Liman tarihine yolculuk: UNESCO Dünya Kültür Mirasından infaz yerine

Milletvekili Güngör Yılmaz’ın düzenlediği “Alster’den Elbe’ye – Şehrimizi tanıyalım” başlıklı şehir turunda liman kıyısındaki Hafencity’nin tarihi ele alındı.

HAMBURG – Eyalet Parlamentosu Milletvekili Sosyal Demokrat Parti (SPD) Güngör Yılmaz, korona pandemisi nedeniyle uzun süre düzenleyemediği Hamburg şehir turlarına tekrar başladı.

Sadece tam doz aşı almışlara veya korona atlatmışlara açık olan “Alster’den Elbe’ye – Şehrimizi Tanıyalım” başlıklı şehir turunda, bu kez kentin en yeni semti olan Hafencity gezildi. Hamburg üzerine bir kent tarihçisi kadar bilgiye sahip olan, emekli öğretmen ve gönüllü rehber Gerd Schmidt-Mildner eşliğindeki, ağırlıkla semtin tarihi yerlerinin ön planda tutulduğu tura, yaklaşık 40 kişi katıldı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası: Şili İş Hanı

Tur, 1922-24 yılları arasında iş hanı olarak Henry B. Sloman tarafından ünlü mimar Fritz Höger’e yaptırılan ekspresyonizm tarzındaki Chilehaus’da (Şili İş Hanı) önünde başladı. egzotik 10 katlı binaya, adını Şili ile ticaret yapan Henry B. Sloman’ın verdiğini söyleyen Schmidt-Mildner, tüm bina kompleksinin 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasına alındığı belirtti.

Henning Voscherau’nun vizyonu

Rehber, ilk planları 1997’de merhum Eyalet Başbakanı Henning Voscherau tanıtılan ve temeli 2001’de atılan Hafencity semtinin bulunduğu bölgenin, Speicherstadt (Depo Kent) adı altında asırlarca liman lojistik alanı olarak kullandığını söyleyerek, “İkinci Dünya Savaşında hasar gören tarihi depolar özüne uygun şekilde onarıldı ve halen depo, ofis ve iş hanı olarak kullanılıyor. Daha 10 yıl öncesine kadar burası serbest limandı ve gümrük sınırı buradaydı. Hafencity’deki tüm inşa çalışmalarının 2030’lu yılların ortasına kadar sürmesi bekleniyor“ dedi. Bölgenin yerleşim yeri olmasından sonra kentin en gözde semti olduğunu sözlerine ekleyen Schmidt-Mildner, konut, işyeri ve ofis kiralarının da o denli yüksek olduğuna dikkat çekti.

Efsane korsan Störtebeker’in infaz edildiği yer

Grup tarihi depoların bulunduğu Speicherstadt’tan, Peter Tamm Denizcilik Müzesi önüne gitti. Bugün içinde müzenin bulunduğu binanın semtteki tarihi yapılar içinde en eskisi olduğunu söyleyen Schmidt-Mildner ve tura katılanlar, müzenin hemen karşısında bulunan ve efsane korsan Klaus Störtebeker’in adını taşıyan sokağa geçti. Schmidt-Mildner, 14. yüzyılda İsveç Kralı Albrecht’in himayesinde Kuzey ve Baltık Denizi’nde korsanlık yaparak Hamburg’un içinde bulunduğu ticaret birliği Hansa’ya büyük zarar verdiğini anlattı. Nisan 1401 yılında Helgoland Adası açıklarında Hansa gemileriyle giriştiği deniz muhaberesini kaybederek esir alınan Störtebeker’in adını taşıyan ve bir heykeli bu yerde, kendisinin ve 72 adamının kafası vurularak infaz edildiğini söyleyen Schmidt-Mildner, “1878’de inşaat çalışmalarında Störtebeker’in kafası bulundu ve şimdi Hamburg Tarihi Müzesinde sergileniyor“ dedi.

Kentin ilk elektrik üretim merkezi

Hamburg’un ilk elektrik üretim merkezinin de 1887’de Hafencity’de bulunan Grasbrook’ta kurulduğu kaydeden rehber, çok sayıda buhar makinesi sayesinde üretilen elektriğin o dönemde ağırlıkla liman lojistik tesisleri ve devlet daireleri için kullanıldığı ifade etti. Tarihi Kesselhaus’un (Kazan Hanı) günümüzde turist enformasyon merkezi ve müze olarak kullanıldığı belirtildi. İki saatlik gezi burada son buldu.

Güngör Yılmaz, Schmidt-Mildner ve katılımcılara teşekkür ederken, “İnsanların çoğunluğu aşılandığı için tekrar şehir turumuzu başlattık. Hava şartlarının elverdiği ölçüde yeni turlar düzenleyeceğiz. İlgi duyan, haberdar olmak isteyen sosyal medya sayfalarımdan veya guengoer.yilmaz@hamburg.de e-posta adresinden bana ulaşabilirler” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir