Prof. Dr. Hakkı Keskin’den “Sosyal Medya” yasa tasarısı yorumu!

AKP`nin Internet ve Sosyal Medyayı Kontrol Etme Girişimi hakkında bir yazı kaleme alan Hamburg Türk Toplumu (TGH) eski başkanı Prof. Hakkı Keskin, AKP yönetimi tarafından hazırlanmakta olan yasa ile, Internet üzerinden daha çok iktidarı eleştiren Sosyal medyayı yasaklamanın amaçlandığını ifade etti..

1985 yılı Aralık ayında Ramazan Avcı’nın Hamburg’da Daslaklar tarafından öldürülmesinden sonra kurulan Göçmenler Birliği ve daha sonra da adı Almanya Türk Toplumu’na dönüşen sivil toplum kuruluşunun başkanlığını yapan SPD ve Sol Parti eski Milletvekili Prof. Dr. Hakkı Keskin, AKP tarafından hazırlanmakta olan Yasa tasarısı ile Sosyal Medy’daki eleştiriler için bazı yasaklamalar getirilebileceğini belirtti.

İşte Prof. Keskin’in kamuoyuna yönelik o yazısı: 

İnternet üzerinden sosyal medya, milyonlarca kişinin, özellikle de gençlerin, en önemli iletişim, bilgi alma ve yayma aracı olarak kullanılıyor. Televizyon ve yazılı basının yüzde 95`inini kontrol eden AKP yönetimi, Internet yayınlarını da kontrol edebilmenin arayışı içerisinde. Bu amaçla bir yasa hazırlığı yapılıyor.

Bu arayışlarına örnek olarak da Ekim 2017 de Almanya`da yürürlüğe konan yasa gösteriliyor. Oysa Almanya’daki yasanın ana amacı, internet üzerinden „ırkçı ve nefret söylemlerinin „engellenmesidir. Hitler-Nazi faşist yönetiminin, İkinci Dünya Savaşıyla aralarında 7 milyon 700 bin Almanın ve Dünya`da 70 milyon insanın yaşamına neden olan Nazi yanlısı bir partinin kurulması ve bunun propagandasının yapılması Almanya`da yasaklandı.

Ne var ki öteden beri Hitler faşizminin hayranı olanlar, bu ideolojinin propagandasını yapmayı sürdürüyorlar. Bu amaçları için de özellikle göçmenleri ve Musevileri hedef gösteriyorlar. Hatta bu nazı hayranlarının son yıllarda, aralarında Türklerin de bulunduğu bazı göçmenleri katlettiği ve bu nedenlerle yargılandıklarını görüyoruz. Almanya`daki yasa işte bu nedenle, „ırkçı ve nefret söylemlerinin “engellenmesi amacıyla yürürlüğe konmuştur.

AKP yönetimi tarafından hazırlanmakta olan yasa ise, Özgür Medyanın büyük ölçüde hükümetin kontrolünde olduğu Türkiye`de, İnternet üzerinden daha çok iktidarı eleştiren Sosyal medyayı yasaklamayı amaçlamaktadır. AKP yönetimi Almanya`daki yasayı örnek gösterirken, her zaman ve her alanda olduğu gibi, bu konuda da Türk halkını yanlış bilgilendirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir