OZAN CEYHUN VİYANA BÜYÜKELÇİSİ OLDU

1986 yılında Almanya Yeşiller Partisine üye olup aktif çalışmalarda bulunan ve daha sonra 6 yıl süreyle Hessen Sosyal Bakanlığı, 2 yıl da Avrupa Parlamentosu’nda görev yapan Adana doğumlu Ozan Ceyhun, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından Viyana Büyükelçisi olarak atandı. 

Daha önceleri politik düşünce olarak AKP hükümetine sıcak bakmadığı öne sürülen, ancak son dönemlerde Erdoğan’la yakınlaştığı belli olan Ozan Ceyhun’un yeni görevine ne zaman başlayacağı henüz açıklanmadı. 

Ozan Ceyhun kimdir?

Ozan Ceyhun, 10 Ekim 1960 tarihinde Adana’da doğdu. Boğaziçi Lisesi’nde tahsil gördü. Hacettepe Üniversitesi Alman Filolojisi Bölümü’nde öğrenim gördü. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında Avusturya’ya göç etti. Daha sonra Almanya’ya giderek sosyal pedagog olarak öğrenimini tamamladı. 1986 senesinde de Yeşiller Partisi’ne üye oldu. Bu dönemde göçmenler ve ilticacılar politikası konusunda çalışmalarda bulundu. 1992-1998 yılları arasında da Hessen Sosyal İşler Bakanlığı’nda konferans yöneticisi olarak çalıştı. 1989-1991’de de partisinin yönetim kurulu üyeliğini yaptı. 1993’de de Gross-Gerau bölgesinden milletvekili seçildi. 23 Ekim 1998 tarihinde de Avrupa Parlamentosu üyesi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir