MEHMET YILDIZ’DAN İSRAİL’E TEPKİ:  “FİLİSTİNLİLERE KARŞI SAVAŞ SUÇLARINA SON VERİN!“

İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı bombardımana Hamburg Eyalet Bağımsız Milletvekili Mehmet Yıldız, tepki gösterdi. İsrail‘in tutumunu kabul edilemez bulduğunu söyleyen Yıldız, Filistinlilere karşı yapılanların savaş suçu olduğunu dile getirdi.

NETANJAHU HÜKÜMETİ SAVAŞ SUÇU İŞLEMEYE DEVAM EDİYOR

Sağcı İsrail Başbakanı Benjamin Netanjahu’nun Gazze Şeridi’ni aylardır bombardımana tutması sonucunda 30 binden fazla insanın öldüğünü ve 1,8 milyondan fazla insan yerinden edildiğinin altını çizen Yıldız “ İsrail Hükümeti, Güney Gazze’deki Rafah şehrini ele geçirmesini emretti. Bu olaydan bu yana raporlara göre tekrar 100’den fazla Filistinli sivil öldü. BM ve batılı hükümetler, İsrail’e Rafah’taki çatışmaların genişlemesinin büyük bir insani felakete yol açacağı konusunda uyardı. Ancak Netanjahu hükümeti insanlık dışı ve uluslararası hukuka aykırı politika ve savaş suçlarına devam ediyor. ABD ve Almanya hükümetinden şu an için somut bir tepki gelmedi.“ dedi.

HEMEN ATEŞKES VE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Güney Afrika hükümeti’nin, Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde İsraile karşı yaptığı suç duyurusuna değinen Yıldız şöyle konuştu: “ Güney Afrika’nın suç duyurusunda Netanjahu hükümetinin sorumlu olduğu savaş suçlarını sıralandı ve aynı zamanda Hamas’ı sivil halka yönelik saldırılardan dolayı sert bir şekilde eleştirdi. İsrail ordusunun intikam saldırılarına son verme çağrısında bulunuyorum. Bir an öncee ateşkes ilan edilmeli ve iki devletli bir çözüm en doğru yol olacaktır.“

ALMANYA KÜRESEL BİR SAVAŞI KÖRÜKLÜYOR

Alman hükümetinin, Parlamento onayı olmadan Kızıldeniz bölgesine savaş gemisini göndermesinin kabul edilemez olduğunu aktaran Yıldız, “ Almanya’nın İsrail’e silah sevkiyatına son vermelidir. Barış diplomasisini kurmak yerine bilinçli bir şekilde küresel bir savaşın filitili ateşliyor.“ diye aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir