60 milyon seçmen oy kullandı! Almanya’da yeni dönem

Almanya’daki seçimlerde oy verme işlemi 18.00’de sona erdi. Devlet televizyonu ZDF’nin sonuçlarına göre SPD yüzde 25.5 ile birinci parti. CDU/CSU ise yüzde 24.5’te kaldı. CDU lideri Laschet, “Bizim önderliğimizde de yeni hükümet kurulabilir“ dedi. Ancak, Almanlar’ın çoğu, birinci olan SPD’nin lideri Olaf Scholz’u başbakan olarak görmek istiyor.

Haber : Ali GÜLEN / SÖZCÜ

Almanya seçimini yaptı. 16 yıllık başbakanlığın ardından Merkel sonrasını belirleyen seçimlerde ilk sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) birinci oldu. Oyların yüzde 25.5’ini alan SPD, hükümeti kurma görevini üstlenebilecek.

ALMANLAR: SPD KURMALI

SPD, CDU/CSU ile hükümeti kurabiliyor. SPD, Yeşiller ve Liberaller ile de hükümeti kurarken, SPD-Yeşil-Sol Parti, hükümet kurmaya yetmiyor. SPD hükümeti kuramazsa CDU, Yeşiller ve Liberaller ile hükümeti kurabilecek. Almanlar’ın yüzde 55’i, seçimi birinci bitiren Olaf Scholz’u başbakan görmek istiyor. Laschet’i başbakan olarak isteyenlerin oranı ise yüzde 30.

Olaf Scholz.

LASCHET: YİNE BİZ KURABİLİRİZ

Meclis ilk hesaplamalara göre 740 sandalyeli oldu. Böylece SPD lideri Olaf Scholz’a başbakanlık yolu açıldı. İlk sonuçlara göre SPD, yüzde 25.5 ile birinci parti. CDU/CSU ise yüzde 24.4’te kaldı.

CDU lideri Armin Laschet, konuşmasında “Kafa kafaya yarış. Merkel’e teşekkür ediyorum. CDU liderliğinde yeni hükümeti kurmaya adayız“ dedi.

SPD hükümeti kuramazsa Laschet, ‘Yeşiller’ ve ‘Libarelleri’ yanına alıp iktidara gelebilecek. Sonuçlarda gece küçük değişiklikler bekleniyor.

Berlin Eyalet seçimlerinde SPD birinci, Yeşiller ikinci oldu. Macklenburg Vorpommern Eyaleti’ndeki yerel meclis seçimlerinde de SPD yüzde 37 ile birinci parti çıktı.

LASCHET AÇIK OY VERDİ, TARTIŞMA ÇIKTI

Oyunu Aachen kentinde kullanan CDU lideri Armin Laschet, oy pusulasını içeri doğru katlamadı ve verdiği oyu göstererek sandığa attı. Alman seçim yasasının 56’ncı maddesine göre, seçim kurulu bunu reddetmek zorunda. Konuyu değerlendiren Seçim Kurulu Başkanlığı, “Yanlışlıkla oy pusulasının ters katlanması ve bu şekilde sandığa atılması hukuki bir sonuç doğurmaz” açıklaması yaptı.

MERKEL’İN PARTİSİNDE KAYIP BÜYÜK

1.5 milyonu Türk kökenli 60.4 milyon seçmen kararını verirken, sandıklar saat 18.00’de kapandı. Seçimlerde 40’ı seçilebilecek yerlerde, 100’e yakın Türk aday da vardı.

Yurt dışında yaşayan 3.4 milyon Almandan sadece 127 bini oy kullanmak için başvurdu. Seçimler öncesi corona gündeme damgasını vurdu.

Yaz aylarında yapılan anketler, aradan aylar geçtikçe hızla değişti. 16 yıl iktidarda olan CDU/CSU, yüzde 30’lardan 20’lere kadar geriledi. Ancak son bir haftada CDU oylarını artırdı.

2017 seçimlerinden sonra yine ‘büyük koalisyon’ denilen CDU/CSU ile SPD ortaklığı ile hükümet kurulmuştu. Irkçı parti AfD oy kaybetti ve yüzde 10’a düştü. Aşırı sol da oy kaybetti.

CORONA YARDIMI SPD’YE YARADI

Corona krizini de yöneten bu hükümet; özellikle zordaki sektörlere, küçük işletmelere, sanatçılara, esnafa ve ailelere verdiği mali destekle ön plana çıktı. Bu nedenle hükümetin Maliye Bakanı SPD’li Olaf Scholz’un yıldızı parladı. Scholz’un başbakan seçileceğine Almanların birçoğu seçimlerden haftalar önce inanmaya başlamıştı.

“HEYECAN VERİCİ BİR GÜN”

Potsdam’da oyunu kullanan Yeşiller Eşbaşkanı Annalena Baerbock, anketlerden daha yüksek oy almayı umduklarını söyledi. Baerbock, “Bütün Avrupa ve Almanya bu sonuçları bekliyor. Umarım iyi bir çıkış yakalayabiliriz ve benim için heyecan verici bir gün” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir