Mehmet Yıldız’dan AB’nin Mülteci politikasına sert eleştiri: “Savaş çıkarıyor! Sömürgecilik yapıyor! Çevreyi Kirletiyor!”

Hamburg Parlamentosunun son oturumda Eyalet Bağımsız Milletvekili Mehmet Yıldız, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. 110 milyondan fazla insanın savaşlar, çevresel felaketler veya yoksulluk nedeniyle ülkelerini terk ettiklerinin altını çizen Yıldız, “Almanya (83 milyon), Portekiz (10 milyon), Yunanistan (10 milyon), Danimarka (5 milyon) ve Bulgaristan’ın (6,8 milyon) tüm ülke nüfuslarının göç ettiğini hayal edin.” dedi.

SAVAŞLAR NEDENİYLE GÖÇ DEVAM EDİYOR

Dünyada devam eden savaşlar nedeniyle insanların daha fazla düzensiz göç edeceğine değinen Yıldız şöyle devam etti:  “Afganistan’da son 40 yılda yaşanan savaşlar ve çatışmalar nedeniyle ülke nüfusunun 3’de 1’i yurtdışına göç etmek sorunda kaldı. Çıkan çatışmalarda ise 1 miyondan fazla insan hayatlarını kaybetti. Birleşmiş Milletler(BM) raporlarına göre, Taliban’ın tek başına iktidara gelmesinden bu yana 1,6 milyon kişi Afganistan’da göç etti. Komşu ülkelerde 5,2 milyon Afgan yaşıyor. Almanya’da 370 bin Afganistanlı yaşıyor. Libya savaşında 50 bin’den fazla insan öldü. BM’ye göre 2011’den bu yana 250 bin’den fazla insan Libya’dan Akdeniz’ üzeri ve 1 milyondan fazla insan da Tunus, Mısır, Sudan, Cezayir ve Nijer’e göç etti. Savaştan önce Libya’da İsviçre gibi kişi başına düşen milli gelir vardı ama şimdi nüfusun büyük bir kısmı yoksulluk içinde yaşıyor”

ALMANYA’DA 1 MİLYON UKRAYNALI SAVAŞ MÜLTECİSİ VAR

Şu anda Dünya üzerinde devam eden savaşlar ile ilgili önemli bilgiler veren Yıldız: “ Yemen savaşında şimdiye kadar yaklaşık 380 bin kişi öldü. BM’ye göre Yemen içinde 4,5 milyon kişi yerinden edildi ve 21,6 milyonluk nüfusun yarısından fazlası insani yardıma muhtaç durumdalar. BM’ye göre Suriye’deki savaşda yaklaşık 500 bin kişinin hayatını kaybetti. Suriye’de 7,6 milyon insan ülke içinde göç etti, yaklaşık 4 milyon çevre ülkelere sığındı. Almanya’da yaklaşık 800 bin Suriyeli yaşıyor. Açıklanan rakamlara göre Ukrayna savaşında 8 bin 553 sivil öldü ve 14 bin 693 sivil yaralandı. Almanya Yabancılar Dairesi rakamlarına göre Haziran 2023 itibarıyla Almanya’da Ukrayna’dan gelen 1069.729 savaş mültecisi var. Avrupa’da kayıtlı Ukraynalı mültecilerin toplam sayısı 5,9 milyon.” diye ifade etti.

DOĞA KATLİAMINI GÖÇE ZORLUYOR

Doğa katliamı ve Amazon Ormanlarının yok edilmesinden dolayı da insanların göçe zorlandığını aktaran Yıldız, “ Nijerya ve Nijer’deki petrol veya uranyum madenciliği, büyük ölçekli çevresel bozulmaya ve yer değiştirmeye yol açtı. Aynı zamanda kuraklık, iklim degişikligi nedeniyle ve savaşların neden olduğu dolayı insanlar göç yolu arıyorlar. Afrika’dan gelen göçmenler ağırlıklı olarak kendi kıtaları içinde göç ediyor. Welthungerhilfe’ye göre, Afrika Kıtasından göç eden 36,6 milyon göçmenin yarısından fazlası başka bir Afrika ülkesinde yaşıyor. “ dedi.

AB, AFRİKA’YI SÖMÜRÜYOR!

Avrupa Birliği’nin Afrika’yı ekonomik yönden sömürdüğünü eleştiren Yıldız “ AB tarafından Afrika’da yaratılan haksız ticari anlaşmalar , kendileri çıkarları üzerine yaptıklarını serbest ticaret anlaşmaları ve Afrika’daki balıkçılık alanlarının Avrupalı şirketler tarafından sömürülmesi gibi birçok nedenlerden dolayı Afrika ülkelerinin ekonomilerin neredeyse hiç gelişmiyor. Buna ek olarak, Afrika pazarları AB’deki sübvansiyonlu süt ürünleri, tavuk ürünleri ve benzerleriyle dolup taşıyor ve yerel tarımı mahvediyor. Bu ekonomik sebeplerde dolayı da  insanlar ülkelerini terk etmek zorunda kalıyorlar. Batı, ülkeleri sömürüyor. Ortadoğu ve diğer ülkelerde doğrudan veya dolaylı olarak savaşları desteklemektedir. Ortadoğu’da ve Ukrayna’da çevreyi tahrip etmektedir. Sonuç olarak, insanların artık güvende yaşayacakları yerleri yok. Bu insanların Avrupa’ya göç etmek isterlerse ama AB’de buna karşı tüm gücüyle sınırları tutuyor. Akdeniz 70 bin’den fazla insana mezarı oldu. Bu durum Avrupa için bir utanç, insanlık için bir utanç kaynağıdır.  AB sınırlarında yeni kapalı mülteci kampları  oluşturmak insanlık suçudur” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir