“Hamburg’da 1990’lı Yıllarda Göçmenlerin Direnişi” sergisi

Sosyolog Gürsel Yıldırım kendi arşivinden derlediği ve 1990’lı yıllardaki artan ırkçılığa göçmenlerin tepkisini konu alan sergi, kültür merkezi Jenfeld-Haus’da 19 Nisan, Cuma günü açılacak.

GAZETEM/HAMBURG

Hamburg’da yaşayan sosyolog Gürsel Yıldırım’ın “Hamburg’da 1990’lı Yıllarda Göçmenlerin Direnişi” başlıklı, fotoğraf, belge, doküman vs. oluşan duvar gazetesi şeklinde tasarlanan sergi, kentin Jenfeld semtindeki kültür merkezi Jenfeld-Haus’da (www.jenfeld-haus.de) gösterilecek.

Yıldırım’ın kendi arşivinden derlediği 12 büyük panodan oluşan sergi, iki Almanya’nın birleşmesinden sonra adeta teröre dönüşen yabanı düşmanlığı ve ırkçı saldırılara karşı, göçmenlerin direnişini ve öz savunma amaçlı örgütlenmelerini konu alıyor.

Sergi daha önce de Almanya’nın farklı kentlerinde ve Hamburg’un başka ilçelerinde gösterilmişti.

Açılış 19 Nisan, saat 18:30’da

Charlottenburger Str. 1, 22045 Hamburg adresindeki Jenfeld-Haus’daki serginin açılışı 19 Nisan, saat 18:30’da yapılacak. Girişi ücretsiz olan ve ilgi duyan herkese açık olan sergi açılışında, Gürsel Yıldırım ziyaretçilere sergiyi, gezdirip bilgi verecek. Ardından tanınmış kanun üstadı Turan Vurgun’un, ziyaretçilere kanun resitali sunacak.

Serginin iki tarafı da baskılı panolardan oluştuğu ve Jenfeld-Haus’un içinden camlı dış cepheye doğru asılacağı için, hem bina içinden hem de binanın dış cephesinden görülebileceğine işaret edildi. Bu şekilde hafta sonları gibi, kültür merkezinin açılış saatleri dışında da serginin izlenebileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir