Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Türk derneğine ziyaret: İslam’ın çeşitliliği ülkemize aittir

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Köln kentinde bir Türk derneğinin kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katıldı. Yaptığı konuşmada ülkesinin yüzyıllardır dini çeşitlilikle şekillendiğini belirten Steinmeier, “İslam’ın çeşitliliği de 5 milyonun üzerindeki Müslüman da ülkemize aittir” dedi.

KARAR Gazetesi’nin haberine göre;

Steinmeier, Köln’de İslam Kültür Merkezleri Birliğinin (VIKZ) 50. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte konuştu.

Cumhurbaşkanı Steinmeier konuşmasında, “Ülkemiz, yüzyıllardır dini çeşitlilikle şekillenmiştir. Bu çeşitliliğin ifade ettiği zenginlik ve aynı zamanda beraberinde getirdiği gerilim ve sürtüşmeler, bizim için yeni değildir. Bugün, İslam’ın çeşitliliği de 5 milyonun üzerindeki Müslüman da ülkemize aittir” ifadelerini kullandı.

‘DİN ÖZGÜRLÜĞÜ, ÜLKEMİZDE DİNİN OLMADIĞI ANLAMINA GELMEZ’

Steinmeier, şunları kaydetti:

“Dünya görüşü olarak Almanya, tarafsız bir devlettir ancak din özgürlüğü, ülkemizde dinin olmadığı anlamına gelmez. Aksine, dinlere alan tanımak ve tüm inançlı insanların özgürlüğünü korumak anlamına gelir. Dinlerin çeşitliliğinin bize ve ülkemize yardımcı olduğuna inanıyorum çünkü bu, saygı, açıklık, uzlaşma gerektirir. Kısacası iyi ve demokratik bir birlikte yaşamı gerektirir. İnanç, bizi dünyayı sorgulamak ve adaletsizlikleri tanımak konusunda güçlendirebilir. Din, bir güç kaynağıdır. Dinlerin gücünü ülkemizde uyum için kullanmak üzere elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.”

‘MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞI DEMOKRASİMİZE YABANCIDIR’

Toplumlardaki çeşitliliğin önemini vurgulayan Steinmeier, şöyle devam etti: “İster Müslüman düşmanlığı, ister antisemitizm, isterse de Hristiyan nefreti olsun, bu tür bir zehir, barış içindeki inançlı insanlara yabancıdır, demokrasimize de yabancıdır.”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir