Tiyatro Köprüsü Festivali 9 Mayıs’da başlıyor

Almanya’nın Hamburg kentindeki Mut! Tiyatrosu tarafından düzenlenen 7. Tiyatro Köprüsü Festivali, 9 Mayıs’ta Edward Albee’nin yazdığı, Mahmut Canbay’ın yönettiği “Kim Korkar Virginia Woolf’tan?” ile start alıyor.

GAZETEM/HAMBURG

Sahne sanatlarında Almanya ve Türkiye arasındaki kültür diyaloğunu geliştirmek amacıyla 2018 yılında ilki düzenlenen Hamburg Tiyatro Köprüsü Festivalinin yedincisi 9 Mayıs tarihinde başlıyor.

Kentteki Mut! Tiyatrosu tarafından organize edilen 9 Mayıs ila 16 Haziran arasındaki festivalde toplam 15 etkinlik düzenlenecek.

Almanya, Türkiye ve Yunanistan’dan toplam 8 tiyatro grubunun katılacağı festivalde, ayrıca tiyatro atölyeleri ve kültürlerarası tiyatronun perspektiflerinin ele alındığı toplantı düzenlenecek.

Mut! Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, festival açılışının 9 Mayıs tarihinde ünlü kabareci Muhsin Omurca’nın sunumu yapacağı açılışın ardından, Yazar Edward Albee’nin, edebiyat dünyasının temel eserlerinden sayılan, bu yıl 42. İzmir Büyükşehir Belediyesinin 42. Hülya Özdemir Nutku Uluslararası Tiyatro Festivalinde ödül alan “Kim Korkar Virginia Woolf’tan” oyunuyla başlayacağını söyledi.

İlk kez bir Yunanlı sanatçı da var

Canbay, “7. Tiyatro Köprüsü Festivalini organize etmekten Mut! Tiyatrosu olarak memnuniyet duyuyoruz. Festivalimiz Hamburg kültür takviminde önemli bir yer edindi. Bu yıl Alman, Türk, Kürt ve Yunan dillerinde oyun ve gösterilerin yer alacağı kapsamlı bir festival olacak. İlk kez komedyen Christophoros Zaralikos ile Yunan sanatçının da festivalimize katılması bizi ayrıca sevindiriyor. Festivalde birçok sanatçı hakkında yüksek sesle düşünecek, birbirleriyle ve yeni izleyicilerle tanışacak, böylece bu festival bir tiyatro sempozyumu etkisi yaratacaktır. Her şeyden önce, kültürlerarası tiyatro bir diyalog başlatacak ve yeni tiyatro projeleri ve fikirleri üretecektir. Festivalimiz hikayelerin anlatılabileceği, duyguların uyandırılabileceği ve yeni perspektiflerin keşfedilebileceği bir ortam yaratacaktır. Tüm sahne sanatları meraklılarını kendilerini tiyatronun büyüleyici dünyasına bırakmalarına ve sahneye performanslarının keyfini yaşamaya davet ediyorum” dedi.

Canbay, festival programı hakkında geniş bilginin ve bilet rezervasyonunun www.muttheater.de internet adresinden yapılabileceğine dikkat çekti.

Festival Programı:

9 Mayıs, Saat 19:30

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro

“Kim Korkar Virginia Woolf’tan?”, Yazan: Edward Albee, Yöneten: Mahmut Canbay

Oynayanlar: Emrah Demir, Jaky Balon, Martin Freiling, Yasemin Cec

İçerik: George ve karısı Martha gece yarısı bir partiden eve dönerler. Martha iki iş arkadaşını, Nick ve Sweetie’yi davet etmiştir ve herkes çoktan sarhoş olmuştur. Zaman geçirmek için, giderek aşağılayıcı ve haince olarak tanımlanan “salon oyunları” oynarlar. Ziyaretçiler önce şaşırır ama sonra giderek daha fazla dahil olurlar.

10 Mayıs, Saat 19:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00 avro

“Sevgi Soysal Yaşamakta Israr Ediyor” (Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu)

İçerik: Bu oyunda Sevgi Soysal, arkadaşlığı, yoldaşlığı, aşkı, ısrarı, inadı, isyanı, yokluğu, çokluğu, zulmü, sevinci, kahkahayı, alayı hatırlarken hep ölümün kıyısında dolaşıyor ama yürümekten hiç vazgeçmiyor. Bir kadının nasıl büyüdüğünü ve bir ülkenin nasıl dönüştüğünü hatırlarken hep gerçeklerden geçiyor yolu.

11 Mayıs, Saat 20:00

Can Yücel/Lirik Tiyatro (Berlin Tiyatro Kumanyası)

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00 avro

Şiirler: Can Yücel, Uyarlayan: Genco Erkal, Yöneten ve oynayan: Kemal Kocatürk, Müzik: Ayça Kocatürk

İçerik: Can Yücel şiirleri kadar muzip, sert, dik ve duyarlı, Türkiye’de resminin desen virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Mehmet Güleryüz’ün “Can” için hazırladığı video-desenler de rol alıyor Kemal Kocatürk’le birlikte. Can Yücel’in kendi şiirlerinden hayat öyküsüyle yeniden “Can” bulmasına tanık oluyor izleyenler; Doğumundan, Adana cezaevi yıllarına, Kuzguncuk’tan Datça’ya, Datça’da huzuru bulduğu “anasının gözü mavi”liklerde “Can”ın izini kâh gülerek, kâh ağlayarak sürüyor.

12 Mayıs, Saat 18:00

“Biz ve Onlar”

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro

Eser: David Campton, Yöneten: Bilal Bulut

Oyuncular: Ferda Genç, Dilif Değer, Çiğdem Çimendağ, Alev Balkız, Arzu Sefer, Devrim Çekdar, Havin Çimendağ

İçerik: David Campton şöyle der: “Sistemleri oluşturan insanlar, üreten ve tüketen insanlar, silahları yapan ve savaşı başlatan da insan. Demek ki, Tanrı dedikleri şey de insan. Daha ötesini bilmek istemiyorum. Savaşırlar, biri kazandık der, diğeri biz kazanmalıydık der, ama sonuçta herkes ölür, çünkü savaşın kazananı yoktur.”

16 Mayıs, Saat 19:00

“Öteki”

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00 avro

Yazan, yöneten, oynayan: Orçun Masatçı (İzmir Halk Tiyatrosu)

İçerik: “Düşlerimizin büyüklüğü kadar özgürüz”. Onu yok sayan ve bir dişlisi haline getirmeye çalışan sisteme karşı düşleriyle direnmeye çalışan bir işçinin ya da dünyada kısıtlı kalmış bir işçinin ya da uzayda izole kalmış bir varlığın hikayesi, bu ideali yaşayan birinin mücadelesini anlatır. Sistem tarafından bastırılmaya çalışılan hayallerine direnen bu karakterler, kendi özgürlüklerini ve kimliklerini korumak için mücadele ederler. Bu öykü, bireyin içsel gücünü ve direnişinin sonucunda ortaya çıkan zaferi vurgular.

18 Mayıs, Saat 11:00 ila 14:00 arası

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Prof. Dr. Kerem Karaboğa, Prof. Dr. Çetin sarıkartal ve Mahmut Canbay ile oyunculuk atölyesi (Katılmak isteyenlerin 0177 – 577 34 87 nolu telefon veya info@muttheater.de e-posta adresi üzerinden kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor)

18 Mayıs, Saat 20:00

Yer: Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00/20,00 avro

“Has Bonkör” (Tiyatro Anatolia Hamburg)

Yazan: Ali İlhan Sayın, Yöneten: Ahmet Çavunmirza

Oyuncular: Hüsniye Karkın, Cansu İpek, Rojbiya Karasu, Aylin Kılıçlı, Hakan Gök, Cahit Balat, Erkan Acer, Ender Döndü, Mevlüt Aydın.

İçerik: Zengin bir adamın aşırı cimriliğini baz alarak, mizahi yönüyle para-insan ilişkisini konu eden oyun.

19 Mayıs, Saat 17:00

Yer: Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00/20,00 avro

“Has Bonkör” (Tiyatro Anatolia Hamburg)

19 Mayıs, Saat 20:00, Biletler: 25,00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Yunanistan’ın en tanınmış komedyenlerinden olan Christophoros Zaralikos’un tek kişilik stand up gösterisi

20 Mayıs, Saat 17:00

Yer: Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg, Biletler: 15,00/20,00 avro

“Has Bonkör” (Tiyatro Anatolia Hamburg)

24 Mayıs, Saat 20:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro

“Bir Anton Çehov Tiyatro Gösterisi” (Getto Tiyatrosu),

Eser: Anton Çehov, Yöneten: Mehmet Öndek

Oyuncular: Haydar Bakay, Bahar Erbek- Altınova, Mehmet-Şerif Özdoğan, Berna Taş, Taner Altınova, Jens Ollesch

İçerik: Getto Tiyatrosu Çağdaş dram sanatının kurucusu Anton Çehov’un kadın-erkek ilişkileri üzerine kurulu üç komedisini “Kadın-Erkek Komedyası” adıyla oyunlaştırdı. İnsanın karmaşık dünyasını keskin bir bakışla görünür kılan Çehov, dönemin toplumsal bakışını eşsiz üslubuyla eleştirir.

25 Mayıs, Saat 19:30

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 10,00/15,00 avro

“İstanbul’un Orta Yeri Sinema” (İstasyon Tiyatro İletişim

Eser: Orhan Veli Kanık, Yöneten: Serap Sadak

Oyuncular: Aysun Siuda, Burak Bölükbaşı, Gizem Akçocuk, Gözde Kavak-Moskov, Murat Büyükalp, Nazmiye Acar, Ramazan Gültekin, Serap Sadak ve Serdar Temur; Teknik ekip: Dennis Moskov ve Olgay Sadak; Müzik ekibi: Arzu Akyürek (vokaller ve müzik koordinasyonu), Erdem Öngen (Saz ve aranjman), Murat Büyükalp (Gitar), Eray Kaçar (Klavye).

İçerik: İnsanların bir araya gelip farklı hayat hikayelerini, duygularını ve deneyimlerini paylaştığı bir mekan olarak görünen İstanbul, insanların çeşitliliği ve yaşam tarzları, sosyal sınıf farklılıkları, umutlar ve hayal kırıklıkları ile İstanbul’daki hareketlilik, şehrin karmaşıklığını ve dinamizmini yansıtır. Tiyatral okuma Orhan Veli Kanık’ın şiirlerinde İstanbul’un renkli ve çeşitli yaşamını, insanların arasındaki ilişkileri ve şehrin atmosferini akıcı bir dille resmeder.

31 Mayıs, Saat 19:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 20,00 avro

“Mesopotamian Feast” Ayça Akkın konseri

İçerik: Ayça Akkın, ‘Mezopotamya Şöleni’ olarak tanımladığı bu konserde gerçek bir Mezopotamya müzik şöleni sunuyor. Anadolu’nun geleneksel halk müziğinden Arap klasiklerine, Arnavutluk’tan Azerbaycan’a kadar yedi farklı dilde seslendirdiği şarkıları caz ve füzyon tarzlarında düzenleyerek dinleyicilere Mezopotamya’nın canlı bir kutlamasını sunuyor. Burak Cihangirli (perküsyon), Barış Öztürk (bas), Ceyhun Kaya (saksafon, klarnet), Sercan Pamuk (keyboard)

2 Haziran, Saat 18:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler sadece ön kayıt ile E-posta: info@muttheater.de

Yazar Esma Arslan’ın yeni kitabı “Değişim”in tiyatral okuma ile tanıtım galası

İçerik: Yeni yazdığı kitabında Esma Arslan okurları, aşkın, işsizliğin, çevrenin, hayvan haklarının ve demokrasinin içinde saklı hikayeleri keşfetmeye davet ediyor. Esma Arslan, kaleminin sihrini sahneye taşıyor. Kitabının sayfalarından yükselen sesi, izleyicilerle buluşturuyor. Onun kelimeleri, duyguları canlandırırken, izleyiciler de bu benzersiz deneyime ortak olacaklar. Sözlerin dansıyla, bir okuma tiyatrosu biçiminde sahne alacak. Arada sırada ise canlı müzikal efektlerle desteklenmiş, izleyicilerle etkileşimli bir okuma deneyimi sunacak. Siz de bu yolculuğa katılmaya hazır mısınız? Esma Arslan’ın kitabının sayfalarında kaybolmaya, sözlerin büyüsüne kapılmaya davetlisiniz.

8 Haziran, Saat 20:00

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 13,00/15,00 avro

“Fatma und Hans”

Oyuncular: Saher Khanaqa-Kükelhahn ve Christian Sauter

İçerik: Kültürlerarası ön yargıları hicivleyen doğaçlama oyun

14 Haziran, Saat 19:30

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg. Giriş ücretsiz.

Haldun Taner ve Yunus Nadi Öykü Ödülleri sahibi Kürt Yazar Yavuz Ekinci ile okuma ve söyleşi.

16 Haziran, Saat 19.30

Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg, Biletler: 13,00/15,00 avro

“Kim Korkar Virginia Woolf’tan?”, Yazan: Edward Albee, Yöneten: Mahmut Canbay

Oynayanlar: Emrah Demir, Jaky Balon, Martin Freiling, Yasemin Cec

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir