Remzi Kaplan, 10 yıllık rüyasını gerçekleştirdi

Kaplan Döner’in sahibi Berlinli işveren Remzi Kaplan, memleketi Yozgat’ta  Almanya modeliyle yaşlı bakım hizmetine destek vererek bir ilke imza attı. 

Almanya’nın tanınmış işverenlerinden olan Kaplan Dönerin kurucusu Remzi Kaplan, 10 yıllık rüyasını gerçekleştirdi. Avrupa’da ve İstanbul’da yaşayan işadamları ile akademisyenlerin de desteğiyle memleketindeki yaşlılara Almanya’daki hizmet modeliyle bakım hizmeti verecek Bahadın Yaşlanma Vakfı’nı hizmete açtı. Vakıf, 55 yaş üstü kişilerin aktif yaşlanmalarının sağlanması ve mevcut yaşlıların sağlıklı ve mutlu yaşlılık geçirmelerine katkı sunmayı hedefliyor.

Ticari amaç gütmeyen vakfın kurucuları ise Remzi Kaplan’ın yanı sıra, Muhsin Aktürk Hollanda’da yaşayan iş insanı Umut Akpınar ve Hollanda’da görev alan akademisyen İbrahim Yerden oldu. 2011 yılında fikir olarak ortaya çıkan vakıf, korona döneminde 2020 yılında resmiyet kazandı. Vakfın genel müdürlüğünü ise iki dönem belediye başkanlığı yürüten Dilaver Özcan üstlendi.

Aynı zamanda Berlin merkezli Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) Başkanı olan Remzi Kaplan, Almanya’nın yaşlı bakımı hizmeti konusunda uzmanlaşmış ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Remzi Kaplan, Türkiye’de ise geleneksel aile yapısında yaşlıların hala evde bakımlarının yapıldığını kaydederken, “Ancak Türkiye’de değişen sosyolojik ve ekonomik şartlar Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki profesyonel yaşlı bakım desteğini zorunlu hale getirmeye başladı. Gelecekte bu Türkiye’nin de en büyük sorunlarından biri olacak. Bu nedenle memleketimde kurduğumuz yaşlı bakım hizmetiyle başkalarına da örnek olacağız” dedi. Remzi Kaplan, 24 saat hizmetin verileceği bakım merkezinde özel bir psikolojik engeli bulunmayan, yatalak da dahil her yaşlıya hizmet sunulduğunu ifade etti.

Vakfın genel müdürü Dilaver Özcan ise, Bahadın Yaşlanma Vakfı’nın evde bakım, Yaşlı Bakım merkezinde bakım ve Esnek bakım olmak üzere üç kategoride hizmet vereceğini söyledi. Dilaver Özcan, “Vakfımız bu özelliğiyle özellikle Bahadın ve Sorgun ilçesi çevresinde, genelde Türkiye’de yaşlılarımıza umut olacaktır. Ayrıca yaşlılarımızın ve ailelerinin de, özellikle yurtdışında yaşayanlar fakat annesi babası memleketinde olanlar için bir rahatlama olacaktır. Bu nedenle Avrupa’da veya Ankara’da yaşayanlar için Bahadın Yaşlanma Vakfı bakım hizmetleri bir umut olmaya başladı. Bu durum gelecekte de kendisini daha fazla gösterecektir.” dedi.

Bahadın Yaşlanma Vakfı Yaşlı Bakım Merkezi 6,5 dönümlük bir arazi üzerine kuruldu. Yaşlı bakım merkezinin yeri Yozgat valiliğinin oluru ile Yozgat il milli eğitim müdürlüğünden temin edildi. Yerleşkesinde 12 oda, (şimdilik 25 yatak kapasitesi) yaşlıların her türlü konforu düşünülerek planlandı.

Odalar, ayrıca yemekhane, revir, hemşire dinlenme odaları, ziyaretçi ve dinlenme salonları ile modern bir mutfağa sahip. Yerleşke 5,5 dönüm bahçeye sahip. Yaşlıların her türlü hareketine izin verecek engelsiz bir yaşam merkezi hizmeti sunuluyor.

Kaynak: ha-ber.com / Murat Tosun / Berlin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir