Euro 18’i geçti!

Sene başında 13,35 TL olan dolar kuru, bugün 16,77’yi gördü. Euro 18,01 liraya kadar yükseldi. Erdoğan dün, faizi düşürmeye devam edeceklerini belirterek “Fiyat istikrarını ise aldığımız diğer tedbirlerin yanı sıra işimize gelen seviyedeki bir döviz kuruyla cari fazla artırarak sağlamayı planlıyoruz.” demişti.

Dolar/TL 16.7 üzerinde yükselişini sürdürürken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “düşük faizle ihracat, üretim ve istihdam odaklı politikalara” devam edeceklerini söyledi.

“Kimse bizden şunu beklemesin, bu iktidar faizi artırmayacaktır, tam aksine biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan, faizi düşürmekten bahsetmesinin nedenini ise şöyle açıkladı:

“Bu ülkede yatırımcı birinci derecede kamu bankalarıyla, dahil olursa özel sektör bankalarıyla da, düşük faizle sağladığı kredi ile ne yapsın, yatırıma girsin. Mevcut yatırımlarını daha da geliştirsin ve genişletsin, bununla istihdam sağlayalım, bununla üretimi artıralım, bununla ihracatı daha da artıralım ve bununla büyümeyi sağlayalım.”

Erdoğan ayrıca 5.3 milyon kişiyi etkileyerek memur ve emekli maaşlarının artışına zemin hazırlayacak ek gösterge çalışmasını da açıkladı.

Dolar/TL, geçen ay başlayan ve TL’de yüzde 10 değer kaybı ile sonuçlanan sert yükseliş ardından 16.5 etrafında birkaç gün sakin seyir izledikten sonra yeniden yükselişe geçti.

Dolar/TL 20 Aralık’tan beri ilk kez 16,77 seviyesini bu sabah gördü. Yıl başında dolar/TL 13,35 seviyesindeydi. Dolar kurunda yıl başından bu yana artış yüzde 25’i aştı.

Sene başında 15,11 olan Euro/TL de bugün 18,01’i gördü.

Gram altında da bu sabah 998 TL seviyesi görüldü.

Kaynak:Sözcü

https://www.sozcu.com.tr/2022/finans/dolarda-yukselis-devam-ediyor-7179058/?utm_source=anasayfa&utm_medium=free&utm_campaign=alt_surmanset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir