TÜRK KARA YOLLARINDAKİ TRAFİK KAZALARINDA HAKLARINIZ

Trafik kazaları maddi hasarlı, yaralanmalı ve ölümlü kazalar olarak meydana gelmektedir. Ve bu oluşan zarardan, taraflar kusurları oranında sorumludur. Bu yüzden kaza sonrasında kusur dağılımı sürecinin iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Her yıl Avrupa’da yaşayan milyonlarca kişi, Türkiye’ye turizm, ticaret ve ziyaret amacıyla seyahat etmektedir ve Türk Karayollarını, sürücü, yolcu ve yaya olarak kullanmaktadır. Ancak bir trafik kazası geçirmeleri halinde haklarını bilmemektedirler. Bundan dolayı, kazazedeler zararlarını karşılayamamakta, hak ettikleri tazminatları almamakta veya başka çeşitli şekilde mağdur olmaktadırlar. Peki trafik kazalarında haklarınız nelerdir?
Trafik kazaları maddi hasarlı, yaralanmalı ve ölümlü kazalar olarak meydana gelmektedir. Ve bu oluşan zarardan, taraflar kusurları oranında sorumludur. Bu yüzden kaza sonrasında kusur dağılımı sürecinin iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Eğer sadece maddi hasarlı bir trafik kazasına karışmış iseniz, kusurlu taraf ve sigortası kusuru oranında; aracınızın onarım giderlerini veya pert bedelini, araç değer kaybını, ticari olarak kazanç kaybını karşılamak sorumluluğundadır. Hatta taşınan mala zarar verilmesi durumunda dahi zararın karşılanması gerekmektedir.
Ne yazık ki; bazen kazalar sadece maddi hasarla atlatılamamakta yaralanmalar veya ölümler meydana gelmektedir. Böyle durumlarda; kazazedeler haklarını tam olarak bilmemesinden dolayı yüklü miktarda tazminat alacağını alamamaktadırlar. Yaralanmalı bir kazada, geçici iş görmezlik tazminatı, sürekli iş göremezlik tazminatı, bakıcı giderleri, tedavi giderleri ve manevi tazminat alabilirken, aileden bir yakınınızın kaza sonrasında ölümü halinde ise destekten yoksun kalma, defin giderleri ve manevi tazminatı alabilirsiniz.
Bir diğer önemli konu ise bu zararın kimden nasıl ve ne zamana kadar tahsil edilebileceğidir. Trafik kazasında kusurlu taraf sadece sürücü olmayıp, aracın ruhsat sahibi, trafik sigortası şirketi ve duruma göre kasko sigortasıdır ve hepsinden bu zarar talep edilebilir. Maddi hasarlı bir kaza için tazminat isteme hakkınız kaza sonrası iki sene iken, yaralanmalı ve ölümlü kazalarda duruma göre 8 veya 15 sene olarak değişmektedir.
Bu tazminatlar belirlenirken gerçek zararınızın tespiti hususu çok önemli olup bu hususta uzman kişilerden faydalanmanız alacağınız tazminatı etkileyecektir. Türkiye Karayolları Hukuku, Borçlar hukuku, Ticaret Hukuku ve Sigorta Hukuku konularında uzmanlaşan kişiler tarafından bu alacaklarınızın takibinin yapılması ciddi hak kayıplarınıza uğramanızı engelleyecektir.
Bu yüzden, Türkiye Karayollarında , 2 sene içerisinde maddi hasarlı, 8 seneye kadar yaralanmalı bir kazaya karışmış ve 15 sene içerisinde bir yakınızı trafik kazasında kaybetti iseniz, zararınız oranında ve yüklü miktarda tazminat alacağınızı unutmayıp, hemen bu konuda uzman kişilerle irtibata geçmeniz önemlidir.
Türkiye’de maddi hasarlı trafik kazasına karıştığınızda polise ihbar edip karşı tarfala birlikte hasar tespit raporu hazılamanız gerekmektedir. Bu raporda tarfların ve kazaya karışmış araçların kimlik ve sigorta bilgileri bütün bilgileri ve kazanın nasıl mezdana geldiği tutanak olarak yazılır ve taraflarca imzalanır. Hasar gören aracınızla trafiğe çıkabilyorsanız Almanya’ya döndüğünüzde bilirkişi (Gutachter) tarafından hasar raporu hazırlayıp hasar tespit raporuyla Türkiye’de kayıtlı olan bir avukata başvumanızı tavsiye ederiz.
Ayrıca Almanya’daki avukatlık sigortanız Türkiye’deki trafik kazası tazminatı ve dosyaları ilgili vekalet ücretini, mahkeme masraflarını ve tercüme masraflarını karşılamaktadır. Dolayısıyla; Türkiye’de hak ettiğiniz tazminatı alabilmek için sadece Türkiye’de herhangi bir noterde ve T.C. Konsolosluklarda vekâletnameyi vererek işi uzmanlarına bırakmanız yeterli olacaktır. Kazasız güzel günler dileğiyle…


Avukat Süleyman ÇEVİK

Denizli ve Hamburg Barosu avukatlarından
Çevik.Çiftçi Partner Avukatlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir