deposudur ve kemiklerinizin sağlığı için gerekli olan K vitamini bulundurur.

KAYNAK: GAZETE ŞOK  Hastalıklardan koruyan 10 besin (gazetesok.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir