Tiyatro Köprüsü Ukraynalılara da uzandı

Hamburg’da 5. Tiyatro Köprüsü Festivali açılışında konuşan festivalin organizatörü ve Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, savaştan kaçarak Hamburg’a sığınan iki Ukraynalı sanatçıya kadro açtıklarını söyledi.

Almanya’nın liman kenti Hamburg’da düzenlenen 5. Tiyatro Köprüsü Festivali, sadece davetlilere açık olan tanınmış kabareci Özgür Cebe’nin gösterisiyle başladı.

Kentteki Mut Tiyatrosu tarafından, Hamburg Kültür Bakanlığının desteğiyle düzenlenen festivalin açılışında, misafirlere önce Turan Vurgun (kanun) – Eda And (piyano) ikilisinin müziği sunuldu. Ardından Hamburg Kültür Bakanlığı yetkilisi Laura-Helen Rüge ve Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay kısa birer konuşma yaptılar. Rüge, Ukrayna’da yaşanan savaşın kültür yaşamını da derinden etkilediğini ifade ederek, Mut Tiyatrosu bu saldırı savaşına karşı kesin tavır alan ve Ukrayna ile dayanışma gösteren alan ilk kültür kurumlarından olduğunu kaydetti. Rüge, festivale başarılar dilerken, bu kez kadın sanatçıların ağırlıkla olmasından duyduğu sevinci dile getirerek, “Festivalde özellikle İstanbul’dan gelen ve kadınların oluşan ‘Moria’ grubunu mutlaka izlemek istiyorum” dedi.

İki Ukraynalı sanatçı Mut Tiyatrosu kadrosunda

Mahmut Canbay, konuşmasında tiyatro dünyasının hep barış ve demokrasiden yana olduğunun altını çizerek, “Ukrayna’ya düzenlenen saldırı savaşını kınıyoruz. Tiyatro sahnesinde söylenen her kelime, yapılan her hareket, barış içindir, en azından barışa umuttur” dedi. Canbay, ülkelerine dayatılan savaştan kaçarak Hamburg’a sığınan iki Ukraynalı sanatçıyı, dayanışma projesi kapsamında kadroya aldıkları söyledi.

Canbay, ayrıca bir süredir ortak çalışmalar yaptıkları İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü ile sıkı bir çalışma içine gireceklerini de, davetlilere duyurdu.

Özgür Cebe radikalleri hicivledi

Konuşmalardan sonra Almanya’nın tanınan komedyenlerinden Özgür Cebe sahne aldı. Bonn’da yaşayan Cebe, toplumun çok farklı kesimlerindeki radikalleri iğnelediği stand up gösterisiyle, göçmen kökenlilerin ve Almanların karşılıklı ön yargılarını da şovunda konu etti.

Aralarında iact Tiyatro Akademisi Öğretim Üyesi Johannes Schaefer, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekilleri Filiz Demirel, Ali Şimşek ve Güngör Yılmaz’ın da bulunduğu davetliler program sonrası verilen yemekte, sanat ve siyaset hakkında sohbet etme imkanı buldular.

Festival 21 Mayıs’a kadar sürecek. İlgi duyanların www.muttheater.de internet adresinden festival programı hakkında bilgi alabilecekleri belirtildi.

Resimaltı:

Festivalin Program Akışı:

13.05.2022, Cuma

Saat: 19:00

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Ankara Tiyatro Fabrikası: “Al! Bu Senin İşkencecin“.

Yazan ve yöneten: Yılmaz Demiral

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

14.05.2022, Cumartesi

Saat: 20:00

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

Hamburg Tiyatro İstasyon İletişim: “Dış Ses”

Yazan: Zeynep Kaçar

Yöneten: Serap Sadak

Oyuncular: Fatma Kurt, Nazmiye Acar

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

15.05.2022, Pazar

Kuzey Almanya Alevi Toplumu ile işbirliği halinde düzenlenen “Demokrasi ve Özgürlük“ panelinin ön programı çerçevesinde kabareci Muhsin Omurca sahne alıyor.

Saat: 13:00

Yer: Alevitischer Stiftungssaal

Osterrade 20

21031 Hamburg

Bilet: giriş ücretsiz

19.05.2022, Perşembe

Saat: 13:00 – 16:00 arası

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İhsan Kerem Karaboğa’nın “Yaratıcı Beden ve Sahne Mevcudiyeti” başlıklı interaktif atölye çalışması.

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

20.05.2022, Cuma

Saat: 20:00

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

“Ben Orhan Veli”

Yöneten ve oynayan: Kemal Kocatürk

Müzik: Ayça Kocatürk

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

21. 05.2022, Cumartesi

Saat: 19:30

Yer: Mut Theater, Amandastr. 58, 20357 Hamburg

“Ümitli Şarkılar” – İstanbullu müzik grubu “Moria”.

Bilet: 10 (indirimli)/13 avro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir