STK TEMSİLCİLERİNDEN AİLEYE GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ!

Haber ve Fotoğraflar: Ali AKDEMİR

TGH ( Hamburg Türk Toplumu ) başkanı Murat Kaplan  ve  STK temsilcilerinden bir grup,  bundan kısa bir süre Almanya’nın Hamburg şehrinde, polisin  sert davranışlarına maruz kalan, kamuoyunun gündeminde geniş tartışmalara yol açan 15 yaşındaki K.H ve ailesini ziyaret ederek “geçmiş olsun” dileğinde bulundular. Yaşanan üzücü olayla ilgili, babadan konuya ilişkin beraberindeki heyetle birlikte ayrıntılı bilgi alan TGH başkanı Murat Kaplan, ” Konunun tüm yönleriyle konuşulmasından ve diyalogtan yanayız.  Bu kapsamda geçen hafta gelişmelerle ilgili  olarak, Hamburg emniyet müdürü  Ralf Martin Meyer ile  emniyet müdürlüğü binasında yaklaşık 1,5  saat süren bir  görüşme gerçekleştirdik. Hamburg Emniyet Müdürü ile gerçekleştirilen toplantı çok olumlu  geçti.  K.H’ya polisin yaptığı sert  davranışı gerek İçişleri Senatörü,  gerekse de  Polis Müdürü kesinlikle tasvip etmediler. Böyle bir davranış hiç kimseye kabul edilemez. Olayın yakın takipçisi olacağız. Söz konusu karşılıklı tarafları diyalog ve çözüm noktasında bir araya getirmeyi önerdik. ” dedi. 

“BİZDE  KONUNUN  DİYALOGLA  ÇÖZÜMÜNDEN  YANAYIZ”

15 yaşındaki K.H’nın babası Baki H’da, ” geçmiş olsun ziyaretiniz bizleri çok memnun etti.  Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Bizde sorunun diyalog ve barışcıl bir şekilde çözümünden yanayız. Hamburg’da kültürel zenginliklerimizle birlikte yan yana yaşama kültürünü savunuyoruz. Ama oğlumun yaşadıklarından dolayı çok  üzülüyoruz.  Umarım konu yetkililer tarafından objektif ve sağlıklı bir şekilde araştırılıp,  oğlumun travma yaşamasına sebeb olanlar gerekli cezayı alırlar.  Süreçte bizlerle dayanışma içersinde bulunan, yaralarımızı sarmaya katkı sunan duyarlı olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Hamburg’da faaliyet gösteren 38 derneğin ortak  iradesi  adına aileye  ”geçmiş olsun” ziyaretini gerçekleştiren heyet, yaşanılan Kovid 19 pandemi sürecinden dolayı,  aileyle görüşmede ancak 10 kişilik sınırlı temsilci heyetinin yer alabildiğini  belirttiler.  

Geçmiş olsun ziyaretinde, Hamburg Türk Toplumu başkanı  Murat Kaplan‘ın dışında, Emin Sağlık (Hamburg Türk Basın Birliği Başkanı), Mehtap K. Gökçe  (Hamburg ve Çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği),  Derya Özsimitçi  (Hamburg Türk Kadınları Kültür Derneği ), Ertaş Akçelik (Hamburg Beşiktaşlılar Birliği Başkanı  ),  Mehmet Gök (DİTİB Mescid-i Aksa Camii başkanı ), İbrahim Vurelli  (İyi Toplum Gönüllüleri ) ve Avukat Soner Sarımehmetoğlu‘da hazır bulunarak aile bireylerine geçmiş olsun dileğinde bulunarak,  konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştılar.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir