Luca-App ve dijital anahtarlıkla hızlı ve güvenli kişi takibi

Değerli vatandaşlarımız,

Hamburg’da şu an enfeksiyon insidansı sevindirici bir şekilde düşük olsa bile, olası korona bulaş vakası durumunda etkilenebilecek insanları vaktinde uyarabilmek çok önemli. Bunun için de sağlık daireleri, korona pandemisiyle mücadele kapsamında kişi takibini önemsiyor, gevşemeleri kişi takibine bağlı yürürlüğe koyuyor. Hamburg, cep telefonu olanlar veya olmayanlar için iki dijital kişi takibi uygulamasını vatandaşlarımızın hizmetine sundu. Bunlar şu şekilde:

“luca-App”

Cep telefonlarınıza GooglePlayStore veya AppleStore’den ücretsiz olarak indirdiğiniz bu uygulamada kişisel bilgilerinizle uygulamaya kayıt olmanız gerekiyor. Sağlık dairelerine bağlı bir yazılımla bağlantılı olan uygulamadaki kişisel veriler başkaları tarafından görülmüyor ve kayıtlı kişinin çevresinde korona vakası tespit edilmesi, kişinin risk altında bulunması durumunda kendisine ulaşılıyor. “luca-App”, alışveriş merkezleri, spor, sinema salonları, müze, tiyatro yerleri ya da restoranlara girerken uygulamanızla okutacağınız Q-Kodu sayesinde kolayca ziyaretinizi yapmanızı sağlıyor. Bulunduğunuz yerden çıktıktan sonra “check-out” yapmanız yeterli oluyor. Uygulama ile ilgili daha fazla bilgiye https://www.luca-app.de/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

“Kişisel Anahtarlık”

Hamburg eyaletinin cep telefonu kullanmayan vatandaşlara yönelik bu uygulaması için bağlı bulunduğunuz bölge belediyesine başvurmanız yeterli. Burada ücretsiz olarak alabileceğiniz anahtarlığınızı bir seferlie mahsus olmak üzere https://app.luca-app.de/registerBadge/ adresinden özel bilgilerinizle kaydettirmeniz gerekiyor. Alışveriş merkezleri, restoran, tiyatro, spor, müze salonlarına girmek istediğiniz zaman anahtarlığınızı kapıdaki görevlilere taratmanız yeterli oluyor. Sağlık dairesine bağlı bu sistemle, bulunduğunuz yerde herhangi bir bulaş riski altında olmanız durumunda size kolayca ulaşılabiliyor.

İşyerlerinde “luca-App” sistemini kullanmak isteyen iş insanlarımız 040 42823 1371 numaralı bilgilendirme hattından bilgi alabilir veya luca-fragen@kasse.hamburg.de E-Mail adresine yazarak gerekli bilgiyi alabilirler.

Hepinize sağlıklı günler diliyoruz

Milletvekiliniz Barış Öneş (SPD) ve ekibi

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Hamburg Maliye Senatörü ve luca-sisteminin Hamburg’da tanıtılmasını destekleyen Digitalfabrik der Kasse.Hamburg’un Yönetim Kurulu Başkanı Dr.  Andreas Dressel (SPD), uygulamalar konusunda şu açıklamayı yaptı:

Kullanıcılar için kolay, sağlık yetkililerine büyük yardımı olan luca uygulaması, federal düzeyde birçok eyalette perakende ve gastronomi sektöründe yaygın bir kullanım alanı buldu. Bu nedenle Hamburg, fırsat ve riskleri değerlendirdikten sonra sistemi devreye soktu. Her ne kadar pandemi hafiflemiş olsa bile, gevşeme ve açılmalarla birlikte oluşan potansiyel bir risk mevcut ve halkımızın bu uygulamaları sorumlu bir şekilde dikkate alacağına inanıyoruz. Pandemiden küçük adımlarla çıkacağız. Herkes için basit ve uygulanabilir olan dijital kişi takibi, bu adımlardan biridir.

Hamburg Belediye Başkan Yardımcısı Katharina Fegebank (Yeşiller), uygulamalarla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Cep telefonu kullanılsın ya da kullanılmasının, temas takibinin kolayca yapılabileceği başka bir çözüm daha bulabildiğimiz için mutluyum. Pandemi başlangıcından bu yana sadece kişi takibi gibi zor bir görevde yer alanlara değil, aynı zamanda ücretsiz anahtarlıkların dağıtımında görev alanlara da teşekkür etmek istiyorum. Enfeksiyon sayısının artık doğru yönde ilerlemesi sevindirici. Pandemiyle mücadelede dijitalleşmenin tüm olanaklarından azami şekilde faydalanmak istiyoruz”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir