Karakoçan Yardımlaşma Derneğinin Düzenlediği Etkinliğe Siyasi Parti Temsilcilerinin  Yoğun İlgisi Oldu!

Başkanlığını Ali Haydar Oral’ın yaptığı, Hamburg Karakoçan Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Hamburg Altona semtinde bulunan Hamburg AKM Cemevinde düzenlenen ”Irkçılık neden yükseliyor?, Almanya’da yeni vatandaşlık yasası neler içeriyor? ve Avrupa Parlementosu seçimlerinde tavrımız ne olmalıdır?” temalı panele siyasi parti temsilcilerinin yoğun bir ilgisi oldu.

Zaman zaman tartışma temposunun yükseldigi etkinliğin moderatörlüğünü Hamburg Cesur Kadınlar Derneği üyesi Özgül Karık yaptı. Etkinlige katılan panelistler ise,   Av. Arzu Erdoğan, Hamburg Eyalet Milletvekili Ali Şimşek, Schleswig-Holstein SPD Geesthacht başkanı ve belediye meclis üyesi Muamer Kazancı, Yeşiller Partisi Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili Yusuf Uzundağ, ve eski Sol Parti üyesi bağımsız  Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili Metin Kaya oldu.

Panele ayrıca konuk olarak Televizyon Programcısı, CDU üyesi ve Hamburg Türk Basın Birliği Yönetim Kurulu üyesi Bülent Kayaturan (Bedo)’da katılarak düşüncelerini paylaştı.

KADINA ŞİDDET KONUSU VE IRKÇILIK MASAYA YATIRILDI!

Birlikte keyifle gerçekleşen kahvaltı sonrası, etkinliğin açılış konuşmasını  Hamburg Karakoçan Sosyal Yardımlaşma Derneğinin emektar  başkanı Ali Haydar Oral yaptı. Karakoçan köy dernek temsilcilerininde katılarak destek verdiği toplantıda konuşmasını gerçekleştiren başkan Oral, sözlerine  gelen konuklara teşekkür ederek, gecmiş dönemde yaptıkları başta kadına şiddet konusu olmak üzere, diğer çalışmalarına değinerek, ”Dünya Kadınlar Günü’nü“ kutladı.

Irkçılık, Çifte Vatandaşlık yasası, AFD’nin gelişimi, İklim değişikliği, Pandemi dönemindeki korona  yardımları, Avrupa Parlamentosu seçimleri  gibi konu başlıklarının ele alındığı panelde Avukat  Av. Arzu Erdoğan, CDU üyesi Bülent Kayaturan ve eski Sol partili bağımsız eyalet meclisi milletvekili Metin Kaya iktidar  partileri SPD, FDP ve Yeşiller partilerini  olumsuz uygulamaları nedeniyle sert sözlerle eleştirdiler.

SPD  VE YEŞİLLER PARTİ MİLLETVEKİLLERİNDEN SAVUNMA!  

SPD‘li Ali Şimşek, Muammer Kazancı ve Yeşiller Partisinden Yusuf Uzundağ ise üçlü koalisyonun zorluğuna dikkat çekerek, bu tür olumsuz yaklaşımlar ile seçimlere göçmenlerin katılımının düşmesinin AFD’nin ve Irkçıların ekmeğine yağ süreceğini dile getirdiler. SPD milletvekili Ali Şimşek,  3,5 milyon göçmen yeni yasayla Alman vatandaşlığına geçse ve oy kullansa, „AFD gibi ırkçı partilerin oyları düşecek ve Irkçı söylemler gerileyecektir“ dedi.  

  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir