Mehmet Yıldız: “Hamburg’daki sosyal politikalar yetersiz kalıyor. Evsizlere sahip çıkılmalı! “

Milyonerler kenti Hamburg’da yüzlerce insan sokakda yaşıyor. Tek dertleri güvenli ve sıcak bir konutta yaşama isteği olan bu insanlar ne yazik ki mevcut hükümet tarafından yok sayılıyor. Evsiz ve sokakda yaşayan insanlar hakkında Parlamentoda konuşan Hamburg Bağımsız Eyalet Milletvekili Mehmet Yıldız,  “Evsizlerin tahliye edilmek istenmesi kabul edilemez. Böyle bir talepte bulunan herkes tüm insani vicdanını bir kenara bırakmıştır” diye konuştu.

Hamburg’un kış acil durum programı her yıl yetersiz finanse edildiğine değinen Yıldız, kış aylarında kimsenin donarak ölmemesi için barınma alanlarının artması gerekiyor, diye ekledi.

FOTO: MEHMET YILDIZ

MİLYONERLER KENTİ HAMBURG’DA EVSİZLER SOKAKDA YAŞIYOR!

Yıldız: “Hamburg gibi zengin bir şehirde insanların mecburiyetten sokaklarda yaşamak zorunda olmaları ve çoğu zaman bir gecelik konaklama için para ödemek zorunda kalması çok acı verici bir durum. Evsizleri tahliye etmemek yerine mevcut zenginlik yeniden dağıtılmasıyla bu duruma bir çözüm bulabiliriz. Büyük şirketlere milyarlarca yatırım yapmak yerine, Hamburg başta olmak üzere bütün Federal Eyaletlerde iyi çalışma koşulları, yüksek ücretler, yeterli düzeyde emekli maaşları ve iyi finanse edilen bir sosyal sistem sağlamalıdır. Uygun olanaklara sahip böyle bir sosyal sistem, bugün sokaklarda yaşayan insanlar için çok daha iyi bir gelecek kapısı açacaktır. Ne yazık ki, bu siyasi olarak istenmiyor ve sosyal dayanışma merkezleri çok yetersiz finanse ediliyor.” dedi.

FOTO: MEHMET YILDIZ

BOŞ OFİSLER SOSYAL KONUTLARA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Farklı bir sosyal politikanın yanında daha düzgün bir veraset vergisi ve servet vergisini içeren bir vergi sistemi ve boş olan ofislerin sosyal konuta dönüştürülmesi gerektiğini dile getiren Yıldız şöyle konuştu: “Hamburg’daki yatırımcılar boş ofisleri vergilerinden düşebildiği sürece boş ofis alanı uygulaması değişmeyecek. Şık boş ofis binalarının önünde, evsizler bütün gece donup kış ve yaz aylarında şehir merkezinde yardım isteyecekler. Senato, sosyal dayanışma merkezlerini yeterince finanse etmek ve sosyal konutları teşvik etmek için kentin ekonomisini yeniden adaletli bir biçimde düzenlemelidir.“

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir