ALMANYA’DA KAMU ÇALIŞANLARI YÜZDE 4.8’LİK MAAŞ ZAMMI İSTİYOR, SENDİKALAR GREVE GİDEBİLİR

Almanya’da kamu çalışanları sendikaları ile hükümet arasındaki maaş zammı görüşmelerinin ikinci ayağından da sonuç alınamamasının ardından sendikalar gelecek haftadan itibaren iş yavaşlatma eylemlerine başlanacağını açıkladı.

Sendikalar Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki toplam 2,3 milyon kişilik kamu çalışanı için yüzde 4,8’lik bir zam talebinde bulunuyor.

Hükümet üzerindeki baskıyı artırmayı hedefleyen sendikalar, kısa süre içinde hastane, okul ve kreş gibi kurumlarda yaşanacak uyarı grevleri hakkında kamuoyunun bilgilendirileceğini belirtti.

Hükümet: Koronavirüs nedeniyle vergi gelirleri düştü

Hükümet kanadından yapılan açıklamada koronavirüs krizinden dolayı düşürülen vergilerin özellikle belediye düzeyinde kamu çalışanlarının finansmanını sınırladığı belirtildi.

Bununla birlikte sendikalar ise sağlık sektörü başta olmak üzere pandemi sırasında kamu çalışanlarının çok hayati bir rol üstlendiğini bunun da maaşlara yansıtılması gerektiğini ileri sürüyor.

İki taraf müzakerelere 22-23 Ekim tarihlerinde devam edecek.

Zam görüşmelerini yakından takip eden Avrupa Merkez Bankası, olası bir zam kararının doğurabileceği ekonomik yavaşlamanın ülkenin enflasyon hedeflerinden şaşmasına neden olmasından endişe duyuluyor.

Kaynak : EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir