Tekmeci Yusuf Yerkel göreve başladı…

Soma’da bir madenci yakınını tekmeleyen Yusuf Yerkel, Frankfurt’ta Ticaret Ataşesi koltuğuna oturdu. 28 Şubat’ta işe başlayan Yerkel, odasına yerleşti.

Manisa’nın Soma ilçesinde 2014’teki maden faciasından sonra protesto eylemi sırasında madenciyi tekmeleyen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel, Frankfurt’ta ticaret ataşesi koltuğuna oturdu. 6000 Euro maaşla, 28 Şubat’ta işe başlayan Yerkel, odasına yerleşti.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre; Yerkel’in tüm sosyal hakları, emeklilik primleri ve sağlık ödenekleri Türkiye tarafından karşılanacak. Yerkel’in göreve başlamasının Almanya’ya usulen bildirilip bildirilmediği bilinmiyor.

Madenciyi tekmeleme fotoğrafı dünyanın hafızasına kazanan Yerkel görevine başlarken, Almanya’daki sendikalar ve çeşitli Türk dernekleri eylemlere devam edeceğini duyurdu.

Yeni Ticaret Ataşesi Yusuf Yerkel, Türkiye’ye Hessen Eyaleti’nden yapılan ticareti yönlendirecek, yatırımlara yöne verecek ve gümrük işlemlerine bakacak. Ayrıca Yerkel, Türkiye’den Almanya’nın en zengin eyaleti Hessen’e gelen Türk firmalarına yapılan ‘marka desteği ya da ihracat desteği’ ödemelerini dağıtacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir