Türk Devletleri Teşkilatı Diasporadan Sorumlu Bakanlar ve Kurum Başkanları Bişkek’te Toplandı

Türk Devletleri Teşkilatı Diaspora İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Kurum Başkanları Beşinci Toplantısı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi.

Kırgızistan Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanı Gülnara Baatırova’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda, hükümetlerin göç ve diasporaya yönelik çalışmalarına, eylem planlarına, eğitim, sağlık ve ekonomik açıdan karşılaştıkları sorunlara dikkat çekildi ve Gazze’de yaşanan gelişmeler gündeme geldi.

Toplantının açılış konuşmasını Kırgızistan Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanı Gülnara Baatırova yaptı. Baatırova, Kırgız diasporasının sorunları için Bişkek’te her iki yılda bir “Vatandaşlar” adıyla forum tertiplediklerini ,bunun yanında ise bir danışma kurulu kurduklarını söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülke diasporaları arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinin gerekliliğini söyleyen Baatırova, “Bizim tarihi köklerimiz, geleneklerimiz ve aktif ilişkilerimiz var. Bütün bunlar güçlü ilişkilerimizin temeli olacaktır” diye konuştu.

Azerbaycan Devlet Diaspora Komitesi Başkanı Fuad Muradov da Türk dünyasında yaşayan soydaşlarının ana dillerinde eğitim görmelerine önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kazak diasporası ile ilgili çalışmak için kurulan Otandastar Vakfı Başkanı Abzal Saparbekuli ise “www.kazalem.kz” adlı internet portalı kurduklarını belirterek, özellikle Kazakistan vatandaşı olmayan etnik Kazaklara, eski yurttaşlara, yurt dışında yaşayan, çalışan veya okuyan Kazakistan vatandaşlarına çeşitli dillerde bilgi ve çevrim içi hizmetler sunduklarını söyledi.

Özbekistan Vatandaşlar Vakfı Başkanı Odiljon Sattarov da konuşmasında, düzenledikleri çeşitli etkinlikler ile yurt dışındaki vatandaşlarla irtibatı sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

“HUZUR VE SELAMET İÇİNDE BİR DÜNYA ARZU EDİYORUZ”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, yaptığı konuşmasında Gazze’de yaşayan gelişmelere dikkat çekerek “Türk dünyasıyla, Filistin’le, tüm kardeşlerimizle adil bir düzen, huzur ve selamet içinde bir dünya arzu ediyoruz” dedi. Dünyanın en büyük diasporalarının başında Filistin diasporasının geldiğini belirten Eren, Gazze’de yaşananlara yönelik Türk ve İslam dünyasının acilen ortak tavır sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkeler ve kardeş topluluklarla barış ve istikrara dayalı adil bir düzen, huzur ve selamet içinde yepyeni bir dünyayı inşa etme gayreti içinde olduklarını anlatan Eren, “Ümit ediyorum ki bu dünya hepimizin ortak gayretleri ve samimi çalışmalarıyla bizlere olmasa bile bu bilinçle büyüyecek bizden sonraki kuşaklara nasip olacaktır” dedi.

YTB TÜRK DÜNYASINA KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYOR

YTB’nin yürüttüğü Türkiye Bursları programı ile halihazırda Türkiye’de Türk dünyasından 2 bine yakın öğrenciye eğitim için burs verildiğini hatırlatan Eren, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde ortak burs programının kurulmasını ve 2024 yılında, 11 Kasım Türk Devletler Teşkilatı Milli Ağaçlandırma Günü’nde Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde anti terör operasyonundaki şehitler adına sembolik bir hatıra ormanı oluşturulmasını önerdi.

Eren, ilki Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan TDT Diaspora Gençlik Forumu’nun ikincisinin, YTB’nin ev sahipliğinde 2024 yılında Türkiye’de yapılacağını bildirdi.

Genel Sekreter Ömüraliyev de diaspora ile iş birliği konularında Türkiye’nin geniş tecrübesinden yararlanılması gerektiğini dile getirdi.

YTB Basın
  
Logo

            
 +90 312 218 41 90
 +90 312 218 40 49
 basin@ytb.gov.tr
 Oğuzlar Mah. Mevlana Bul. No: 145
 Balgat – Çankaya – Ankara – Türkiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir