Mehmet Yıldız’dan Mülteci Zirvesi kararlarına tepki!

Hamburg Eyalet Bağımsız Milletvekili Mehmet Yıldız, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’nın gündemi olan düzensiz göç ve mülteci akınına karşı AB İçişleri Bakanları Konferansı’nda alınan kararların uygulanmasını eleştirdi. Yıldız, “ AB İçişleri Bakanları insan haklarını ihlal ediyor” dedi.

MÜLTECİLER İÇİN SINIR KAMPLARI

AB ülkelerinin İçişleri Bakanlarının aldığı kararı insanlık dışı olarak değerlendiren Yıldız “ Bu durum Cenevre Mülteci Sözleşmesi ile savaş ve felaketlerden korunma hakkının nihai olarak geçersiz kılınmasına yönelik bir adımdır. “Avrupa iltica hakkında büyük reform” adıyla sunulan düzenlemede AB’nin sınır ülkelerine gelen mülteciler için 30 bin kapasiteli mülteci kampları kurulması, iltica başvurularında aileler ve çocuklu yetişkinlere öncelik verilmesinin kaldırılması, İltica başvurularının en geç 12 hafta değerlendirilerek karara bağlanması ve iltica başvurusu reddedilenler yine geldiği ülkeye ya da uygun ülkeye sınır dışı edilmesi gibi değişikliler geliyor.“ diye konuştu.

100 BİNE YAKIN İNSAN AKDENİZ’DE BOĞULDU

Kararda kilit rol oynayan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in (SPD) “Bugün sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” diye açıklamasını kabul edilemez olduğunu aktaran Yıldız şöyle konuştu: “ SPD/Yeşiller ve FDP’den oluşan federal hükümet ve Avrupa Birliği’nde insan haklarının baltalanmasına öncülük eden herkes aslında sorumluluktan kaçıyorlar. Sağcıların ve faşistlerin ekmeğine yağ sürüyor. AB, Ukrayna ve Suriye gibi dünyanın dört bir yanında savaşları kışkırtırken aynı zamanda bunu finansa ediyor. Yeni Sömürgeci politikalarıyla doğal kaynaklar açısından zengin ülkeleri kendilerine bağımlı ve fakir tutmaya politikası izliyorlar. Bunun sonucunda insanlar savaşlardan ve felaketlerden kaçarken sistematik olarak insan hakları ihlallerini uğruyorlar ve  bürokratik düzenlemelerle tecrit ediliyorlar. Sonuç olarak, şu anda 100 bine yakın insan Akdeniz’de boğuldu.”

MERZ, IRKÇILIĞI KÖRÜKLÜYOR

Göçmenler ve mültecilerin AB ülkeleri tarafından ucuz iş gücü görüldüğünün altını çizen Yıldız “CDU’nun lideri Merz, ‘mültecilerin yeni diş yaptırdığını, Almanların ise uzun süre randevu beklediğini’ iddiası ırkçılığı körüklüyor ve sağcı radikallerin eline koz veriyor.  Pek çok mültecinin zaten uygun tıbbi bakım alma hakkı bile yok. “ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir