Modanın ünlü isimleri Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal mesleğe veda etti

Modanın ünlü isimleri Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal İstanbul’da gerçekleştirilen tiyatral sunumlu jübileyle meslek hayatlarına veda etti. Yıldırım Mayruk Jübile Koleksiyonu’ binden fazla elbise içinden 1960’tan bu yana oluşturulan 200 kostüm ve 200 mankenle tanıtıldı.

Euronews’e konuşan Barbaros Şansal, “1960’tan bugüne kadar Yıldırım Mayruk ile çalışmış genci yaşlısı 200 manken, 200 kostümle podyuma çıktı. Bunların içinde 15 Türkiye güzeli vardı, 12 tane Best-Model vardı. 6 manken kızlarıyla çıktı. İki tane de dünya güzeli vardı, Azra Akın ve Meltem Hakarar.” dedi.

60 yıldır Türk modasına yön vermiş ‘Grand Couturier’ Yıldırım Mayruk’un sosyal mesafeli son defilesi sınırlı sayıda yakın dostlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Barbaros Şansal: ‘Türkiye çok önemli bir değerini kaybediyor’

İzleyici ve kadro dahil herkesin duygulu anlar yaşadığını belirten Barbaros Şansal, “Bütün kadro ağlıyordu finalde, izleyici de ağlıyordu çünkü bir devir kapandı, bir tarih sayfası çevrildi. Türkiye çok önemli bir değerini kaybediyor. Umarım gelecek nesiller bunu telafi ederler.” dedi.

Euronews’e konuşan Şansal, “Ya soyunan ya örtünen bir ülkede böyle bir mesleği artık devam ettirmeme başarısına ulaştığım için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

5 bölümden oluşan 60 dakikalık sunumda, tayyör ve mantodan işleme ve gece kostümlerine, gelinliklere uzanan bir anlatım gerçekleştirildi.

15 Milyon TL değerindeki Yıldırım Mayruk Jübile Koleksiyonu’nda kullanılan kumaş, malzeme ve aksesuarlar dünyanın seçkin markaları tarafından Yıldırım Mayruk için üretildi. 1500 saat el işçiliğiyle işlenen kostümler sergilendi.

Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal ayakta alkışlandı

Kapanışta Yıldırım Mayruk ve Barbaros Şansal ile podyuma çıkan Türk sinemasının çeyrek yüzyıllık Sultanı Türkan Şoray ayakta alkışlandı.

Bugüne kadar 65 koleksiyon sergileyen ve dünyada drapenin altın ustası olarak bilinen Yıldırım Mayruk son defilesini Fişekhane’de yaptı.

Mayruk ve Şansal kapatacakları atölyelerinin ardından, bundan sonraki hayatlarını moda konusunda eğitim, yayıncılık, arşivcilik ve prodüksiyon çalışmaları yaparak uluslararası platformlara taşımayı planlıyor.

Kaynak : EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir