EuroLeague Women’da grup lideri olarak çeyrek finale kalmayı garantileyen Fenerbahçe Safiport Kadın Basketbol Takımımız, B Grubu’ndaki 14. ve son maçında Beretta Famila Schio’yu konuk etti. 19 Ocak Çarşamba günü oynanması planlanan 12. hafta karşılaşması, Covid-19 vakaları sebebiyle ertelenmişti. Rakibini, Metro Enerji Spor Salonu’nda ağırlayan Takımımız, taraftar desteğini de arkasına alarak parkeden 82-65 galip ayrıldı.
Potanın Kraliçeleri, böylece EuroLeague’de oynadığı son 9 maçı da kazanarak çeyrek finalin yolunu tuttu.
Fenerbahçe Safiport Kadın Basketbol Takımımızın ilk beşi şu isimlerden oluştu:
Alina Iagupova, Kayla McBride, Olcay Çakır Turgut, Satou Sabally ve Elizabeth Williams.
Hava atışına çıkan Williams’ın kazandığı topla ilk hücumu gerçekleştiren Takımımız, yine pota altında Elizabeth Williams’ın basket faulüyle 3-0’ı buldu. Özellikle defansta istediği sertlikte bir oyun sergileyerek maça başlayan Fenerbahçemiz, Olcay Çakır Turgut’un da turnikesiyle skoru 5-0’a getirdi. İlk sayılarını Sandrine Gruda ile bulan konuk takım karşısında hücumda Satou Sabally’den de katkı alan Kadın Basketbol Takımımız, skorboardda durumu 10-2’ye getirdi. Devamında Olcay’ın yerine oyuna dahil olan Bria Hartley ve Satou Sabally’le 3 sayı çizgisini çok etkili kullanan Potanın Kraliçeleri, bitime 2:25 varken farkı 18 sayıya kadar çıkardı (20-2). Çeyreğin devamında da üstün oyununu sürdüren Fenerbahçe Safiport, rakibine sadece 2 sayı bulma imkanı verdiği ve yüksek saha içi isabetiyle oynadığı (64.71%) ilk çeyreği 28-2’lik üstünlükle tamamladı.
![](http://gazetem.eu/wp-content/uploads/2022/02/fenerbahce-safiport-hava-atisi-01-667x1024.jpg)
Olcay Çakır Turgut ve Sandrine Gruda’nın karşılıklı basketleriyle başlayan ikinci çeyrekte Diamond De Shields ve Olbis Andre’yle ilk çeyreğe oranla daha üretken bir görüntü çizen Famila Schio, skoru 33-16’ya getirdi. Bu periyotta Amanda Zahui ve Elizabeth Williams gibi iki önemli uzununu pota altında çok etkili kullanan Fenerbahçe Safiport, soyunma odasına 37-25 önde girdi.
Kitija Laksa ve Diamond De Shields’la üçüncü çeyreğe oldukça iyi başlayan İtalyan temsilcisi, Sandrine Gruda’yı da devreye soktuğu periyotun hemen başında farkı iki sayıya kadar indirdi (39-37). Kayla McBride ve Satou Sabally ile reaksiyon verdiğimiz bu bölümde skor üstünlüğünü korumayı başardık (43-39). Çeyrekte son 5 dakikaya girilirken Giorgia Sottana’yla bir seri bulan konuk takım 45-46’lık üstünlüğü yakaladı. Skorer isimlerimizin devreye girdiği çeyreğin son bölümü büyük bir çekişmeye sahne oldu ve Fenerbahçemiz son 10 dakikaya 57-51’lik üstünlükle girdi.
Alina Iagupova ve Satou Sabally gibi eli sıcak isimlerimizin sayılarıyla final periyotuna iyi başlayan Fenerbahçe Safiport Kadın Basketbol Takımımız, farkı yeniden çift hanelere çıkardı (62-51). Çeyreğin devamında da Satou Sabally, Alina Iagupova ve Olcay Çakır Turgut gibi skorer oyuncularından maksimum verimi alan Fenerbahçemiz, yüksek enerjiyle oynadığı mücadeleden 82-65 galip ayrıldı.
Skor dağılımımız: Sabally 24, Olcay 16, McBride 12, Iagupova 11, Williams 9, Hartley 5, Zahui 5.
![](https://www.fenerbahce.org/getmedia/6568c27e-d759-4872-8280-eae82c3cb4ef/Adsiz.jpg?width=881&height=582&ext=.jpg)