Şenol Birol Gol vefat etti.

Golleri kadar Fatma Girik’le yaşadığı aşkla da ünlüydü. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin efsanesi Şenol Birol hayatını kaybetti.

Türk futbolunun efsane ismi, eski millî futbolcu ve teknik direktör Şenol Birol 86 yaşında hayatını kaybetti.

Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin unutulmaz futbolcularından olan Şenol Birol, Birol Pekel’le beraber döneminin en popüler futbol ikilisi oluşturmuşlardı. Çaykur Rizespor’un kurucu üyelerinden olan Birol, takımın aynı zamanda ilk teknik direktörlüğünü yapmıştır.

Edebiyat Fakültesi’ni bitiren Şenol Birol, futbola Zonguldak Kilimlispor’da başladı. Daha sonra Rize Güneşspor ve Sarıyer’de forma giydi. 1958-59 sezonunda Sarıyer formasıyla attığı goller onu, ülkenin en çok konuşulan forvetlerinden biri haline getirdi.

Başta Beşiktaş olmak üzere Galatasaray ve Fenerbahçe de genç golcüyü renklerine bağlamak için harekete geçti. Ancak Şenol’un tercihi Beşiktaş’tan yana oldu.

Forvetteki partneri Birol Pekel’le birlikte attığı goller sayesinde tribünlerde, Şenol-Birol gol tezahüratı yapılmaya başlandı. Bu tezahürat üzerine aynı isimle partneri Birol Pekel ile birlikte Fatma Girik’te bir filmde başrolde oynadı.

İlk 3 sezonda 42 golü rakip ağlara bırakan Şenol’un Beşiktaş formasıyla en başarılı dönemi 1962-63 sezonuydu. Son haftaya kadar Galatasaray’la şampiyonluk için çekişen Beşiktaş, son maçında ikincilikte kalırken, Şenol sezonu 41 maçta 34 golle tamamladı. Bu sayı Şenol’a “bir sezonda en çok gol atan Beşiktaşlı” unvanını da kazandırıyordu. 1962-1963 sezonu bitiminde Birol’la birlikte Beşiktaş’tan ayrılıp Fenerbahçe’ye transfer oldu. Kafa golleri ile tanınan Şenol Birol, Fenerbahçe ile 2 şampiyonluk yaşadı. 1968 yılında memleketinin takımı Rizespor’a transfer oldu ve bir sene burada kaptan olarak görev aldı.

Kaynak : www.yenicaggazetesi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir