Tiyatro Köprüsü Festivali Kemal Kocatürk’ün “Beşi Bir Yerde“ ile start alıyor

Hamburg’un ilk ve tek çok kültürlü sahnesi Mut! Tiyatrosu tarafından düzenlenen festival, 18 Mayısta başlayıp, 28 Mayısa kadar sürecek.

Almanya’nın Hamburg kentinin ilk ve tek çok kültürlü sahnesi Mut! Tiyatrosu tara-fından düzenlenen 6. Tiyatro Köprüsü Festivali 18 Mayıs, Perşembe akşamı Tiyatro Kumpanyası Berlin’in kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni Kemal Kocatürk’ün “Beşi Bir Yerde” adlı oyunuyla başlıyor.

Hamburg Eyalet Kültür ve Medya Bakanlığının desteğiyle düzenlenen festivale Al-manya’nın yanı sıra Türkiye’den de tiyatro grupları katılacak. 28 Mayısa kadar sürecek festivalde Almanca, Türkçe ve Kürtçe oyunlar sahnelenecek.

Tiyatro yoluyla iletişime köprü

Festivali organize eden Mut! Tiyatrosu kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, “Tiyatro sanatının en takdir ettiğim yönü, sosyal ve eğitsel yönü olmasıdır. Çünkü tiyatro tarihi boyunca insanlar arasındaki iletişime vesile olmuştur. Bu bağ-lamda kültürler arası tiyatro, farklı dünyaları buluşturan, diyalog başlatan ve yeni sanat projelerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Festivalin amacı da tam bu. 2018 yılından beri düzenlediğimiz festival, Hamburg sanat dünyasına renk kattı ve yeni bir ufuk açtı” şeklinde konuştu.

Açılış Kemal Kocatürk ile

Yoğun ilgi ve salon kapasitesi kısıtlı olması nedeniyle sadece davetli misafirlere açık olan festivalin açılışı, Iacta Oyunculuk Akademisi Öğretim Üyesi usta yönetmen Jo-hannes Schaefer’in moderasyonunda, Berlin Tiyatro Kumpanyasının “Beşi Bir Yerde” ile yapılacak. Kemal Kocatürk’ün yazıp yönettiği, Ayça Kocatürk’ün piyanoda eşlik ettiği oyunda Kemal Kocatürk, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Can Yücel, Ahmed Arif ve Aziz Nesin’in yaşamlarından ve eserlerinden derlediği oyunla sahnede olacak.

Diyarbakır ve İzmir’den iki tiyatro katılıyor

Festivale İzmir Halk Tiyatrosu ve Amed Şehir Tiyatrosu ile Türkiye’den de iki tiyatro katılıyor. Amed Şehir Tiyatrosu 25 Mayıs, Perşembe akşamı saat 19:00’de Molière’in gülmecesi Tartuffe’ü yönetmen Rüknettin Gün’ün yorumuyla, Kürtçe dilinde sahneleyecek. Kürtçe bilmeyenler için İngilizce üstyazı yer alacak.

İzmir Halk Tiyatrosu ise Metehan Gözütok’un yazıp, yönettiği “Smyra” adlı oyunu 26 Mayıs, Cuma akşamı saat 20:00’de sahneleyecek.

Tiyatro Anatolia Hamburg “Arızalı Beyinler”i prömiyeri festivalde

Festivale ilk kez katılan Tiyatro Anatolia Hamburg, yeni oyunu “Arızalı Beyinler”in prömiyerini festival çerçevesinde, 20 Mayıs, akşamı saat 20:00’de yapacak. Ahmet Çavunmirza’ın yönettiği oyun 21 Mayısta da sahnelenecek.

Festivaldeki tüm oyunlar ve etkinlikler için bilet rezervasyonlarının www.muttheater.de internet adresinden yapılabileceği açıklandı.

Tiyatro Köprüsü Festivalinin ayrıntılı programı şöyle:
18.05.2023, Perşembe, saat 19:00. Festival açılışı (sadece davetlilere açık)
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg


Kemal Kocatürk, Türkçe edebiyatın en önemli beş edebiyatçısını bir araya getirmeyi planlıyor. Türkçe şiirin en usta kalemleri Nazım Hikmet Ran, Orhan Veli Kanık, Ahmed Arif, Can Yücel ve yine Türkçe edebiyatın dil cambazı olarak adlandırılan Aziz Nesin’in eserlerinden dramatik bir yapıya kavuşturulan “Beşi Bir Yerde” müzikli tek
kişilik bir tiyatro oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Müziklerini Ayça Kocatürk’ün yaptığı “Beşi Bir Yerde” Tiyatro Kumpanyası-Berlin’in yeni oyunu.


19.05.2023, Cuma, saat 20:00. Mut Tiyatrosu ”Meine Eltern, die Gastarbeiter” (Almanca). Biletler: 13,00/10,00 Euro
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg
Yazan ve yöneten: Mahmut Canbay.Oyuncular: Emrah Demir, Aynur Canbay Yücer, Bülent Taş, Anne-Marie Ulrich ve Zekai Karabuğday.
Zamanda geriye doğru bir yolculuğa çıkan anne, baba ve çocukları, Almanca sahnelenecek oyunda, göçün zorlukları, çatışmaları, beklentileri ve hayalleri içinde yaşadıklarını anlatıyorlar. Kuşak çatışması biyografik bir anlatım tiyatrosu yöntemi ile sunuluyor.


20.05.2023, Cumartesi, saat 20:00. Tiyatro Anatolia Hamburg “Arızalı Beyinler”in (Türkçe) prömiyeri. Biletler: 15,00/20,00 Euro
Yer: Altonaer Schule, Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg
Yöneten: Ahmet Çavunmirza. Yazan: Ali İlhan Sayın. Oyuncular: Hüsniye Karkın,
Zeynep Sönmez, M.Şerif Özdoğan, Erkan Acer, Mevlüt Aydın, Ahmet Çavunmirza. Işık ve teknik: Ender Can.
Hamburg Anatolia Tiyatro grubunun , uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı yeni oyun
“Arızalı Beyinler” sosyal sorunları mizahi üslupla irdeliyor. Ekip, kadına yönelik şiddet ve tacizleri, perspektif değişimiyle sunuyor.
21.05.2023, Pazar, saat 17:00. Tiyatro Anatolia Hamburg: “Arızalı Beyinler” (Türkçe). 15,00/20,00 Euro
Yer: Altonaer Schule, Schanzenstr. 105, 20357 Hamburg
Yöneten: Ahmet Çavunmirza. Yazan: Ali İlhan Sayın. Oyuncular: Hüsniye Karkın, Zeynep Sönmez, M.Şerif Özdoğan, Erkan Acer, Mevlüt Aydın, Ahmet Çavunmirza.
Işık ve teknik: Ender Can.
Hamburg Anatolia Tiyatro grubunun , uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı yeni oyun “Arızalı Beyinler” sosyal sorunları mizahi üslupla irdeliyor. Ekip, kadına yönelik şiddet ve tacizleri, perspektif değişimiyle sunuyor.


25.05.2023, Perşembe, saat: 19:00. Amed Şehir Tiyatrosu: “Tartuffe” (Kürtçe. İngilizce üstyazıyla). Biletler: 13,00/10,00 Euro
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg
Eser: Molière. Yönetmen: Rüknettin Gün. Oyuncular: Özcan Ateş, Yavuz Akkuzu, Elvan Koçer, Berfin Emektar, Sena Özbay, Özkan Şeker, Rabia Alagöz, Şahperi Alphan, Salih Yıldızözü, İsmail Dağ.
Zengin bir aile babası olan Orgon, evine Tartuffe isimli yabancı bir adamı alır. Tartuffe oldukça dindar biri gibi görünür ve Orgon onu neredeyse bir Aziz yerine koyar.
Ona en iyi yiyecek ve içeceklerini sunar; konuğunun ihtiyaçlarını, karısının ve çocuklarının üstünde tutar. Kızını zorla Tartuffe ile evlendirip, oğlunu da devreden çıkarıp,
Tartuffe’u tek mirasçısı yapmayı planlar. Orgon’un tüm arkadaşları ve ailesi, Tartuffe’un yüksek ahlaki değerlere sahipmiş gibi görünmeye çalışan bir hırsız ve vaazlarında söylediklerini uygulamayan biri olduğunun farkındadırlar. Orgon’u, Tartuffe’un onu hem maddi hem de manevi açıdan kandırabileceğine karşı uyarırlar; fakat Orgon bu uyarılara karşı kör ve sağırdır. En nihayetinde ihanete uğradığını, Tartuffe’un, karısını baştan çıkardığı sırada olaylara kulak misafiri olduğunda öğrenir ve
Tartuffe’u evinden kovar. Tartuffe da Orgon’un mal varlığına el koyarak ve onu hapse attırmaya çalışarak intikam almak ister.
26.05.2023, Cuma, saat: 10:00 -13:00 arası
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg
Yönetmen Evgeni Mestetschkin yönetiminde tiyatro atölyesi çalışması.
İlgi duyan herkese açık olan atölye çalışması dans tiyatrosu bazında ruh ve vücut dili, yaratıcı oyunculuk öğeleri ele alınıyor. Katılım için başvuru: info@muttheater.de


26.05.2023, Cuma, saat: 20:00. İzmir Halk Tiyatrosu: “Smyra” (Türkçe). Biletler: 13,00/10,00 Euro
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg
Yazan-Yöneten: Metehan Gözütok. Yapımcı: Orçun Masatçı. Oyuncular: Metehan Gözütok, Yağmur Bayar, Gülsüne Öktem, Berfin Yıldız, Doğa Ayalp, Gülnaz Büyükokutan, Mehmet Ali Özdaş, Nazlı Masatçı.
İzmir’in masallarını dansa yükleyen oyun, insanın kendini arama yolculuğunda, İzmir’in güzel coğrafyasından ve çok kültürlü halk yapısından etkilenerek izleyicileri
zaman yolculuğunu çıkaracak.


28.05.2023, Pazar, saat: 18:00. İstasyon Tiyatro İletişim “Şimdi Uçuşa Geçiyoruz” (Türkçe-Almanca). Biletler: 13,00/10,00 Euro
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg
Eser: Zeynep Kaçar. Yönetmen: Serap Sadak. Oyuncular: Aysun Siuda, Nazmiye Acar, Hakan Baysalman, Murat Büyükalp, Fatma Kurt, Gözde Kavak-Moskof, Burcu
Özdirik, Olgay Sadak, Zeynep Çetin Schipper.
Hamburg’un en köklü ve başarılı Türk tiyatro grubu izleyicileri masallar alemine götürüyor. Pamuk Prenses sürekli zehirli elmayı ısırmaya devam eder. Uyuyan Güzel
defalarca yüzyıllık uykusuna dalar. Külkedisi defalarca ayakkabısını kaybeder ve Kırmızı Başlıklı kızı hep kurt yer, avcı gelir kurtarır. Her şey tekdüze devam ederken,
masal dünyasındaki bir olay her şeyi altüst eder ve dört kahramanımız masal dünyasını terk etmeye ve “gerçek dünyaya” doğru yol almaya karar verir.


28.05.2023, Pazar, saat: 19:00. Murat İnce & Nalband rock grubu konseriyle festivalin kapanış şöleni. Biletler: 13,00/10,00 Euro
Yer: Mut! Tiyatrosu, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir