CHP’de büyük değişim: Yeni Başkan Özgür Özel!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38. Olağan Kurultayı’nda seçim sonuçları açıklandı: Partinin yeni genel başkanı, değişimcilerin adayı Özgür Özel.

CHP’de tarihe geçen kurultayın ilk günü bitti. Tansiyonun yüksek olduğu seçim ikinci tura kaldı.

Divan başkanı Ekrem İmamoğlu ikinci tur seçiminin sonucunu açıkladı. İkinci turda değişimcilerin adayı Özgür Özel kazandı. CHP’nin 8. genel başkanı Özgür Özel oldu. CHP’de 13 yıllık Kılıçdaroğlu devri kapandı.

Özgür Özel 812, Kemal Kılıçdaroğlu 536 oy aldı. Özel, Kılıçdaroğlu’nu 276 oy farkla yendi.

Kılıçdaroğlu, oyunu kullandıktan sonra salondan ayrıldı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler, Özgür Özel’in konuşması sırasında salonu terk etti.

Seçimi kazanan Özgür Özel’in konuşmasının tamamı:

“Hayatımın en büyük gururunu, onurunu yaşıyorum. Bunu CHP’nin 100. yılında ve CHP’nin, hatta Türkiye’nin 100. yılda kurulan ilk sandıkta, ikinci yüzyıla yön verecek partimizin kurultayında oybirliğiyle ve hepimizin yürekten desteklediği şekilde şahsınıza verilen bu onurlu görevi layıkıyla yerine getirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bugün ilk tur sonuçlandıktan sonra, o daha önce pek az deneyimlenen ve iki oy farkla ikinci tura kalan seçim sırasında ben oraya geleyim, Özgür Başkanımızın elini kaldırayım niyetini ifade eden, hepimizi duygulandıran, gönlü bizimle birlikte olan, başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne hep beraber devam edeceğimiz Sayın Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na. Sırtıma, omzuma yüklemiş olduğunuz sorumluluğun farkındayım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet Paşa, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen’in ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğunda oturmak, onların emanetine sahip çıkmak, bundan sonra benimle birlikte hepinizin görevidir. Ben sizlere güveniyorum.

Bir teşekkürü kolay kolay siyaset sahnesinde görülmeyen, bu süreçte geçmişteki pratiklerinin aksine yanımda olan, beni yetiştiren, anneme, babama, kardeşime, sevgili eşim Didem’e, biricik kızım İpek’e ve Özel Okay ve Menemenlioğlu ailelerine yürekten teşekkür ediyorum. İlkokul öğretmenimden yatılı okuldaki öğretmenlerime, beni yetiştiren öğretmenlerime, beni yalnız bırakmayan Bornova Anadolu Lisesi arkadaşlarıma, böylesi bir gecede bu büyük onuru benimle birlikte yaşayan tüm delegelerimize, tüm CHP’lilere yürekten teşekkür ediyorum.

CHP’nin 130 milletvekilinden oluşan harika bir grubu var. Çok konuşuldu, buraya kim kaç milletvekilinin desteğiyle geldi diye. Bu salondan 130 milletvekilimizle el ele, omuz omuza çıkıyorum. Salona il başkanlarımızla girdik, bu salondan 81 il başkanımızla kol kola omuz omuza çıkıyorum. İmza sayıları çok konuşuldu. Ben bin 366 delegemizi bana oy vermiş kabul ediyor, hepsine teşekkür ediyorum. Büyük bir üzüntünün, travmanın arkasından düşmüş omuzları dikleştirmek, yere bakan yüzleri havaya kaldırmak ve asılan suratları güldürmek… Buna inandık, arkadaşlarımızla inandık, sizlere inandık, siz de inandınız, umudu yükselttiniz. Bu zor süreçte, bu salondan dışarıya hiçbir kırgınlık çıkarmayacağıma kendi adıma söz veriyorum. Benim süreç boyunca ve bugün istemeden kırdıklarımız olduysa affola. Grubumuz pazartesi sabahından itibaren Plan Bütçe Komisyonu’ndaki mücadelesine büyük enerji ve tek yumruk olarak devam edecek. Beş ay sonraki çok önemli yerel seçim sürecine odaklanıyoruz. 1,5 milyon üyemize diyorum ki, biz cumhuriyetin 100. yılında yaşadığımız büyük üzüntüyü telafi etmek, yüzleri güldürmek, ikinci yüzyıla zaferle girmek için örgütümüzle yarından itibaren seferberlik ilan ediyorum. Durmayacağız, çalışacağız, omuz omuza çalışacağız, elimizdeki belediyelerin tamamını yeniden kazanacak, yanlarına yenilerini ekleyecek ve hep birlikte büyük bir zaferi kazanacağız, buna inanıyorum, bunun için de sizlere güveniyorum.

Kendi adıma iki sözü tutacağımı ifade ederek sözlerimi sonlandırıyorum. Örgüte verdiğim bütün sözleri tutacağım. Yarın sabah 09.30’da 81 il başkanımla yarınki Parti Meclisi sürecini görüşmek üzere toplantı koydum, kendilerini davet ediyorum. Ön seçime, demokratik tüzüğe yönelik bu partiye yakışır her türlü iyileştirmede verdiğimiz sözlere hep beraber zaman kaybetmeden tutacağız. Benim bir sözüm var. Sayın başkanın emeğinin çok olduğu Hatay. Hatay’a gittiğimde siyaset konuşmadım. ‘Mazbatamı alacağım, ilk konuşmamı Hatay’da yapacağım, sürekli Hatay’ı gündemde tutacağım’ dedim. İkinci olarak Osmaniye’ye gideceğim. Söz verdim, geliyorum. Hep beraber büyük zaferler yaşayacağız. Bugün zafer bir adayın, bir ekibin değildir. Bir yarışmanın sonunda kazanılan zafer değildir. Bugünkü zaferin galibi bütün CHP’lilerdir. Türkiye’ye ve dünyaya parti içi demokrasi, çoklu yarışı, CHP’de genel başkanın demokratik seçimlerle değişebileceğini hep birlikte gösterdik. Şimdi önceki genel başkanlarımız, sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve bu partiye emek veren hep birlikte yerel seçime omuz omuza yola çıkıyoruz. Yolumuz açık olsun. Hepinizi çok seviyorum, saygılar sunuyorum.”

Kılıçdaroğlu, Özel’i tebrik etti

Kılıçdaroğlu X hesabından Özgür Özel’i tebrik etti:

“Büyük önderimiz Atatürk’ün emanetini, bugüne kadar onurla taşıdım. Ve bugün, kurultay delegelerimizin verdiği kararla, genel başkanlık görevine veda ediyorum. Bugüne kadar mücadelemize omuz veren herkese teşekkür ederim. Genel başkanlık görevine seçilen yeni Genel Başkanımız Özgür Özel’i kutluyor, başarılar diliyorum.”

Özel: “Omuz omuza çalışacağız”

Özel X hesabından paylaşımda bulundu:

“Beni Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na layık gören cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının ilk kurultayının delegelerine teşekkür ediyorum. Bu salondaki umut dalgasını büyütmek ve partimizi iktidar yapabilmek için tüm örgütümüzle omuz omuza çalışacağız!”

İmamoğlu: “Değişim sırası Türkiye’de”

İmamoğlu da Özgür Özel ile tebrik etti:

“CHP 38. Olağan Kongresi’nde genel başkan seçilen Sayın Özgür Özel’i tebrik ediyor, kongrenin geçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Değişim sırası Türkiye’de.”

İkinci tura kalmıştı

Özgür Özel 682 oy alarak ilk turu önde bitirdi. Rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı. Genel başkanın kazanabilmesi için 683 oy alması gerekiyor. Buna göre Özel, bir oy ile genel başkanlığı kaçırdı. Delegelere oy kullanmaları için çağrı yapıldı. İkinci tur oylaması 00:30’da başladı, 02:30’da bitti.

Adaylar arası gerginlik

Kurultayın açılış konuşmasını Kılıçdaroğlu yaptı. CHP lideri sahneye çıktığında tüm delegeler ayağa kalktı. Kılıçdaroğlu’nun “sert” geçen konuşmasını tüm delegeler dikkatle izledi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında öne çıkan en önemli vurgu şüphesiz “sırtımdaki hançerler” sözleriydi.

Kılıçdaroğlu, “İş cumhurbaşkanlığı adaylığının seçilmesine gelince masadan kalkmalar ve oturmalar geldi. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım” diyerek İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e, “Bay Kemal’in yol arkadaşı olacaksan, arkasından hançerlemeyeceksin” diyerek değişimcilerin adayı Özgür Özel’e yüklendi.

Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Sırtımdan hançerlendim” sözleriyle ilgili, “Hiç üstüme almadım. Hiçbirimizin üstüne almadım. CHP’de hançer yok, hançerleyecek de kimse yok” diye cevap verdi.

CHP Genel Başkanlığı’na aday olan değişimcilerin desteklediği Özgür Özel, konuşması sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Adaylık konuşması yapmayacağı açıklanan Kılıçdaroğlu, kendisine cevap hakkı doğduğu için sahneye çıktı ve Özgür Özel’e cevap verdi.

Özgür Özel’in olayları çarpıttığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Olayları çarpıtarak anlatmanız doğru değil. Genel başkan olacak kişinin olayları çarpıtmadan sizin önünüze sağduyu ile çıkmalı, güler yüzle çıkmalı. Ben Özgür kardeşimi severim, uzun süredir beraberiz. Belediye başkanı olacağım dedi, aday oldu, milletvekili olacağım dedi, vekil oldu. O arkadaşlarla beraberdik. O eleştirileri keşke MYK’da PM’de söyleselerdi ve ben de dinleseydim, beraber mücadele etseydik. Oraya gelince evet diyeceksin, buraya gelince hayır diyeceksin. Olmaz. Genel başkanlarda çifte standart olmaz. İşin özü budur” diye konuştu.

İki aday çekildi

CHP Genel Başkanlığı için beş aday öne çıktı: Genel merkezin adayı Kemal Kılıçdaroğlu, değişimcilerin adayı Özgür Özel, Örsan Öymen, İlhan Cihaner ve Ünal Karahasan. İlhan Cihaner ve Örsan Öymen adaylıktan çekildi.

Kaynak:medyascope.tv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir