İlkay Gündoğan’dan geleneksel Köy Düğünü

Dünyanın en güçlü takımlarından Manchester City’de başarılı bir sezon geçirenTürk asıllı Alman  futbolcu İlkay Gündoğan, baba ocağı olan Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde davullu -zurnalı kına geceli bir düğünde, Faslı model Sara Arfaoui ile  Balıkesir’de evlenerek dünya evine girdi.

Haber – Yorum: Behçet Algan/Ali Akdemir

Dünyanın en seçkin futbolcuları ıarasına girmiş İlkay Gündoğan,  Alman mili takımında oynuyor. Faslı model bir kıza aşık olmuş ve onunla nikahlarını Danimarka’da kıydırmışlardı. Bu nikahı „memleket düğünü“ ile taçlandırıp, Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde tarihsel bir birlikteliğe adım atarak devam etirdiler.

Bu ikilinin düğünü, Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde köy geleneklerine göre yapıldı. Kır düğününde İlkay ve Sara çiftine ilgi yoğun oldu. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı düğünde yüzlerce kişi cep telefonu ile gelin ev damadı görüntülemek isteyince kısa süreli bir izdiham yaşandı.

Düğünde Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yasin Sagay, Emniyet Müdürü Hasan Onar, Milletvekili Yavuz Subaşı ve  çiftin akrabaları yer aldı.

YORUM: ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA, O KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR!

Yukarıda verdiğimiz haberin özeti kısaca böyle. Bu haber son günlerde dünyada ve ülkemizde yaşadığımız sıkıntıları bizlere bir parça unutturacak, içimizi bir nebze ısıtacak türden bir haber oldu. Bir çoğunuz attığımız başlığa bakarak “bu haberde ilginç olan nedir? diyebilirsiniz? Müsade ederseniz kısaca ona açıklık getirmeye çalışalım:

Haberimize konu olan kişi, Balıkesir’in Dursunbey ilçesinden Almanya’nın Gelsenkirchen kentine işçi olarak göç eden bir ailenin çocuğu olarak, Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde dünyaya merhaba diyen dünyaca ünlü futbolcu 31 yaşındaki İlkay Gündoğan‘dır.

Gündoğan dünyaca ünlü tanınmış model Sara Arfaoui ile hayatını birleştirme kararı alır ve düğününü baba topraklarında Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde bir köyde gerçekleştirir. Hani şair Ahmet Kutsi Tecer‘in bir şiiri var ya, „Orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de, görmesek de, o köy bizim köyümüzdür “ diye başlayan.. İşte bu da tıpkı onun gibi!..

EN BÜYÜK ERDEM iNSAN OLMAKTIR

Babasının köyünde, gözden uzak köylülerle ve Balıkesir’den gelen bir kaç kamu ve belediye görevlisiyle gerçekleşen bir düğün… Bu olaydan biz de müthiş etkilendik. Ve helâl olsun bu çocuğa diyoruz.

İlkay Gündoğan ailesinin bağrından kopup geldiğe değerlere son derece bağlı bir gencimiz. Takdire şayan bir davranışta bulunmuştur. İlkay Gündoğan futboldan kazandığı paraların bir kısmını da bir süre önce Balıkesir’de bir iş merkezinin kurulmasına yönelik bir girişime yatırarak örnek bir davranış sergilemiştir.. Babasının memleketinde yüzlerce insana iş istihdamı yaratmıştır.

Hani bir söz vardır, maalesef bir süre sonra hep unutulur.  Çorum’un köylerinde yetişen nohut‘un çarşıya gidince  leblebi olması misali, insanlarımızın da doğup büyüdükleri yöreleri unutmamaları gerektiğini bize hatırlatır. İlkay, doğdukları köyün ismini söylemekten sakınanlara ahlaki ve insani bir ders vermiştirve  ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol sözünü hepimize tekrar hatırlatmıştır.

İlkay isteseydi, bu düğünü, çok farklı bir ortamda ve şatafatlı bir şekilde yapabilirdi. Hepimize ders niteliği taşıyan bu kararın bir çok insana örnek olmasını diliyoruz. Zenginliiğin sadece parayla olmadığını herkese gösterdi. En büyük zenginlik gönül ve kişilik zenginliğidir.

Bu düğün Türklerin Almanya işgöçünün 60 küsur yıllık tarihinde iz bırakacak bir davranış olarak tarihe geçmiştir.

Son söz olarak; geldiği yeri, tarihini ve geleneklerini unutmayan bu güzel insana helâl olsun diyoruz.

İLKAY GÜNDOĞAN ve eşine, mutluluk ve sağlık dolu yıllar diliyoruz.

                           ***

İLKAY GÜNDOĞAN’DAN GS-FB MAÇI YORUMU

Geçtiğimiz Mayıs ayında Foto Maç spor gazetesindeki haberde Galatasaray- Fenerbahçe derbi maçı hakkındaki düşünceleri ve İngilterede’ki futbol hayatı konusundaki sözleri yayınlanmış olan İlkay Gündoğan için bakalım neler yazılmış:

“(…) İnsanlar gün geçtikçe yanlış yöne doğru gidiyor. Kimse birbirine değer vermiyor artık. Tabii ki bunda sosyal medyanın etkisi büyük.”

İnsanların çoğu ne kadar beğeni aldığınıza ya da fotoğraflarınızın altına kimin yorum yaptığına bakar. Size dürüst fikir veren insanların düşüncesi önemli değildir. Kendime her zaman ‘Kendini fazla önemse’ diyorum”

Manchester City‘nin Crystal Palace maçı sırasında kendisinin Galatasaray-Fenerbahçe derbisini izlemeye gitme nedeniyle ilgili yöneltilen bir soruya ise İlkay, şu yanıtı verdi:

Bu kesinlikle daha önemli bir maçtı.”(gülerek) Beni en çok hangi oyun heyecanlandırırsa onu izliyorum”

Manchester’a kolay adapte olduğunu söyleyen başarılı oyuncu, “Gelsenkirchen’den değil, Ren bölgesinden geldim buraya. Futbol orada toplum için çok önemli Manchester’a kolay adapte olmamın bir sebebi de budur. Kendimi burada evimde hissediyorum”

Kendini ilge isteyen bir oyuncu olarak görmediğini belirten yıldız oyuncu, “Kendimi asla birinci adam, yıldız oyuncu ya da her zaman ilgi isteyen biri olarak görmedim. Başarabileceklerim ve yapamadıklarım konusunda çok gerçekçiyim.” açıklamasını yaptı.

İlkay Gündoğan son olarak, “Yabancı bir ülkeden gelmeme rağmen burada çok iyi karşılandım. Çok fazla umudum ve hayalim vardı ve neredeyse hepsini başardım.” diyerek sözlerini noktaladı.

İlkay Gündoğan geçtiğimiz  sezon Manchester City formasıyla 41 resmi maça çıkıp, 8 gol, asistle oynadı.

31 yaşındaki futbolcunun İngiliz kulübüyle 2023 yılına kadar sözleşmesi bulunuyor.

KAYNAK: https://www.fotomac.com.tr/fenerbahce/2022/05/11/ilkay-gundogandan-fenerbahce-ve-galatasaray-itirafi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir