BÜYÜKELÇİ OZAN CEYHUN’DAN AÇIKLAMA

Türkiye Cumhuriyeti  Viyana Büyükelçiliğine atanan Ozan Ceyhun, hakkındaki iddialara yönelik tafsilatlı açıklamalarda bulunarak, “Lütfen izleyin, görün. Ozan Ceyhun Avusturya’da neler yapacak, ondan sonra da benim üzerimde kararınızı verin” dedi.

Geçtiğimiz günlerde gazetecilere konuşan Ozan Ceyhun, büyükelçi olarak atanmasının ardından bazı basın yayın organlarında hakkında yer alan iddialara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, 12 Eylül öncesinde Gençlik yıllarında, ülkenin kurtuluşunun, yükselmesinin, zenginliğinin ve kudretli olmasının sol bir siyasal programdan geçtiğini düşündüğü için sol çizgide hareket ettiğini ve çeşitli demokratik siyasi eylemlerde bulunduğunu anlattı. Ceyhun, “Ancak şu hususu tüm açıklığı ve kesinliği ile ifade etmek isterim ki hiçbir insana zarar vermek, hele ki canına kıymak gibi bir eylemin doğrudan ya da dolaylı olarak asla içinde bulunmadım.” dedi

Herhangi bir delile ve ispata dayanmadan hakkında iddialarda bulunulduğuna dikkati çeken Ceyhun,“O dönem de bugün de 80 öncesi Türkiye’de ülkücü ve solcu gençlerin safları ayrı olsa bile yöntemleri birbirine muhalif ama en azından soyut düzeyde amaç olarak aynı yerde, memleket meselesinde buluşan, soylu insanlar olduklarını düşündüm, buna inandım.” diyen Ceyhun, hiçbirinin şahsi çıkarının olmadığını, hepsinin kendilerini ülkelerine adamış asil ve vakur insanlar olduğunu ifade etti.

12 EYLÜL ÖNCESİ OLAYLARI

Ozan Ceyhun, birbirleriyle mücadele etmiş olmalarının bu asaleti ortadan kaldırmayacağını dile getirerek, şunları söyledi:

“O dönemde şüphesiz birbirleriyle mücadele eden bu insanlar birbirleri hakkında bazen gerçek, bazen gerçekle ilgisiz, şayia ve dedikodu düzeyinde karşılıklı ithamlar dile getirebiliyor, buna inanıyorlardı. Ancak hakikat, bütün bu ithamların ötesinde vesikalardadır, kayıtlardadır. Özellikle 1977 yılı kastedilerek adımın anıldığı menfur hadisenin yaşandığı iddia edildiği dönemde ben 16 yaşında bir insandım. Şahsen doğduğu günden 59 yaşımda olduğum bugüne kadar Adanalı olmama rağmen bir Adana Yurdu’nun da nerede olduğunu hiç bilmedim ve bilmiyorum.”

Yaşamı boyunca Türkiye’ye zarar veren ya da vermek isteyenlerle mücadele ettiğine dikkati çeken Ceyhun, “Yaşamım PKK’ya, Ermeni tasarısı gibi tasarılar peşinde ülkemize zarar vermek isteyenlere karşı mücadele etmekle geçti. Avrupa’da ülkesini seven, ülkesinin liderine sonuna kadar bağlı bir Türk olmanın her babayiğidin harcının olmadığını da defalarca kanıtladığım inancındayım.” değerlendirmesini yaptı.

“BENİMLE KONUŞMASINI BİR GAZETECİLİK ETİĞİ AÇISINDAN DOĞRU BULURDUM”

Ceyhun ayrıca, iddianın sahibi gazeteci ile tanışıklığının bulunmadığını, kendisini televizyonlardan tanıdığını söyledi.

Gazetecinin gerçekle ilişkisi olmayan konuları kendisiyle görüşmeden yazmasını eleştiren Ceyhun, şunları kaydetti:

“Gazetecinin herhangi bir insan hakkında çok ağır bir ithamda bulunmadan, bir de üstüne üstlük bu Ermeni meselesi gibi konularda da bu derece gerçekle ilişkisi olmayan iddialarda bulunmadan benimle konuşmasını bir gazetecilik etiği açısından doğru bulurdum. Ben de ona görüşlerimi açıklardım. İkna olurdu ya da olmazdı ama ondan sonra yazması adil bir tavır olurdu. Ne yazık ki bu gerçekleşmedi.” (…)

“MÜCADELE EDECEK BİR BÜYÜKELÇİ OLMAM KONUSUNDA BİR RAHATSIZLIK DUYUYORLAR”

Avrupa’da Türkiye düşmanlarına karşı yılmadan, her zaman dik durarak mücadele verdiğini anlatan Ceyhun, şunları kaydetti:

“Yıllardır Avrupa’da FETÖ, PKK gibi terör örgütlerini ve onların yandaşlarına karşı mücadele ettiğim bilinen bir gerçek. Onlar tarafından da çok ağır suçlara maruz kalan bir insan olarak Avrupa’da yaşamımı sürdürüyorum. Bu nedenle de Alman politikasından bana yönelik olarak çok bedeller ödetildi. Bütün bedelleri ödedim, helal olsun. ‘Ülkem için canım feda’ diyerek bugüne kadar da bunları hiç dert etmedim. Almanya’da çok köprüler yıktım bu nedenle. Avusturya’yı da çok iyi tanıyorum. Avusturya politikasını, Adanalı olarak söyleyeyim, ‘ciğerini bilirim’ derler ya. Avusturya politikasının, medyasının gerçekten ciğerini bilen bir insanım. Cumhurbaşkanım, Dışişleri Bakanım, ülkem beni Avusturya’da görevlendirdiyse inanın ki gerçekten ülkeme çok yararlı olacağımı düşündükleri için ve ben de bunu bunu dört dörtlük yapacağına inanan, kendine güvenen bir Türk vatandaşıyım. Galiba bazıları Avusturya’ya gidip benim bu konularda ülkesini dört dörtlük temsil eden ve bu konularda yılmadan, usanmadan mücadele edecek bir büyükelçi olmam konusunda bir rahatsızlık duyuyorlar. Bu tabi üzücü bir durum ama bu konuda da yapılabilecek bir şey yok.”

Ceyhun, bugüne kadar kendisini tanımayıp birtakım iddialarda bulunanlara, iyi niyetli olarak inanıp kendisine tepki gösterenlere, “Lütfen izleyin, görün. Ozan Ceyhun Avusturya’da neler yapacak, ondan sonra da benim üzerimde kararınızı verin.” diye seslendi. (…)

Kaynak: Sabah/AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir