Milletvekili Barış Öneş’ten Göç’ün 60. yılı açıklaması

MİSAFİR İŞÇİLERİN HİKAYESİ, HEPİMİZİN ÖZDEŞLEŞMESİ GEREKEN, ALMANYA’NIN HİKAYESİDİR!

Hamburg Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Barış Öneş,Almanya-Türkiye İşgücü Antlaşması’nın 60. yıldönümü vesilesiyle Hamburg Eyalet Parlamentosu oturumunda yaptığı konuşmada göçmen kökenlilerin Almanya’ya, toplum yaşamına katkılarına, bu başarıların onurlandırılmasının ve siyasi katılımın önemine dikkat çekti.

Öneş konuşmasında şunları dile getirdi:

“İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkemizi, misafir işçi göçü kadar etkileyen çok az olay olmuştur. Buraya işçi olarak gelip zor şartlarda çalıştılar, sağlıklarını riske atarak ülkemiz için çok şeyler yaptılar. Ekonomideki bu mucizeyi onlar olmadan asla başaramazdık ve bundan ötürü bizlerin şükranlarını, takdirlerimizi kesinlikle hak ediyorlar. Ekonomiye sunulan katkının yanı sıra bir de topluma sunulan katkı var ki bu da bir o kadar önemli. Ülkesinden kopup buraya gelen yüzbinlerce insandan bahsediyoruz. Onlar burada iş arkadaşınız, komşunuz, günlük hayatta karşılaştığınız, bir şeyler paylaştığınız insanlar oldular.

Dostluklar kuruldu, ortak yönler keşfedildi, yerli halk ve sonradan gelenler birbirlerinden çok şey öğrendiler. Mutlaka anlaşmazlıkların olduğu durumlar da olmuştur ama anlaşmazlığın olmadığı hangi ilişki var ki? Tüm bunlardan ötürü misafir işçilerin hikayesi, hepimizin özdeşleşmesi ve sahiplenmesi gereken bir Alman tarihi, ülkemize ait bir hikayedir.

MİSAFİR İŞÇİLERİN HİKAYESİ, HEPİMİZİN ÖZDEŞLEŞMESİ GEREKEN, ALMANYA’NIN HİKAYESİDİR!

Göçmenlerin evlerinde her zaman Almanlar hakkında olumlu şeylerin konuşulduğunu söyleyebilirim Bu insanların çocukları burada pozitif bir Alman imajıyla büyüdüler. Bugün çok yönlü bir toplum olmuşsak, bunun için bu insanlara teşekkür etmemiz gerekiyor. O zamanlar uyum faaliyetleri yoktu ve buna rağmen başarılı olundu. AfD kabul etmek istemese de bu bir mucize. AfD’nin, göçmenlerin bu başarılarını, performanslarını gördüklerinde alerji olmaları artık bizim için sürpriz değil. Biz onları tanıyor, toplumu ayrıştırmak istediklerini biliyoruz. Biz SPD Meclis Grubu olarak ortağımız Yeşillerle birlikte bu gücü, bu performansı, bu başarıyı görmeye, takdir etmeye devam edeceğiz. Sol Parti’nin önergesine gelince; buraya katkı sunan göçmenleri onurlandırmanın başka yollarını da konuşabiliriz. Bizim için önemli olan, partiler üstü kültür komisyonuna gönderilmesidir. Zira bu, toplumun her kesim için önemli bir konudur. Fakat bu sürece göçmenlerin dahil olması da bir o kadar önemlidir. Yine onlar adına, onlar için konuşmak yerine onlarla birlikte konuşmak, birlikte hareket etmek çok önemlidir. Yapılanların takdir edilmesi kadar önemli diğer bir konu ise siyasi katılımın sağlanmasıdır.

Uzun yıllardan beri burada yaşamalarına, çalışmalarına, vergilerini ödemelerine rağmen, sırf Alman vatandaşı olmadıkları için ne federal seçimlerde ne de yerel seçimlerde oy kullanamayan insanlarımız var. Sayın Olaf Scholz’un 2011 yılından beri aktif olarak sürdürdüğü vatandaşlığa geçiş projelerini takdir etmekle birlikte bizim daha modern bir vatandaşlık hakkına, yasasına ihtiyacımız var. Bu bağlamda partimin çoklu vatandaşlığı desteklemesini takdirle karşılıyor, yürekten destekliyorum”.

Barış Öneş

Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir