Almanya’da bir Türk ‘ülkenin en büyük korona virüs dolandırıcısı’ olarak yargılanıyor

Almanya’da bir Türk vatandaşı Covid-19 yardımlarında 2,5 milyon euro değerinde sahtecilik yapmaktan yargılanıyor.

Almanya’nın pandemi yardımlarıyla ilgili sahtecilik davası Münih Bölge Mahkemesi pazartesi günü görülmeye başladı. Alman basını söz konusu olayı ülkenin ‘en büyük dolandırıcılık davası’ olarak niteledi.

Gelsenkirchen doğumlu 31 yaşındaki kişinin altı farklı federal eyalette Covid-19 acil destek yardımlarına en az 91 başvuru yaptığı ve 2,54 milyon euro nakit destek talebinde bulunarak kısmen başarılı olduğu iddia ediliyor.

3 farklı eyalette yaklaşık 68 bin euro ödeme aldığı belirtilen kişi 14 Mayıs 2020’den bu yana tutuklu bulunuyor.

Savcılık: Sanık sahte kimlikler kullandı

Münih Savcılığı sanığın 2020 Mart ve Nisan aylarında Bavyera, Baden-Württemberg, Saarland, Kuzey Ren-Vestfalya, Hesse ve Berlin’de Covid-19 acil yardım programlarına sahte kimlikler kullanarak başvurduğunu iddia etti.

Alman basının aktardığına göre savcılık, 31 yaşındaki Türk vatandaşının gerçek veya hayali şirketlerin isimlerini ve bazı kişilerin kimliklerini şirket sahibi gibi göstererek para yardımı talebinde bulundu.

İddianamede söz konusu şirketler arasında fırın, restoran, süpermarket, manav, kasap, kuaför ve kebapçı gibi işletmeler bulunuyor.

Yalnızca Bavyera’da 1,1 milyon euro değerinde 23 başvuru

İkametini Londra’ya alan sanık hakkındaki iddianamede sadece Bavyera eyaletinde toplam 1,1 milyon euro tutarında 23 başvuruda bulunduğu belirtiliyor.

Sanık, acil Covid-19 yardımları hakkında Kuzey Ren Vestfalya’da toplam 784 bin euro değerinde 32 başvuru, Berlin’de toplam 355 bin euro karşılığında 24 başvuru, Hesse’de ise 175 bin euro değerinde 6 sahte başvuru yapmakla yargılanıyor.

Münih Savcılığı yardım fonlarına el konulmasını emretti.

Almanya’da yardım fonlarında dolandırıcılık suçu için beş yıla ila on yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Kaynak : EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir