25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü

Şiddet asla bir aile içi mesele değildir! 

Federal Kriminal Dairesi’nin verilerine göre Almanya’da 2022 yılında aile içi şiddete uğrayanların sayısında yüzde 8,5 oranında artış kaydedildi. 2022 yılında 240 bin 547 kişi (günde 650 kişi) eşi/partneri tarafından aile içi şiddete maruz kalırken, şiddete uğrayanların yaklaşık yüzde 72’sini kadınlar oluşturdu. Bu sayıların sadece polise yansıyan sayılar olduğu açıklanırken gerçek sayıların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Verilere göre Almanya’da 

  • Her 3 kadından biri cinsel/fiziksel şiddete maruz kalıyor 
  • Kadınların yüzde 25’i eşleri/partnerleri tarafından cinsel/fiziksel şiddete uğruyor 
  • Her 3 kadından ikisi cinsel tacize maruz kalıyor 
  • Her iki dakikada bir kadın aile içi şiddete maruz kalıyor 
  • Hemen hemen her gün bir erkek, eşini/partnerini öldürmeye teşebbüs ediyor 
  • Her 3 günde bir kadın eşi/eski eşi/partneri tarafından katlediliyor 

https://www.bmi.bund.de/SharedDocs/pressemitteilungen/DE/2023/07/lagebild-hg.html

Eşitliğin olmadığı yerde şiddet kaçınılmazdır! 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle tekrar hatırladığımız bu sayılar, kadına yönelik şiddetin boyutlarını bir kez daha tokat gibi yüzümüze vuruyor. Bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet ve cinsiyete yönelik ayrımcılık, kesinlikle bir aile içi meselesi olarak kabul edilemez. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de maalesef dünyanın her bölgesinde kadınlar farklı boyutlarda şiddete maruz kalmakta. Bir ailevi mesele olmaktan çok toplumsal bir sorun olan kadına yönelik şiddet maalesef dünyanın her yerinde ve her kesimden kadınların maruz kaldığı bir terördür. Bu teröre karşı toplum bilinci geliştirilmeli, bu yönde daha etkili siyasi çalışmalar yapılmalı ve daha caydırıcı yasal önlemler alınmalıdır. Ayrıca kadınların eğitim, sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesiyle bu soruna daha kalıcı ve etkili çözümler üretilebilir. Sadece belirli günlerde bir araya gelerek kadınların eşit olduğu söylemleri bizler için asla çözüm olmayacaktır, önemli olan eylemlerdir, bunları hayata geçirebilmektir. Kadın hakları kavramı, cinsiyetçilik üzerine kurulmuş bir kavram olmaktan öte, insan merkezli bir mesele olarak daha geniş bir tabana yayılmadıkça ve bu yönde somut uygulamalar olmadıkça eşitlik kavramı lafta kalmaya devam edecektir. Eşitliğin olmadığı bir ortamda ise şiddet kaçınılmazdır. Geleceğin bireylerini yetiştiren, bilge, eğitimli, mutlu ve eşit hak ve fırsatlara sahip kadın, sağlıklı bir toplumun temel taşıdır, unutmayalım.  

Barış Öneş 

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili (SPD) 

Şiddet Mağdurları İçin Yardım Hattı 116 016 

Almanya’da şiddet mağduru kadınlar için senenin 365 günü 7/24 danışmanlık ve destek hizmeti veren telefon hattı, farklı dillerde hizmet sunuyor. İhtiyaç duyanlar 116 016 numaralı telefon hattından ücretsiz ve anonim danışmanlık hizmeti alabiliyor.  

Daha fazla bilgi: https://www.hilfetelefon.de/tr.html 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü 

Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanmaktadır. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Leonidas Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen ve Clandestina Hareketi’nin öncülerinden olan Mirabel Kardeşler adlı üç kız kardeş, Trujillo’nun „Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabel Kardeşler“ şeklinde yaptığı açıklamasan günler sonra tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler. 

Önce 1981 yılında 1. Latin Amerika ve Karayip Kadınlar Kurultayı, Mirabel Kardeşler anısına 25 Kasım’ı „Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü“ ilan etti. 1999 yılında ise kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü ilan edilmiştir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir