Almanya, esnafın elini cebine attırmadı

Avrupa Birliği ve Almanya, pandemide esnafını mağdur etmedi. Avrupa Birliği, 1.8 trilyon Euro, “korona virüs sonrası yeni yapılanma” paketi açıkladı.

Haber : Ali GÜLEN

Almanya ise korona virüs döneminde başta esnaf olmak üzere, halka ve hemen herkese 1.5 trilyon Euro dağıttı. Bütün amaç, piyasanın çökmemesi, küçük esnafın ezilmemesi oldu. Bu nedenle, Almanya’da ticaretini düzgün yapan, yıllardır çoluk çocuğunun ekmeğini dükkanından kazanan kimse iflas etmedi.

KİRASINI BİLE ÖDÜYOR

İşte Almanya’nın “Esnaf destek paketi:”

İLK ADIM: 2020 yılındaki ilk kapanmada, 5 kişiye kadar çalışanı olana 9 bin Euro, 10 kadar çalışanı olana 15 bin, 10 işçinin üzerinde çalıştırana 30 bin Euro hibe edildi. 50’ye kadar işçisi olanlara 100 bin Euro’ya kadar para verildi. 50’den fazla işçi çalıştıran orta ölçekli işletmelere 1 milyon Euro’ya kadar karşılıksız, geri ödemesiz yardım yapıldı.

İKİNCİ ADIM: İkinci korona virüs kapanmasında, bir önceki yıl yapılan cironun yüzde 70’i esnafa ödendi. Ocak 2021’den haziran sonuna kadar, kira, elektrik, su, sigorta, çöp parası, radyo-tv vergisini bile devlet veriyor.

SABİT GİDERLERİ ÖDENİYOR: Tüm küçük esnaf ile serbest meslek sahiplerine ayrıca sabit giderlerinin yüzde 30- 40’ı oranında ek destek verildi. Bunlar geri istenmeyecek.

GEÇİŞ DÖNEM PAKETLERİ: Almanya, peşpeşe üç kez “Geçiş dönemi destek paketi” hazırladı ve uyguladı. Türkler de bu yardımlardan yararlandı. Kimi dükkanını yeniledi, kimi borçlarını kapattı. Şu anda ev sahibine kirasını ödeyemeyen, vergi- sigorta, elektrik- su parası borcu kalan esnaf bulunmuyor. Çünkü, bunlara devlet garantisi var.

“BU PARA HALKIN, TABİİ Kİ ÖDENECEK”

Alman Maliye Bakanı, bir söyleşide yöneltilen, “Bu kadar para dağıtılıyor. Almanya ekonomik sıkıntıya düşmez mi?” sorusuna, “Bu para halkın. Tabii ki dağıtılacak” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir