Almanya’da Korona virüs aşısı olanların sayısı 2 milyona yaklaştı.

Yeni tip korona virüs (Covid-19)  karşı geliştiren Pfizer-Biontech aşısı,  Almanya’da Aralık ayının sonunda yaşlı bakım merkezlerinde kalanlar ile sağlık personeline yapılmaya başlanmıştı. Robert-Koch Enstitüsü’nün verdiği son rakamlara göre,   Almanya’da aşı olanların  sayısı  1 milyon 990 bin 889 kişi oldu.  Almanya’da ilk korona virüs aşısı 101 yaşındaki bir kadına yapılmıştı.

Hamburg Eyaletinde aşılananların sayısı 44bin 231 kişi.

Hamburg’da aşılama süreci ise hızla devam ediyor. Hamburg’da bugün (27. Ocak perşembe günü) sağlık sektöründe çalışanlardan olan Ali Akdemir ve Nuri Özcan da aşı  oldu. Sağlık çalışanlarına ikinci doz aşı  için de  3 hafta sonra,  17 şubata randevu verildi.

Uzun yıllardır Asklepios West Klinikum hastanesinde çalışan  Akdemir ve Özcan aşı olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Türkiye’nin Tokat şehrinden olan iki çocuk babası  Nuri Özcan,  hastahanede  çalıştıklarından dolayı risk altında olduklarını belirterek “Bu anlamda biz sağlıkçıların öncelikli aşı olması bir zorunluluktu. Yaşanan koronavirüs  pandemi süreci insanlığı zor bir sürece soktu.  Bu baş belası virüsten bir an önce kurtulmalıyız” dedi.

Nuri Özcan

PANDEMİDEN  KURTULUŞUN REÇETESİ AŞI

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisinden kurtuluş için aşının önemine vurgu yapan gazeteci ve sağlıkçı kimliğiyle tanınan  HTBB üyesi Ali Akdemir, “Dünya genelinde milyonlarca insan yakında yeni tip koronavirüse  karşı aşı olmayı umuyor. Ancak bir çok kişinin aşı konusunda çekinceleri de var. İnsanlar bir yandan koronavirüsten korunmak isterken,  diğer yandan aşının yan etkilerinden çekiniyorlar. Bu kişiler  aşı adaylarının hızlı geliştirilmiş olmasından dolayı  güvenilir olup olmadığı ve yan etkilerin yeterince araştırıp araştırılmadığı konusunda tereddütlüler ve  kafalarında soru işaretleri var. Aşı insanları ne kadar süre koruyacak? Aşının mutasyonlara karşı etkileri nasıl olacak? Bu ve  benzeri türden sorulara insanlar cevap arıyor.  Bu tür soruları anlamak mümkün? Ama Koronavirüsü salt komple teorileriyle açıklamaya çalışmak ve aşıların içine çip koyarak,  bizleri teslim almak istiyorlar türünden  tezleri doğrusu anlamak mümkün değil! Bu tarz yaklaşımlar insanların bu koronavirüs’ten kurtuluşları için çok önemli olan aşılama sürecinin önüne bariyer koyma  olarak değerlendiriyorum.” dedi.

Ali Akdemir

VİRÜSTEN KURTULMAK  İÇİN TEK UMUT AŞI

Konuşmasının devamında Ali Akdemir, “Aşı sonrası vücudun bazı reaksiyonlar göstermesi normal sayılıyor. Örneğin aşının vurulduğu yerde kızarıklık, şişlik ve ağrı yaşanması. Ayrıca aşı sonrası yorgunluk, ateş, baş ve eklem ağrıları da ilk üç gün içerisinde ortaya çıkabilecek olağan reaksiyonlar arasında sayılıyor. Şu anda olduğum aşının bende herhangi bir yan etkisi olmadı. Kendimi gayet iyi hissediyorum. Yapılan aşı sonrası bu işlem aşı  kimliğime kaydedildi.  Umarım insanlık bu beladan bir an önce  kurtulur. Ben kendi adıma  sırası geldiğinde herkesi aşı olmaya davet ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir