Beşiktaş’ta istifalar ve Başkan adayları…

Beşiktaş’ta dün gece ne oldu? Şenol Güneş neden istifa etti? Ahmet Nur Çebi’den çarpıcı açıklamalar ve olağanüstü kongre kararının yanı sıra olası başkan adayları…

DOĞAN GÜNDOĞDU /  SÖZCÜGazetesi

Beşiktaş’ta deprem… Bu kelimeyi kullanmak istemeyiz ancak yaşananların tam anlamıyla  ifadesi de bu.

Tribünlerin yönetime bitmeyen tepkisi… Protestoların Şenol Güneş’e de sirayet etmesi… Mehmet Büyükekşi hadisesi… Beğenilmeyen futbol… 63 bin kişilik bir şehrin temsilcisi Lugano’ya 2-0’dan 3-2 kaybedilmesi. Taraftarın yaşadığı öfke… Ve gelinen nokta: Şenol Güneş istifa etti. Yönetim kurulu olağanüstü kongre kararı aldı.

SÖZCÜ farkıyla işte yaşananlar.

ÇEBİ’DEN GÜNEŞ’E SALVOLAR

Yönetim kurulu Lugano maçının bitimiyle statta, Şenol Güneş’in de katımıyla toplandı. Başkan Ahmet Nur Çebi, oynanan futbol nedeniyle kızgın, taraftar öfkesi nedeniyle üzgün ve Büyükekşi hadisesi sebebiyle gergindi.

Çebi, Güneş’i hedef aldı. “Bu futbol senin eserin” dedi; “Paralar zamanında ödeniyor. İstediğin transferler yapıldı. Bu skordan sen ve oyuncuların sorumlusunuz. Lige havlu atıldı. Oyuncuların yürüyecek hali yok. Gençlere fırsat verilmiyor” diye sitem etti.

GENEL KURULA RAZI OLDU

Bu sözler Şenol Güneş’i şoke etti.

“Bu oyuncu grubunun bana, benim de onlara inancım kalmadı” dediği iddia edilen kurt hoca “Kan değişimi gerekiyor. Görevi bırakıyorum” ifadelerini kullanıp toplantıdan ayrıldı.

Sonrasında Çebi, göreve devam edeceğini, taraftarın tepkisinin kötü futbola olduğunu söyledi. Bir grup yönetici ise genel kurulun kaçınılmaz olduğunu belirtti, aksi halde istifa edeceklerini dile getirdi. Yönetiminin düşmesini istemeyen Çebi de genel kurula razı oldu.

EN GEÇ ARALIK AYINDA SEÇİM

Yönetim kurulu, en geç aralık ayı başında olmak üzere olağanüstü seçimli genel kurul kararı alındığını resmen duyurdu.

Söz konusu tarihin gelecek hafta yapılacak basın toplantısında ilan edileceği belirtildi. Ayrıca Şenol Güneş’in Beşiktaş’ın menfaatleri doğrultusunda kulübün önünü açmak için alınacak her karara saygılı olacağını ifade ettiği, dün itibarıyla da görevinden ayrıldığı belirtildi.

Güneş’e teşekkür edilip başarılar dilendi.

ÇEBİ DÖNEMİNDEKİ KRİZLER

Genel kurul kararı alan Ahmet Nur Çebi dönemi 2019’da başladı.

İşte Çebi döneminde yaşanan krizlerden satır başları:

 • Abdullah Avcı ile sorun yaşandı. Görevden alınan Avcı, kulübe karşı tazminat kazandı.
 • 2020-21’de şampiyonluğa gidilirken Aboubakar sakatlığını gerekçe gösterip oynamadı.
 • Sergen Yalçın iki kupaya rağmen sözleşme uzatmaya önce yanaşmadı. Uzun uğraşlar sonunda Yalçın ile imzalandı ancak daha sonra görevi bırakan başarılı hoca “Arkamda durmadılar” dedi.
 • Şampiyonlar Ligi’nde sıfır çekildi.
 • Valerien İsmael seçimi eleştirildi. Sonunda İsmael gitti.
 • Sportif Direktörlüğe getirilen Ceyhun Kazancı istifa etti.
 • Yaz transfer döneminde büyük eleştiriler aldı.
 • Asbaşkanı Serhan Çetinsaya ayrıldı.
 • Sezona stat sponsorsuz başlandı.
 • Taraftarlar haftalarca istifa tezahüratı yaptı.

BEŞİKTAŞ’TA OLASI BAŞKAN ADAYLARI

 • AHMET NUR ÇEBİ: Olağanüstü genel kurul kararı alan Ahmet Nur Çebi değerlendirme yapıyor. Daha önce “Seçimden korkmam” diyerek muhalefete meydan okuyan Çebi, daha güçlü bir liste oluşturup aday olmayı düşünüyor.
 • HASAN ARAT: Daha önce ilk seçimde aday olacağını açıklayan Hasan Arat dün de Twitter’dan genel kurulda yaptığı konuşmayı paylaştı. Arat, “Çıktığımız yol artık tüm Beşiktaşlıların yoludur” ifadelerini kullandı ve bir anlamda adaylığını ilan etti.
 • EMRE KOCADAĞ: Mevcut yönetimin genç ve etkili ismi Emre Kocadağ gelişmeleri izliyor. Kocadağ, Çebi’nin kararına göre hareket edecek. Emre Kocadağ’ın, Çebi aday olmazsa başkanlığa soyunacağı belirtiliyor.
 • FİKRET ORMAN: Fikret Orman, SÖZCÜ Televizyonu’na konuştu. Olağanüstü seçim kararından önce yapılan röportajın tamamı yarın ekranlara gelecek. İşin sürprizini kaçırmayalım ancak Orman, “Beşiktaş’ın bana ihtiyacı varsa görevden kaçmam” diyerek sinyali verdi.
 • YILDIRIM DEMİRÖREN: Beşiktaş’ta 2004-2012 yılları, TFF’de de 2012-2019 seneleri arasında başkanlık yapan Yıldırım Demirören, ekibini topluyor! Demirören, adaylık fikrine sıcak bakıyor. Beyin takımıyla bir araya gelecek eski başkan karar verecek.
 • SERDAL ADALI: Eski asbaşkanlardan, eski başkan adaylarından, halen TJK Başkanlığını yürüten Serdal Adalı’nın adı yine gündeme geldi. Ancak “Kimsenin listesinden aday olmam” diyen Adalı’nın başkanlık için yarışa girmeye uzak olduğu konuşuluyor.
 • TEVFİK YAMANTÜRK: Halen Beşiktaş Divan Kurulu Başkanlığını yürüten Tevfik Yamantürk, tüzük gereği, genel kurul kararının divan kuruluna resmen bildirilmesini bekliyor. Gelişmelere göre karar alacak.
 •  
 •      *** 

Şenol Güneş’in altını oyanları  YENİÇAĞ Spor Yazarı Şerafettin Tilki açıkladı. Aboubakar sende mi (yenicaggazetesi.com.tr)

 Aboubakar sen de mi?

Olup bitenleri öğrenince şok olacaksınız. Şerafettin Tilki Beşiktaş’ın soyunma odasına girdi.

Hatırlayın. Yakın geçmişte, kulüplerde gruplaşmalardan bahsedilirdi. Bir dönem Fenerbahçe’de Sakarya grubu. Galatasaray’da gurbetçiler grubu. Beşiktaş’ta eskiler grubu. Trabzon’da yerliler grubu gibi…

Sonra o süreçler bitti.
Derken Beşiktaş’ta hortlamaz mı!
Gel burdan yak!
Bu grup öyle diğerleri gibi değil.
Ülkemizde yaşanan ve yaşatılan grupların en acayibi.
Aynı anda hem başkan ve yönetimi, hem de hocayı gönderen cinsten.
Tarihte benzeri çok, örneği yok.

Beşiktaş’ın Afrika kökenli isimleri. Ortak özellikleri Fransızca konuşmaları.
Güneş’e karşı tavır aldılar. Afrika kupası yüzünden canlı yayında, Afrikalı oyuncu artık istemediğini açıklayan tecrübeli hocaya kafayı fena taktılar.
Zira onlar için Afrika kupası bambaşka.

Kadro tercihleri.
Hocanın Amartey, Bailly gibi isimleri yedek bırakıp Necip’i oynatması.
Onana ile bir kez bile konuşmaması.
Son olarak maç konuşmalarına hocanın katılmayıp, Burak Yılmaz’ı göndermesi; hoca böyle diyor türünden yaklaşımlar.
İlk 11 açıklanırken bile, Burak’ın yazması…

Aynı dili konuşan Afrika kökenlilere; Rosier ve Ghezzal da tam destek olunca, durum sahaya da yansımaz mı.
Sonuç ortada.
Ne, neee!..
Madem öyle
Aboubakar nasıl takımı sırtlıyor diyorsunuz di mi?
Peki buyurun bakalım.
Anlatılanlar şok edici.
Aboubakar, gruba her şekilde dikkat veriyor. Hatta başı çekiyor. ‘Sahada kendime oynuyorum. Ekibin parçasıyım. Bu özel durum, yapılan haksızlıkları kabullenmem anlamına gelmiyor. Bunu Burak ile de konuştum. Bana hak verdi’ diye açıklıyor.
Aynı oyuncu, ‘Beşiktaş’a değil, Afrikalı milli takımına karşı oynar gibiydik’ diyen Lucescu’yu az kalsın gol sevinci bahanesi ile dövüyordu!

Tesadüf bu ya aynı hafta maç öncesi yapılan bu görüşmeler sonrası Aboubakar, kenara koşup Burak’a sarılıyor.

Aboubakar tarihinde böyle gol sevinci de ilk. Aboubakar; hem Güneş’e, hem de Afrika kökenli arkadaşlarına çok net mesaj veriyor.

Son Lugano maçında taraftar tepkili. Takım neden oynamıyor diye hocaya yükleniyor.
Hoca ne yapıyor? Sen misin içten pazarlıklı der gibi, Aboubakar’ı kenara alıyor.
Burak’ın aldırdığı Onana’yı kurtarıcı diye sahaya sokuyor. Daha doğrusu herkesin gözüne batırır gibi.

Yetmedi. Güneş’in rakibini kutlayan Salih’e yaptığı harekete bakın.
Tutma, çekme, itme, bağırma. Maç esnasında olsa, İlker Yasin anlatımı ile; hem penaltı, hem gol ve hem de kırmızı kartlık pozisyon.
Herkes sus pus.

İşte Afrika grubu sessizliği bozuyor. Hocaya yaptığı hareket için özür dilemesini söylüyorlar. Güneş, “Biz o konuyu Salih ile hallettik” dese de ikna edemiyor. Tesislerde fahri olarak görev yapar Adnan Demir araya giriyor, zar zor ortam sakinleşiyor.
İşin özü bu Afrika gurubu sazı ele almış. Kendilerine göre yanlış oldu mu, hoca falan tanımayıp ‘posta’ koyuyor.

Öyle üst seviyeden gidiyor ki, bir taş ile iki kuş vuruyor. Güneş veda ediyor. Çebi seçim kararı alıyor. Grubun içerdeki adamı Burak, takımın başına geçiyor.

Maşallah, sübhanallah be!

Ne yabancılar gördük. Hocaya çatal fırlatan. Takım arkadaşını darp eden. Gazeteci kovalayan. Gece kulüplerini dağıtan. Trafiği alt üst eden…
Say, say bitmez.
Amma böylesi yok.
Süper Africa.

Öyleyse ne yapıyoruz.
Zıplıyoruz, zıplıyoruz..
Hep birlikte eğleniyoruz

Hey! DJ..
Çal bakalım. Ses verrr

Waka Waka
(This time for Afrika)

Tsamina mina, eh, eh
Waka waka, eh, eh
Tsamina mina zangalewa, anawa-a-a
Tsamina mina, eh, eh
Waka waka, eh, eh
Tsamina mina zangalewa
This time for Africa

(Şerafettin Tilki)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir