Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Alman Şansölye Scholz’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, ortak basın toplantısı düzenledi. Almanya ve Türkiye ilişkilerinin ‘güçlü ve emsalsiz’ olduğunu söyleyen Erdoğan, iki NATO ülkesinin Rusya-Ukrayna savaşında ortak görüş ve endişelere sahip olduğunu belirtti. Alman Şansölye Scholz ise kimsenin Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağını tahmin etmediğini belirtti. Scholz, NATO üyelerinin iş birliği içinde olmaları ve AB’nin Türkiye ile koordineli olduğunu belirterek, “Türkler bizim toplumumuzun önemli unsuru” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 8 Aralık 2021’de göreve başlayan ve göreve başlamasının ardından ilk kez Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Almanya Şansölyesi Scholz ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Dost ve müttefik Almanya Federal Cumhuriyetimizin şansölyesi sayın Scholz ülkemize ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor. Kendisine hoş geldiniz diyorum. Son derece dinamik ve güçlü olan ilişkilerimizin boyutları emsalsizdir. Sayın şansölye ile yakın işbirliğimizi sürdürmekte kararlıyız.

Gerek siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel ilişkilerimizi ele alma fırsatını bulduk. Şu anda sadece bölgesel değil; dünya gündemini teşkil eden, işgal eden Rusya-Ukrayna konusunda ağırlıklı olarak değerlendirme fırsatını bulduk.

“ÖZLEM TÜRECİ VE UĞUR ŞAHİN İKİ ÜLKENİN DE GURURU OLDU”

Almanya’daki 3 milyonluk Türk toplumunu ortak bir zenginlik olarak görüyoruz. Geçen sene Ekim’de Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 60. yıldönümünü idrak ettik. Türklerin emeklerinin bir kez daha takdir edilmesi bakımından güzel bir fırsat teşkil etti.

Kovid-19’da mücadelede Özlem Türeci ve Uğur Şahin hem Almanya hem Türkiye’nin gururu oldular. 14 Mart vesilesi ile kendilerini tebrik ediyorum.

Almanya ile bölgesel konularda yakın iş birliği içerisinde çalışmayı önemsiyoruz. Son gelişmeler, Türkiye’nin güvenlik ve enerji olmak üzere birçok alanda anahtar yere sahip olduğunu ispatlamıştır. Almanya’nın AB içinde lider konumunda olduğu ülkelerden biri olduğu tartışmasızdır. Türkiye-AB ilişkilerinde Alman dostlarımızın yapıcı tutumunun devam edeceğine inanıyorum.

“TÜRK ALMAN ÜNİVERSİTESİ’NDE İLAHİYAT FAKÜLTESİ KURULMALI”

İstanbul’daki Türk Alman Üniversitesi bizim için önemli ve ciddi sıçrama tahtasıdır. Bunu da sayın şansölye ile özellikle görüştük. Türk Alman Üniversitesi’nde ilahiyat fakültesi kurulması, Almanya ayağında da süratle adımın atılmasını kendilerine teklif ettim. Sözleşmenin altyapısında bu mevcut. Bu adımı da atmak suretiyle bir an önce Almanya ayağında da Türk Alman Üniversitesi’ni kurmamız, özellikle ilahiyat konusunda açığın giderilmesinde çok çok fayda sağlayacaktır.

Ben özel temsilciler noktasında da iki arkadaşımızı görevlendirdim. İbrahim Kalın Bey görevine devam edecek. Bir de milletvekilimiz Çağatay Bey de İbrahim Bey’le bu çalışmayı inşallah yürütecekler. Aynı şekilde sayın şansölye de görevlendireceği iki kişiyle bu adımları atmış olacağız.”

“HİÇBİRİMİZ RUSYA’NIN UKRAYNA’YA SALDIRMASINI DÜŞÜNEMEZDİK”

Konuk Alman Şansölye ise şu ifadeleri kullandı:

“Çok mutluyum böyle bir görüş alışverişinde bulunduğumuz için. Çok uzun süre konuştuk. Bu gerçekten iyi bir iş birliğimizin olduğunun göstergesi. Şu anda savaş yaşanan dönemde bir araya geliyoruz. Hiçbirimiz böyle bir olayın gerçekleşeceğini düşünemezdik. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı devam ediyor.

İki ülkenin de vatandaşları televizyon önünde haberleri izliyor. Orada hayatlarını kaybeden insanları görünce, parçalanan aileleri, yıkılan şehirleri görünce endişeleniyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ve ben bu endişelerde hemfikiriz. En kısa zamanda ateşkese ulaşılması konusunda hemfikiriz. Siviller için güvenli koridorların sağlanması gerekir.

Her gün her füzeyle Rusya’nın dünya toplumunun birliğinden ayrıldığını göz önünde bulundurmalıyız. Rusya Başkanı’na çağrıda bulunuyor, “Artık durun” diyoruz. “Sadece diplomatik çözüm olabilir” diyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmeler son derece önemli.

“TÜRKİYE’DEKİ GÖRÜŞME ÇOK YARARLI OLDU”

Fransız Cumhurbaşkanı olsun, sayın Zelenskiy’le olsun görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerin sürdürülmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Artık sonuçların elde edilmesi, silahların susması en önemlisi. Türk müttefiklerimizin diplomatik çözüme katkıda bulunmak istemelerini olumlu karşılıyoruz. Türkiye’de iki ülkenin dışişleri bakanının görüşmesi çok yararlı olmuştur.

Biz el birliğiyle insanlara destek olmak istiyoruz. Almanya’ya 100 binden fazla göçmen geldi. Çok sayıda üçüncü ülke vatandaşı da kaçıyor Ukrayna’dan. Hepimiz bu konuda destek olmalıyız.

Bu sorumluluk hepimizde. Hepimiz destek olmalıyız. Ukrayna’nın kendini savunmasını sağlamak istiyoruz. Maddi ve insani yardımıyla, silah yardımıyla yapıyoruz hem Türkiye hem Almanya olarak. Montrö Anlaşması’na uyarınca Boğazlarınca tarafların savaş gemilerine kapatılmasının krizin daha da tırmanmamasına katkı olduğunu düşünüyoruz.

“NATO ÜYELERİ OLARAK İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ”

En kısa zamanda silahların susması gerekiyor. Bölgesel toprak bütünlüğünün sağlanması, korunması bizim için önemli. Şu anda yapılan uluslararası hukukun önemli ihlali haline geliyor. NATO nezdinde iş birliği içinde olmamız son derece önemli. Şu anda değişmiş olan güvenlik durumuyla karşı karşıyayız.

Biz NATO’nun doğu sınırındaki ülkelerde güçlerinin yoğunlaştırılacağı yönünde bilgi verdik. Hava polisi uygulaması Almanya tarafından yürürlüğe konulacak. Hukukun ihlal edilmesi, bizim de güçlü olmamız gerektiğini gözler önüne serdi. Bu nedenle federal ordumuz için 100 milyar Avroluk ilave fon konusunda karar verdik.

“ENERJİDE RUSYA’YA BAĞIMLI OLMAMALIYIZ”

Ekonomik işbirliği hakkında da görüştük. Yapılacak çok şey var. Sayın Cumhurbaşkanını da bazı konulara değindi somut olarak. Bazı görüşme formatları üzerinde karara vardık. Sadece Almanya Türkiye arasında değil aynı zamanda AB ile Türkiye arasında elbette enerji alanında iş birliği çok önemli. Almanya fosil enerji kaynaklarından vazgeçmeye başladı. 25 yıllık süre koydu. Elektriğimizi rüzgar enerjisiyle, yenilenebilir kaynaklardan sağlamak istiyoruz.

Özellikle hidrojen konusunda ithalat yapmak durumundayız. Gelecekte bazı ülkelerden ithalatımız olacak. Enerjinin farklı kaynaklardan sağlanması, çeşitli olması ve farklı kaynaklardan, ülkelerden sağlamamız gerekir Rusya’ya bağımlı olmamak için. Böylece kendi kararlarımızı bağımsız verebilmemiz gerekir.

Burada Afrika kıtası ve Avrupa kıtası arasında enerji terminallerini kurmalıyız. Örneğin kuzey denizinde. Hem gaz hem de fosil enerji kaynakları için geçerli. Hızlı hareket etmeliyiz bu konuda. Demokratik ülkeler olarak iş birliği içinde olmalıyız, NATO bunun önemli temelini oluşturuyor.

Şu anda atlantik ötesi ilişkiler daha fazla önem kazandı. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa Türkiye de dahil yakın iş birliği içindedir. Güvenliğimizi savunmak durumundayız. Hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları bu bağlamda önemli konular.

Sizin İsrail Cumhurbaşkanı ile sürdürdüğünüz görüşmeleri memnuniyetle karşılamaktayım. Aynı zamanda Yunan Başbakanı ile olumlu görüşmeler sürdürdünüz.

“TÜRKİYE VE AB İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE”

Türkiye ile AB iş birliği içindeler. Gelecek için planlarımız var. Üst düzey diyalog formatlarını yürürlüğe sokacağız. Gümrük Birliği konusunda müzakereler sürecek. Göç ve mülteciler konusunda iş birliğimiz çok önemli. Şu anda Ukrayna konusunda bu konular bitmiyor. Şiddet yaşandığı sürece maalesef hala insanlar göç edecek güvenli yerler arayacaklar. Bu açıdan bu insanları korumak insani sorumluluğumuz.

İkili ilişkilerimiz iyi. Özellikle Almanya’da çok sayıda Türkiye kökenli hemşehrimiz var. Ya kendileri ya anne babaları ya büyükanne, büyükbabaları Türkiye’den göçmüşler. Onlar bizim toplumumuzun önemli unsurlarıdır. Federal hükümet ve mecliste Türkiye kökenli temsilcilerimiz var. Onların Alman politikasına etkin katkılarından çok mutluyum.

Görüş ayrılıkları da var tabii ki. Farklı fikirler var. Örneğin insan hakları, hukuk devleti söz konusu olduğunda. Türkiye’de ev hapsi, tutukluluk olan Alman vatandaşları söz konusu. Burada bazı gelişmeler yaşandı. Hala devam edenlerin en kısa zamanda çözüme kavuşacağına inanıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı beni kabul ettiğiniz ve bu verimli görüş alışverişi için size çok teşekkür ediyorum.”

Kaynak:Habertürk

https://www.haberturk.com/cumhurbaskani-erdogan-dan-onemli-aciklamalar-3375482

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir