Almanya’da bir cinayet ses asistanlı hoparlörün kayıtları sayesinde çözüldü

Almanya’da bir cinayet davası, evlerde hızla yayılan internet bağlantılı hoparlörlerin ses asistanı sayesinde kaydettiği bilgilerin delil olarak kullanılmasıyla karara bağlandı.

Bavyera eyaletindeki bir cinayetin aydınlatılmasında soruşturmayı yürüten güvenlik güçleri mahkemeden ses kayıtlarına ulaşmayı talep etti. Mahkeme bu talebi kabul ederek ülkede bir ilke imza attı.

Mahkemenin isteği üzerine Amerikalı teknoloji devi Amazon’un Echo markalı hoparlöründeki ses asistanı Alexa’nın kayıtları Alman müfettişlerin kullanımına sunuldu ve böylece mağdurun odasında cinayetin nasıl gerçekleştiği anlaşıldı. 

Özel hayatın gizliliği, kullanıcı mahrumiyeti

ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde de bu yönteme mahkemelerde başvurulabiliyor. Özel hayat ve kullanıcı mahrumiyeti hakkındaki yasaların çerçevesini belirlediği kullanım sayesinde örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016’dan beri birçok dava sonuca bağlandı.

Kayıtların güvenlik güçlerine temin edilebilmesi için ise özel hayatın gizliliğini ve kişisel hakları koruyan yasalar çerçevesinde hareket edilmesi gerekiyor. Aranılan bilginin tam olarak belirtilmesi ve soruşturmanın ilerlemesi için bu bilgilere başvurmanın gerekliliğinin kanıtlanması da diğer bir şart.

Aygıtlar her an kayıt almıyor

Kayıt işlemin yapılması ise otomatik olarak gerçekleşmiyor. Hoparlörün kayıt işlemine geçebilmesi için kullanıcının kilit kelimeleri sistemin adı ile birlikte söylemesi gerekiyor. Bununla birlikte hoparlörün mikrofonu kayıt tutulmasa bile çalışır halde bulunuyor fakat sesleri kaydetmiyor.

Anahtar kelimenin söylenmesi ile birlikte başlayan kayıt ise hoparlördeki bir kırmızı ışık sayesinde görülebiliyor. Kayıt süresince elde edilen veriler depolanıyor ve güvenlik güçleri bu bilgilere mahkeme kararı ile ulaşabiliyor.

Bununla birlikte bazen “bu teknoloji harikaları” kazara aktif hale de gelebiliyor.

Kaynak : EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir