Olaf Scholz’dan Ukrayna’ya Steinmeier tepkisi!

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Ukrayna’ya ziyaret talebinin reddedilmesinin, kendisinin bu ülkeyi ziyaret etmesinin önünde bir engel teşkil ettiğini söyledi.

Scholz, ZDF televizyon kanalında Ukrayna’daki savaşa ilişkin soruları cevapladı.

Ukrayna’ya ne zaman gideceğine ilişkin bir soruya cevap veren Scholz, Almanya Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinin reddedilmesinin kayda değer bir olay olduğunu belirtti.

Scholz, Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Ukrayna’ya ziyaret talebinin reddedilmesinin kendi ziyaretine “engel” olduğunu belirterek, “Bu kadar askeri ve mali yardım yapan, Ukrayna’nın geleceği için önemli olacak güvenlik garantileriyle ilgili bir durum olduğunda ihtiyaç duyulacak ülkeye, ‘ancak Cumhurbaşkanı gelemez’ denmesi olamaz.” ifadesini kullandı.

Alman hükümetinin Ukrayna’ya verilen destekte tereddütlü davrandığına ilişkin suçlamaları reddeden Scholz, Ukrayna yapılan mali ve askeri yardımın Ukrayna ordusunun savaşta uzun süre dayanmasına katkı sağladığını savundu. https://37112f1cb76fcda5d51f27f5832accd7.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Scholz, Ukrayna ordusuna desteğin süreceğini ifade etti.

Kaynak:Habertürk

https://www.haberturk.com/alman-sansolye-den-ukrayna-ya-steinmeier-tepkisi-3427478

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir